Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa najmu mieszkania ochroni cię przed oszustem

Grażyna Woźniak
Fot. Krystyna Baranowska
O prawach lokatorów oraz właścicieli mieszkań mówi Jaromir Rajzer, współwłaściciel Biura Nieruchomości "CERTUS" w Rzeszowie.

Bywa, że lokatorzy wynajmowanych mieszkań zostają "wykołowani" przez ich właściciela, poprzez samowolne podnoszenie czynszu lub żądanie nieoczekiwanych i nieustalanych wcześniej opłat. Zdarza się i tak, że to właściciele lokali mieszkalnych, zostają nabici w przysłowiową butelkę. Warto poznać zatem prawa i obowiązki związane z zajmowaniem lokalu, którego nie jesteśmy właścicielami.

Meldowanie ważna rzecz

Po wynajęciu mieszkania właściciel zobowiązany jest też do odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego. Może to zrobić na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu (8,5 proc. przychodu).

Równie istotne jest zameldowanie świeżo upieczonych lokatorów. Z reguły jest to zameldowanie czasowe, na okres ściśle określony, podobnie jak sama umowa najmu. Potem termin ten można sukcesywnie przedłużać.

Wyjątek stanowią lokale komunalne. Ich najemcy powinni mieć umowy bezterminowe, chyba, że zażądają umów na czas określony.

Umowa najmu

Najważniejsze rady dla wynajmującego:

- zawsze należy zawrzeć umowę najmu w formie pisemnej, nawet, jeśli nie jest to wymagane przez przepisy prawa (umowa poniżej 1 roku -art.660 k.c.),

- powinniśmy pobrać kaucję, np.: 1- miesięczny czynsz tytułem zaległości w płatnościach i ewentualnych zniszczeń,

- należy zastanowić się nad przepisaniem liczników, jeśli obciążenia z tego tytułu są wysokie,

- telefon - przepisać lub wprowadzić ograniczenia w połączeniach wychodzących, ewentualnie pobrać dodatkową kaucję,

- sporządzić dokładny protokół zdawczo-odbiorczy, przy wydawaniu lokalu i jego odebraniu,

- rachunki eksploatacyjne, jeśli liczniki są na nas, lepiej płacić samemu i odbierać równowartość od najemcy.

W umowie najmu (zawsze radzimy sporządzić ją w formie pisemnej, choć nie zawsze jest to obowiązkowe - umowa poniżej jednego roku - art.660 k.c.) dokładnie sprecyzowane jest, na jakich zasadach i za ile wynajmowane jest mieszkanie.

Określone są strony umowy, przedmiot umowy, cena, czas trwania, sposoby wypowiedzenia umowy najmu, związane z tym zabezpieczenia oraz forma przyjęcia mieszkania i przekazania protokołem zdawczo-odbiorczym. Daje to możliwość zweryfikowania, czy mieszkanie zostało zniszczone w trakcie najmu.

Kto płaci za zniszczenia?

Naprawy bezpośrednio wynikające ze zniszczeń obciążają najemcę, o ile powstały z jego winy i nie są wynikiem normalnego zużycia mieszkania. Najemcę obciążają standardowo koszty naprawy i konserwacji: podłóg, posadzek, wykładzin, drzwi i okien, kuchni, wanien, mis klozetowych, osprzętu i zabezpieczeń elektrycznych, pieców węglowych i akumulacyjnych, malowanie, tapetowanie, naprawa tynków itp.

Wynajmujący ma obowiązek zapewnić sprawne działanie instalacji wodociągowej - bez armatury, co, elektrycznej i anteny zbiorczej - bez osprzętu, gazowej, anteny zbiorczej, dźwigów. Powinien także zająć się wymianą pieców grzewczych i stolarki okiennej, drzwiowej, naprawą budynku, czy pomieszczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24