Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodzona w Rzeszowie bł. Natalia Tułasiewicz patronką polskich nauczycieli

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Urodzona w Rzeszowie bł. Natalia Tułasiewicz, nauczycielka, polonistka, poetka i uczestniczka ruchu oporu, została ogłoszona patronką polskich nauczycieli. Dekret w tej sprawie wydała Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie.

O watykańskim dokumencie z 19 stycznia br. poinformował 30 marca w Warszawie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, i bp. Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa nauczycieli.

Natalia Tułasiewicz należała do pokolenia urodzonego przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, dojrzewającego później razem z młodym państwem i stanowiącego jego najlepszy, patriotyczny owoc.

Natalia Tułasiewicz urodziła się 9 kwietnia 1906 r. w religijnej rodzinie urzędnika skarbowego Adama Tułasiewicz i Natalii z domu Bromnik. Została ochrzczona w rzeszowskiej Farze, w której obecnie wisi tablica jej poświęcona.

W 1921 roku rodzina Tułasiewiczów przeniosła się do Poznania. Tam Natalia uczyła się w gimnazjum sióstr urszulanek i w konserwatorium muzycznym. Działała w Sodalicji Mariańskiej. W 1931 r. ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas studiów uczestniczyła w życiu literackim miasta. Do 1937 była nauczycielką w poznańskich szkołach, po wysiedleniu w 1939 roku całej rodziny z Poznania do Generalnego Gubernatorstwa pracowała w tajnym nauczaniu w Krakowie.

Od 1943 r. przebywała w Hanowerze jako pełnomocniczka Rządu Londyńskiego i świecka apostoł w ramach Wydziału Duszpasterskiego konspiracyjnej organizacji „Zachód”. Misję podjęła wśród robotników, pracując wraz z nimi w fabryce. Zdekonspirowana została na wiosnę 1944 r. przez nieostrożnego kuriera z Polski. Przez pół roku więziona była w Hanowerze i Kolonii, gdzie przeszła ciężkie śledztwo. Nikogo nie wydała. Z wyrokiem śmierci odesłana została do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie zginęła w komorze gazowej 30 marca 1945 r. W tym dniu wypadał Wielki Piątek.

W czerwcu 1999 r. w Warszawie podczas VI pielgrzymki do ojczyzny papież Jan Paweł II włączył Natalię Tułasiewicz w poczet błogosławionych w grupie 108 błogosławionych męczenników.

O wielkim literackim talencie bł. Natalii Tułasiewicz oraz jej formacji duchowej świadczą wydawane w ostatnich latach książki jej autorstwa, m.in. „Poprzez ziemię ukochałam niebo”, „Być poetką życia. Zapiski z lat 1938 – 1943” i „Przeciw barbarzyństwu - listy, dzienniki, wspomnienia”.

Pierwszy Męski Różaniec w Przemyślu z udziałem grekokatolikó...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24