Ukraina we Wspólnej Europie? Jak bardzo i na jakich zasadach?

apl
Udostępnij:
Problemom i nadziejom na bliższą współpracę gospodarczą Ukrainy i Unii Europejskiej poświęcone będzie kolejne Forum Europa Ukraina, jakie 13-14 marca odbędzie się w Jasionce pod Rzeszowem.

Jak złamać dominację rosyjskich dostawców gazu dla odbiorców europejskich? Bo szczególnie dla państw byłego tzw. Bloku Wschodniego nośniki energii wciąż są (bywają?) elementem rosyjskiego nacisku ekonomicznego i politycznego, co szczególnie odczuwa ostatnio Ukraina. Czy jest na rynku Wspólnej Europy miejsce dla produktów rolnych z Ukrainy? Rolnicy Europy Zachodniej, ale także Polski, nie ukrywają, że obawiają się zalewu ukraińskich produktów rolnych na stabilnym, bo regulowanym, rynku europejskim. Jak pokonać progi i bariery dla handlu i międzynarodowej współpracy inwestycyjnej? Doświadczenia inwestorów wskazują, że nie tylko rozbieżność regulacji prawnych pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską, ale też (a może przede wszystkim) różnice mentalnościowe i model prowadzenia interesów, są przeszkodami we wzajemnych relacjach biznesowych. Czu Europa jeszcze chce i potrzebuje Ukrainy w rodzinie Wspólnej Europy? Czy Ukraina, a szczególnie jej biznes, widzą się w mocno regulowanej prawnie rzeczywistości ekonomicznej Unii Europejskiej?

To tylko część zagadnień, którym poświęcone będzie XI Forum Europa – Ukraina, które odbędzie się 13 i 14 marca w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce pod Rzeszowem.
Nie bez powody Polska, ale i Ukraina w planowanym i forsowanym przez Rosję gazociągu Nord Stream 2 widzą dla siebie zagrożenie. Obecnie bezpieczeństwo energetyczne państw Europy Środkowo - Wschodniej nabiera nowego znaczenia. Kraje te stoją w obliczu wyzwania, wynikającego z planowanej modyfikacji zasad dostarczania gazu z Rosji do Europy Zachodniej. Dodatkową kwestią są nowe reguły współpracy po reformie rynku gazowego na Ukrainie. Właśnie te kwestie będą omawiane podczas panelu dyskusyjnego „Jak złamać dominację rosyjskich dostawców? Zmiany na rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej”.

Forum Europa – Ukraina, to przede wszystkim platforma wymiany myśli, pomysłów, kontaktów biznesowych, ale też sposób na zbliżanie gospodarek Ukrainy i Unii Europejskiej. I zbliżanie to odbywa się nie bez problemów, co zapewne zostanie omówione w ramach panelu dyskusyjnego „Progi i bariery dla handlu i międzynarodowej współpracy inwestycyjnej”. Obowiązuje już umowa o wolnym handlu między Ukrainą a Unią Europejską, dzięki niej obroty handlowe pomiędzy oboma rynkami szybko wzrastają. Pozostaje pytanie: kto na tym korzysta? I jakich problemów mogą się spodziewać zachodni inwestorzy na rynku ukraińskim, a z czym musi zmagać się kapitał ukraiński, chcąc inwestować w UE.
Dwustronna umowa o wolnym handlu rzeczywiście szerzej otwiera drzwi, pomiędzy rynkami: zarówno produkcją, jak kapitałem. Stabilizacji tych kontaktów mocno przeszkadza niestabilność sytuacji ekonomicznej, politycznej Ukrainy, także rozchwiany kurs hrywny. Bardzo słaba i wciąż słabnąca pozycja ukraińskiej waluty mocno sprzyja ukraińskiemu eksportowi na rynki europejskie, z kolei liberalizacja europejskich przepisów o zasadach wjazdu Ukraińców na teren UE zaczyna drenować gospodarkę ukraińską z siły roboczej, co w tamtejszych przedsiębiorstwach, szczególnie transportowych już jest mocno odczuwalne.
Najwięcej obaw budzi w Unii Europejskiej ukraiński potencjał rolny. Czy słusznie, i jak duży jest obecnie ten potencjał? Czy europejscy producenci rolni mają powody, by się go obawiać? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy dyskusji „Europejski rynek produktów rolnych. Czy jest na nim miejsce dla Ukrainy?”.

W programie XI Forum Europa – Ukraina jest około 40 paneli dyskusyjnych poświęconych gospodarce, polityce i tematom społecznym. Forum będą towarzyszyły II Targi Wschodnie, w których wezmą udział firmy reprezentujące m.in. branże spożywczą, budowlaną, motoryzacyjną, transportową, logistyczną, produkcyjną, farmaceutyczną, ubezpieczeniową, rekreacyjną, finansową oraz nieruchomości. Targi będą miały otwarty charakter, a wstęp do części wystawienniczej dla odwiedzających gości będzie wolny od opłat.
Forum Europa – Ukraina jest organizowane przez Instytut Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Współorganizatorem jest Województwo Podkarpackie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Podwyżki cen prądu są nieuniknione

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie