MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W ostatni wieczór lipca Krosno stanie się Świet(l)nym Miastem

Ewa Gorczyca
Fot. Tomasz Jefimow
Już po raz drugi krośnianie spotkają się na Starówce w ostatni wieczór lipca (31 bm.). Na wyjątkowym happeningu.

Impreza jest okazją do przypomnienia ważnych historycznie wydarzeń związanych z osobą Ignacego Łukasiewicza: założenie kopalni ropy naftowej i zapalenie lampy naftowej.

Krosno nie bez powodu wykorzystuje oba te wydarzenia dla promocji miasta: najstarsza na świecie kopanka do dziś pracuje w podkrośnieńskiej Bóbrce, w Muzeum Podkarpackim można obejrzeć ekspozycję historii oświetlenia z jedną z najpiękniejszych w Europie kolekcji lamp naftowych, a autor wynalazku ma w Krośnie swój pomnik.

W tym roku happening odbędzie się pod hasłem "Dwie historie". Pierwsza z nich, "Jak to ze światłem bywało" - przybliży dzieje światła. Druga - "Jak to z ropą i gazem bywało" pozwoli poznać tajniki procesów wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego.

- Na płycie rynku staną urządzenia wiertnicze - opowiada Joanna Sowa, rzeczniczka miasta. - W tej scenerii będzie można posłuchać opowieści o tradycjach górniczych w naszym regionie. Będzie też wiele innych atrakcji.

Program imprezy

Program imprezy

godz. 16 - 19 - odkrywanie podkarpackiej nafty z Muzeum Przemysły Naftowego i Gazowego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce i ZRG Specjalnie otwarta wystawa lamp naftowych w Muzeum Podkarpackim.

godz. 19 - świetlna dobranocka dla najmłodszych na krośnieńskim rynku - spektakl teatralny dla dzieci

godz. 20 - koncert Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej

godz. 20.30 - Uroczyste rozpalenie lampy naftowej na pomniku Ignacego Łukasiewicza, przemarsz na rynek

godz. 20.50 - widowisko teatralne grupy warsztatowej Teatr na Bruku "Jak to ze światłem bywało" .

godz. 21.40 - pokaz świetlny - spektakl do poematu symfonicznego M. Karłowicza "Stanisław i Anna Oświęcimowie".
Diaporama ze zdjęciami Krosna i symboliczne oświetlenie kamienic.

godz. 22 - plenerowa projekcja filmu "Lata dwudzieste, lata trzydzieste"

- Chcemy, żeby druga edycja Świet(l)nego Miasta zainteresowała jak największą liczbę krośnian, i nie tylko - mówi wiceprezydent Bronisław Baran. - Przygotowaliśmy m.in. konkurs na najświet(l)niejsza lampę, efektowne widowisko "światło i dźwięk", dobranockę pod chmurką dla dzieci, iluminację, która rozjaśni krośnieński Rynek. Wszyscy, którzy 31 lipca zechcą spędzić ten wieczór na starówce pewnością się nie zawiodą - zapewnia Baran.

Podczas happeningu premierowe przedstawienie będzie miał uliczny spektakl, przygotowywany od ponad tygodnia przez uczestników warsztatów teatralnych "Teatr na bruku" w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

- Podpatrzyliśmy już pierwsze elementy scenografii i kostiumów: fragmenty greckiej kolumnady i wielkie maski ptaków, co daje nam prawo przypuszczać, że jednym z wątków widowiska będzie historia Prometeusza - zdradza Małgorzata Baranowska-Mika z RCKP. - Teatralna młodzież wyruszy pochodem spod pomnika Ignacego Łukasiewicza o 20.40. Będzie to już prolog ulicznego spektaklu. Na rynku, na trzech odrębnych platformach, zobaczymy dalszą część historii światła.

"Teatr na bruku" to nie jedyne widowisko, które zostanie zaprezentowane tego wieczoru.

- Krośnieński rynek rozbłyśnie ferią światła ilustrującego lokalną love story - historię miłości rodzeństwa Anny i Stanisława Oświęcimów - zapowiada Joanna Sowa.

Muzyczną oprawę widowiska stanowić będzie muzyka Mieczysława Karłowicza, z poematu symfonicznego poświęconego bohaterom tej legendy.

Impreza zakończy się ok. północy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24