MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W czerwcu finał prac przy nowym kompleksie dla Uniwersytetu Rzeszowskiego

Janusz Pawlak [email protected] tel. 17 86-72-213
Jednym z najciekawszych a jednocześnie najtrudniejszych elementów tego obiektu jest sala wykładowa na 250 miejsc w kształcie spłaszczonej rozciągniętej kuli - „kapsuły”. Wizualizacja Skanska
Jednym z najciekawszych a jednocześnie najtrudniejszych elementów tego obiektu jest sala wykładowa na 250 miejsc w kształcie spłaszczonej rozciągniętej kuli - „kapsuły”. Wizualizacja Skanska
Za pięć miesięcy zakończy się budowa Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno – Przyrodniczej oraz Kompleksu Naukowo-Dydaktycznego Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

W ramach inwestycji wykonywany jest czterokondygnacyjny budynek w kształcie litery „L” oraz dodatkowy budynek Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Komputerowego. Całkowita powierzchnia tych obiektów wraz z kondygnacją podziemną wyniesie łącznie niemal 50 tys. m kw., a kubatura 540 tys. m sześc. Pod budynkiem głównym będzie się mieścił garaż podziemny z 296 miejscami parkingowymi. Ponadto na terenie obiektu znajdzie się 95 miejsc postojowych. Budowa kompleksu jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Pierwsze na Podkarpaciu

Nowoczesny kompleks, który zrealizuje Skanska, ma priorytetowe znaczenie dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pomieści nowoczesne laboratoria, w których będą prowadzone badania w technologiach wykorzystywanych m.in. w lotnictwie i medycynie, a które do tej pory nie były realizowane na Podkarpaciu. Na Uniwersytecie będą mogły powstać nowe kierunki i specjalności, takie jak: nanoelektronika, bioinżynieria medyczna, bioinformatyka, biotechnologia analityczna i biomateriały. W budowanym Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii znajdą się tzw. „clean rooms” czyli pomieszczenia czyste w klasie czystości „A” wyposażone w specjalne wejścia – śluzy, oraz bardzo wydajne systemy klimatyzacyjne. W pomieszczeniach tych znajdować się będą pierwsze na Podkarpaciu przyrządy do wytwarzania warstw półprzewodnikowych najnowocześniejszą metodą MBI, urządzenia do fotolitografii i litografii elektronowej, a także spektrometr masowy oraz jeden z najnowocześniejszych w Polsce mikroskopów elektronowych, tzw. Dual Bim.

 

Wykończeniówka i betonowanie

- To kolejna inwestycja, jaką wykonujemy dla rzeszowskich uczelni — mówi Marek Kozub, kierownik budowy. – Zakończyliśmy roboty konstrukcyjne stanu surowego w strategicznej części obiektu. Teraz trwają tam prace wykończeniowe – tynkarskie, malarskie, posadzkarskie oraz wykonywanie instalacji wewnętrznych. Na zewnątrz budynku rozpoczęliśmy wykańczanie elewacji okładziną z piaskowca. Realizujemy także kolejny etap robót konstrukcyjnych Centrum Modelowania Komputerowego – trwa tam teraz betonowanie konstrukcji żelbetowej drugiego piętra.

 

Kapsuła i walce pod jednym dachem

Jednym z najciekawszych a jednocześnie najtrudniejszych elementów tego obiektu jest sala wykładowa na 250 miejsc w kształcie spłaszczonej rozciągniętej kuli - „kapsuły”. Ze względu na swoją bryłę „kapsuła” jest unikalnym elementem konstrukcyjnym w skali kraju. - Jest ona „zawieszona” na poziomie pierwszego i drugiego piętra w obszarze wewnętrznego zadaszonego atrium budynku – dodaje Marek Kozub. - Kolejne ciekawe i trudne elementy, jakie realizujemy, to sale wykładowe w kształcie poziomego walca, wychodzącego poza obrys zewnętrznej bryły budynku.

 

Świetliki dachowe

Jednym z największych wyzwań w trakcie realizacji jest montaż ponad 1870 m kw. świetlików stanowiących zadaszenie obszernego patio wewnątrz budynku. Do chwili obecnej wykonano około 1300 m kw. przeszklonego dachu, co wymagało ustawienia przestrzennego podestu roboczego o wysokości około 16 metrów i łącznej powierzchni około 1300 m kw. Podest zagwarantował bezpieczne wykonanie wszystkich robót montażowych i instalacyjnych.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24