Projekt (dofinansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020) Autosan realizować będzie z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji – Sieć Badawcza Łukasiewicz.
O dofinansowaniu poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy sanocka spółka.
- Pozyskanie środków umożliwi zaprojektowanie autobusu gwarantującego nie tylko większy zasięg i pojemność, ale również bezpieczeństwo pasażerów
– podkreśla Robert Kudelski, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Technologicznego PGZ S.A.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Eugeniusz Szymonik, prezes zarządu Autosanu mówi, że taki pojazd elektryczny, z zewnętrznym napędem, będzie miał także niższe koszty eksploatacji, dzięki możliwości ładowania w godzinach, w których sieci energetyczne dysponują nadmiarem energii elektrycznej.
- Jednocześnie zwiększony zasięg i możliwość wymiany magazynu energii pozwolą na wykorzystanie autobusów elektrycznych nie tylko w przewozach miejskich, ale także lokalnych, regionalnych i krajowych – tłumaczy Eugeniusz Szymonik. - Dodatkowo powstanie również techniczna i organizacyjna możliwość oddzielenia w firmach przewozowych funkcji transportu pasażerów od funkcji zapewnienia energii dla autobusów elektrycznych. Liczymy, że nasz produkt przełamie dotychczasowe bariery rozwoju elektromobilności – dodaje szef sanockiej spółki.
Autosan uczestniczy również w organizowanym przez NCBR postępowaniu na opracowanie i dostawę innowacyjnych pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego.
Dominik Łazarz, ekonomista z WSIiZ w Rzeszowie. Wpływ koronawirusa na gospodarkę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?