Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Boże Ciało wielki chór Jednego Serca Jednego Ducha zaśpiewa w Rzeszowie po raz 21. [WIDEO]

Jaromir Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
Dzisiaj, w uroczystość Bożego Ciała, jak co roku zaśpiewamy w Parku Sybiraków w Rzeszowie najpiękniejsze utwory muzyki chrześcijańskiej. Początek o godz. 19.

Spis treści

Wielotysięcznemu tłumowi w pięknym przeżyciu tego wieczoru będzie towarzyszył, jak co roku, ponad 100-osobowy chór i orkiestra Jednego Serca Jednego Ducha pod batutą Huberta Kowalskiego, zespół New Life’m oraz soliści, m.in. Beata Bednarz, Andrzej Lampert, Lidia Pospieszalska, Agnieszka Cudzich, Leopold Twardowski, Marcin Spenner i inni.

Koncert poprowadzi jego pomysłodawca Jan Budziaszek, perkusista Skaldów i świecki rekolekcjonista. Znakomite aranże są dziełem multiinstrumentalisty Marcina Pospieszalskiego.

Podczas tego koncertu nie chodzi o frekwencyjne rekordy. Ale warto odnotować, że w 2019 r., ostatnim przed pandemią, do Parku Sybiraków przyszło ok. 60 tys. osób. Do tego trzeba doliczyć telewidzów, zwłaszcza TV Trwam i internautów, którzy obejrzeli koncert na Facebooku i YouTube.

Świadectwo męczenników

Szczególnym akcentem tegorocznego koncertu będzie przywołanie postaci męczenników: rodziny Ulmów z podłańcuckiej Markowej, zamordowanej przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 r., która w komplecie zostanie beatyfikowana 10 września br., oraz błogosławionych zakonników: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, franciszkanów konwentualnych, którzy ponieśli śmierć męczeńską 9 sierpnia 1991 r. w Peru.

- Podziękujemy Panu Bogu za ich świadectwo - podkreśla ks. Andrzej Cypryś, który wraz z ks. Mariuszem Mikiem w 2003 r. wsparł Jana Budziaszka w realizacji pomysłu na wielki koncert uwielbieniowy i czyni to do dziś.

Swoją refleksją na temat męczeństwa rodziny Ulmów podzieli się Maria Elżbieta Szulikowska, autorka książki „Wiktoria Ulma. Opowieść o miłości”. Zostanie też zaprezentowany 3,5-minutowy filmik o Samarytanach z Markowej. Postacie franciszkańskich męczenników przywołają goście z Peru.

Niebo na ziemi

8 czerwca Jan Budziaszek znów powita „swoją kochaną Rodzinę Jednego Serca Jednego Ducha”. Znów zagai: - Chcecie posłuchać dobrej muzyki?! To sobie zaśpiewajcie sami!

W Parku Sybiraków znów będziemy śpiewać, tańczyć i klaskać na chwałę Chrystusa Eucharystycznego.

Danuta Sklepik, która od lat przyjeżdża na koncert aż z Poznania, uważa, że tak będziemy się zachowywać w niebie. Jednak, dzięki uwielbieniu Jezusa podczas tego koncertu, skrawek nieba mamy w każde Boże Ciało już tu, na ziemi…

Obecnie koncert JSJD to dzieło okrzepłe. Jego organizacją zajmuje się powstała w 2017 r. Fundacja Jednego Serca Jednego Ducha.

Chórzyści spotykają się nie tylko na próbach przed koncertem, ale także w ciągu roku: na listopadowym koncercie pieśni patriotycznych i styczniowym kolędowaniu, na warsztato-rekolekcjach oraz prywatnie. Powstały między nimi tak mocne więzi przyjaźni, że - jak podkreśla Jan Budziaszek - trudno im wytrzymać dłuższy czas bez siebie, a radość powitań trudno opisać. Stanowią oni trzon wielkiej Rodziny Jednego Serca Jednego Ducha, którą tworzy także każdy uczestnik koncertu: i na scenie, i przed sceną.

Gdzie można zobaczyć koncert

Koncert będzie transmitowany na YouTube i Facebooku (na profilach koncertu Jednego Serca Jednego Ducha). Transmisję przeprowadzą także: TV Trwam, Radio FARA i Radio VIA.

Utrudnienia i parkingi

W czwartkowym koncercie w Parku Sybiraków może uczestniczyć ponad 20 tys. osób. Policja przestrzega, ze tego dnia, od popołudnia do północy, w rejonie ulic Krakowskiej, Okulickiego, Wyzwolenia, Ofiar Katynia, Broniewskiego mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu.

Dla uczestników koncertu dojeżdżających autokarami w zorganizowanych grupach, wyznaczono parkingi:

  • ul. Krakowska 30B - parking przed sklepem Lidl,
  • ul. Krakowska 20 - parking przed galerią „Nowy Świat”
  • ul. Okulickiego 20 - parking przed sklepem Unimet
  • ul. Okulickiego 14 - parking przed Hipermarketem Kaufland,
  • ul. Okulickiego 10 - przed centrum handlowym „Rotunda”
  • Al. Wincentego Witosa 21 - parking przy Hipermarkecie B1
  • Al. Wyzwolenia 6 - parking na zajezdni PKS Rzeszów
  • Al. Wyzwolenie/ul. Orla - parking przy Parafii Matki Bożej Różańcowej

Dla uczestników dojeżdżających samochodami osobowymi przeznaczono następujące parkingi:

  • przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarzadzania, ul. Sucharskiego 2,
  • parking przy Centrum Motocyklowym, ul. Broniewskiego 1, (dawne Tesco)
  • parking przy Parafii Podniesienia Krzyża Świetego, ul. Krakowska 18
  • parking przy centrum handlowym Carrefour - Frac, ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 14
  • Samochody będzie można parkować wzdłuż ulic: Kopaczewskiego, Sucharskiego, Broniewskiego, Ofiar Katynia - po obu stronach.

Organizatorzy będą wpuszczać widzów na teren, gdzie odbędzie się koncert od godz. 17 (organizator przewidział 6 bram wejściowych). Jednak z uwagi na duże zainteresowanie koncertem oraz w trosce o bezpieczeństwo uczestników, policjanci zwracają się z apelem, szczególnie do grup autokarowych, których może być nawet 350, o wcześniejszy przyjazd na miejsce.

- Prosimy o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego w trakcie parkowania oraz wyborze właściwego miejsca parkingowego, które nie będzie utrudniało przejazdu innym pojazdom - apelują policjanci.

Koncert Jednego Serca Jednego Ducha 2022 w Rzeszowie. Mimo u...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24