Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W majowy weekend płać w Przemyślu lokalnymi pieniędzmi

Norbert Ziętal
Przemyskie półgorsze zaprojektował Witold Nazarkiewicz. Na awersie jest wizerunek króla Władysława II Jagiełły, na tle Archikatedry Przemyskiej. Na rewersie herb Przemyśla.
Przemyskie półgorsze zaprojektował Witold Nazarkiewicz. Na awersie jest wizerunek króla Władysława II Jagiełły, na tle Archikatedry Przemyskiej. Na rewersie herb Przemyśla. Archiwum
Za półgrosze przemyskie już od 2 maja będziemy mogli kupić lody, desery, książki, pościel, popływać lub wjechać kolejką na Zniesienie.

Tutaj kupisz za półgorsze

Tutaj kupisz za półgorsze

Cukiernia Fiore, ul. Kazimierza Wielkiego
Kryta pływalnia, ul. 22 Stycznia
Stok Narciarski, ul. Sanocka
Księgarnia Bosz, przy ul. Kościuszki
Księgarnie Libera, przy ul. Sowińskiego, Kazimierza Wielkiego i Rynek
Sklep Frotpol, ul. Borelowskiego

Od 2 maja do obiegu w Przemyślu wchodzą półgorsze. To lokalna waluta, wyemitowana z okazji 620-lecia odnowienia Praw Miejskich. Emitentem jest Urząd Miejski, producentem Mennica Polska.

Półgrosze mają być dostępne w sprzedaży od jutra, w nominałach 4 i 40. Pierwsze wykonane są z mosiądzu, w nakładzie 20 tys. sztuk. Drugie, typowo kolekcjonerskie, w nakładzie 500 sztuk, wybito w srebrze.

Monety będzie można kupić w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Grodzkiej 1. 4-półgroszówka kosztuje 4 złote. Kolekcjonerska "czterdziestka" 170 złotych.

Za dukaty czteropółgroszowe, od 2 maja aż do końca września br. będzie można płacić za towary i usługi w wytypowanych sklepach i punktach. Będą one oznaczone odpowiednią naklejką i plakatem. Na razie jest siedem takich miejsc w Przemyślu.
Prawdopodobnie dojdą nowe.

Muzeum też ma swoje monety

- Wytypowane punkty potraktują półgorsze jak bony towarowe. Będzie za nie można kupić różne towary i usługi. Choćby lody, desery, opłacić przejazd kolejką krzesełkową. Choć pewnie kupujący półgorsze będą chcieli je sobie zachować na pamiątkę - mówi Witold Wołczyk z Kancelarii Prezydenta Przemyśla.

Osoby spoza Przemyśla mogą kupić monety poprzez stronę internetową www.dukatypolskie.pl.

To niej jedyne lokalne pieniądze w Przemyślu. Niedawno własne monety, osiny, wyemitowało Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Komplet 8 i 12-osinówki kosztuje 20 złotych. W planach muzeum ma emisję kolejnych monet.

Pod koniec maja Urząd Miasta i Gminy Narol wyemituje monetę o nominale 7 florianów. Nakład wyniesie 15 tys. sztuk, zostanie wyprodukowany w bimetalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24