Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W KSW nr 1 w Rzeszowie robią już badania genetyczne pacjentów chorych na nowotwory krwi

Beata Terczyńska/KSW nr 1 w Rzeszowie
KSW nr 1 w Rzeszowie
W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie ruszyły badania genetyczne pacjentów chorych na nowotwory krwi. - Korzystamy z tych samych technik i tego samego sprzętu co analogiczne pracownie w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Norwegii. Dzięki nim jesteśmy w stanie znaleźć jedną komórkę białaczki wśród miliona zdrowych krwinek - mówi dr n. med. Marzena Wojtaszewska, specjalista Genetyki Medycznej i Koordynator Pracowni.

Nowo utworzona Pracownia Biologii Molekularnej Kliniki Hematologii w KSW nr 1 przy ul. Szopena w Rzeszowie na początku marca otrzymała pozwolenie na wykonywanie badań diagnostycznych. A to realnie przełoży się na jakość diagnostyki i leczenia hematologicznego w regionie.

– Pracownia Biologii Molekularnej Kliniki Hematologii jest jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w kraju - podkreśla dr n. med. Marzena Wojtaszewska, specjalista Genetyki Medycznej i Koordynator Pracowni. – Korzystamy z tych samych technik i tego samego sprzętu co analogiczne pracownie w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Norwegii. Dzięki nim jesteśmy w stanie znaleźć jedną komórkę białaczki wśród miliona zdrowych krwinek. Rozdzielczość naszych urządzeń pozwala wykryć nawet najmniejszą zmianę w genie odpowiedzialnym za rozwój choroby.

Rozszerzenie diagnostyki hematologicznej o badania genetyczne stało się możliwe dzięki budowie nowego budynku i wsparciu władz województwa podkarpackiego. Dotychczas badania molekularne u pacjentów Kliniki Hematologii w Rzeszowie wykonywane były poza Podkarpaciem. Uruchomienie diagnostyki na miejscu pozwoli szybciej otrzymywać wyniki - szczególnie te najpilniejsze. Zniweluje także ryzyko degradacji próbek w transporcie.

Szacuje się, że do końca roku Pracownia wykona ok. 800 badań, a jej oferta będzie sukcesywnie poszerzana.

– Diagnostyka laboratoryjna we współczesnej onkologii hematologicznej ma niezwykle istotne znaczenie i niejednokrotnie jest niezbędnym elementem stosowanych programów diagnostyczno-leczniczych - mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor KSW.

– Hematoonkologia od wielu lat korzysta z postępów nauki w dziedzinie technik genetycznych w praktyce klinicznej, m.in. w badaniach patomechanizmów chorób nowotworowych, diagnostyce poszczególnych chorób, klasyfikacji chorób w oparciu o parametry molekularne, monitorowaniu odpowiedzi na leczenie, wykrywaniu progresji choroby, a także w ocenie odrzucenia przeszczepu. Do najważniejszych metod badań genetycznych mających zastosowanie w hematoonkologii należą: klasyczne badania cytogenetyczne, molekularne badania cytogenetyczne oraz badania metodami biologii molekularnej. Tego typu badania będą wykonywane w Pracowni Biologii Molekularnej naszego szpitala. Przybliża nas to w dużym stopniu do głównego celu, przed jakim stoi Klinika Hematologii, czyli uruchomienie wykonywania przeszczepów szpiku.

Dodajmy, że kliniczna Pracownia Biologii Molekularnej wspomoże również działalność naukową Zakładu Hematologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz kształcenie specjalizacyjne diagnostów laboratoryjnych w dziedzinie technik molekularnych. Jednostek prowadzących takie szkolenia brakuje w regionie, a zapotrzebowanie na nie jest ogromne, szczególnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24