MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Usiądź na moim miejscu". Problemy niepełnosprawnych z Internetem [WIDEO]

Beata Terczyńska
Podczas warsztatów przekonaliśmy się, jak trudno niedowidzącym korzystać z Internetu.
Podczas warsztatów przekonaliśmy się, jak trudno niedowidzącym korzystać z Internetu. Krzysztof Kapica
Przekonaliśmy się, z jakimi problemami borykają się na stronach internetowych ludzie z wadami wzroku. Fundacja Aktywizacja zaprosiła nas wczoraj na warsztaty "Usiądź na moim miejscu".

Dziennikarze, przedstawiciele ZUS, urzędów: marszałkowskiego i wojewódzkiego oraz uczelni dostali symulatory wzroku obrazujące różne wady, by choć przez chwilę poczuć, z jakimi problemami w obsłudze komputera zmagają się na co dzień niepełnosprawni. Nam przypadł symulator z mroczkami rozsianymi. Kursor na ekranie laptopa był praktycznie niewidoczny, informacje nieczytelne. Z kolei Paweł Międlar, rzecznik KWP, dostał symulator z zaburzeniami centralnego pola widzenia - widział tylko jasne i ciemne plamy.

- Gdy nam, zdrowym, wyszukanie informacji w Internecie zajmuje parę sekund, niepełnosprawni męczą się znacznie dłużej lub w ogóle im się to nie udaje - zwraca uwagę Agnieszka Tylutka - Gelio z fundacji. - A przecież możliwość korzystania z Internetu jest tak samo ważna dla zdrowych, jak i niepełnosprawnych. Też chcą np. wysłać CV do pracodawcy, sprawdzić aktualne wydarzenia w regionie, załatwić sprawę w banku, skontaktować się z policją, złożyć podanie na studia, umówić się na wizytę do lekarza. To bardzo ważne, by nie czuli się wykluczeni społecznie.

Czego brakuje stronom instytucji publicznych, uczelni, firm, mediów?

- Audiodeskrypcji, czyli omówienia tego, co widać, kontrastów, napisów, dźwięku. Problemem są małe ikonki, na które trudno kliknąć w gąszczu informacji podanych drobniutkim drukiem. Brakuje odnośników dla niepełnosprawnych - wylicza A. Tylutka-Gelio. - To niedostosowanie nie wynika ze złych intencji, tylko z niewiedzy, braku świadomości, jak to jest ważne.
Jako przykład dobrze przystosowanej strony podała tą urzędu marszałkowskiego. ZUS też ma sprzyjającą, urząd wojewódzki poprawia, a policja szykuje zmiany. Samorządy i instytucje publiczne mają czas na dostosowanie stron dla niepełnosprawnych do 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24