Lekarze KSW nr 1 w Rzeszowie szkolili kolegów z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Z wykorzystaniem robota Da Vinci

beta/mat. prasowy
mat. prasowe KSW nr 1 Rzeszów
personel Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie szkolił się w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie przy operacjach radykalnej prostatektomii z wykorzystaniem systemu robotowego Da Vinci. W czterech operacjach raka prostaty wspólnie z personelem KSW i operatorem dr Pawłem Wiszem udział wzięli dr Michał Sulewski z Kliniki Urologii i Urologii Klinicznej CSK MSWiA w Warszawie oraz Grażyna Mitka - kierownik Bloku Urologicznego tej placówki.

- Operowaliśmy 50-letniego pacjenta z chorobą rozpoznaną w początkowym stadium. Ppozwoliło to na usunięcie prostaty z zaoszczędzeniem pęczków naczyniowo - nerwowych - opisuje operację dr Wisz., p.o. kierownika Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w KSW. - U 70-letniego pacjenta z zaawansowanym nowotworem, z uwagi na stadium choroby wymagany był zabieg usunięcia prostaty wraz z węzłami chłonnymi. Ten zabieg był nieco dłuższy.

Dwie pozostałe operacje obejmowały radykalne usunięcie prostaty. Średnia utrata krwi podczas zabiegów to tylko 50-100 ml. Pacjenci czują się dobrze, są wypisywani ze szpitala zazwyczaj już w trzeciej dobie po operacji, w ten weekend opuszczą Klinikę Urologii i Urologii Onkologicznej w KSW.

W strukturze szpitala na potrzeby realizacji procedur z wykorzystaniem system chirurgicznego Da Vinci utworzono Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej, w którym od maja wykonano już 37 zabiegów.

- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem umiejętności dr. Wisza, organizacji pracy na sali operacyjnej i panującej na oddziale atmosfery. Obserwacja zabiegów na tak wysokim poziomie to dla nas możliwość dopracowania własnej techniki operacyjnej - mówił dr Sulewski. - Dzisiaj my przyjechaliśmy do Rzeszowa, ale przed nami wspólna praca przy radykalnych prostatektomiach w Warszawie.

W maju tego roku Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie został członkiem konsorcjum kliniczno-naukowego tworzonego z Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w Warszawie i Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie.

- Dla naszego szpitala współpraca z czołowymi jednostkami w kraju realizującymi zabiegi robotyczne to duże wyróżnienie, szereg możliwości dla personelu i korzyści dla pacjentów - mówi dr Janusz Ławińsk, dyrektor szpitala. - Robotyka w konsorcjum jest ukierunkowana na leczenie nowotworów, a to wzmacnia nasz medyczny potencjał jako ośrodka onkologicznego.

Partnerstwo z wysokospecjalistycznymi ośrodkami z różnych rejonów kraju to kolejny krok w wyczekiwanym rozwoju chirurgii robotowej na Podkarpaciu. Działanie konsorcjum potwierdza, że chirurgia z wykorzystaniem systemu robotowego to przestrzeń dla innowacji w dziedzinie operacyjnych technik chirurgicznych. Jego celem jest poprawa jakości leczenia nowotworów dzięki nowoczesnej aparaturze i włączenie tych procedur do świadczeń gwarantowanych. Jednym z zadań jest też wzajemna wymiana lekarzy do prowadzenia teoretycznych i praktycznych szkoleń w operacjach z wykorzystaniem systemu Da Vinci. Partnerzy równolegle pracują nad dokładną kalkulacją kosztów i korzyści klinicznych wynikających ze stosowania tej innowacyjnej procedury zabiegowej.

W lipcu br. w Drawsku Pomorskim odbyła się konferencja członków konsorcjum z udziałem przedstawicieli Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i Narodowego Funduszu Zdrowia. Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń dyrektorów jednostek i zespołów operacyjnych, a także określiło potrzebne efekty współpracy. Kolejne odbędzie się w Rzeszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie