Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W podkarpackim otwieramy najmniej firm w kraju

Rozmawiała Małgorzata Motor
Archiwum
O przedsiębiorczości i zakładaniu własnych firm przez mieszkańców Podkarpacia rozmawiamy z Tomaszem Starzykiem z Bisnode D&B Polska.

- Na koniec czerwca zarejestrowanych było w Polsce ok. 4 mln firm. Ile z nich działa na Podkarpaciu?

- Warto zauważyć, że z tych 4 mln nie wszystkie działają. Szacuje się, że aktywnych firm w Polsce jest od 1,7 mln do 2 mln. Reszta to tzw. martwe dusze. Firmy zarejestrowane, ale niedziałające, pozostające w uśpieniu. Na Podkarpaciu zarejestrowanych jest niewiele ponad 155 tys. firm, co stanowi 3,9 proc. wszystkich zarejestrowanych podmiotów w kraju. Na tysiąc mieszkańców przypada ok. 34,8 firm. To niewiele, bowiem wynik ten sytuuje Podkarpacie na ostatnim miejscu w kraju. Sytuację porównywalną obserwujemy tylko w województwach lubelskim, opolskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. W całym kraju średnia na tysiąc mieszkańców wynosi 46,3 firmy.

- Dlaczego tak mało firm u nas powstaje?

- Przyczyn małej aktywności mieszkańców Podkarpacia jest kilka. Po pierwsze wolą pracować u kogoś, mieć stałą pensję i nie martwić się prowadzeniem firmy. To dlatego, że własna firma, to nie tylko źródło dochodów, ale także kłopoty. Polscy przedsiębiorcy największy problem mają z pozwoleniami na budowę, samym zakładaniem firmy i podatkami. Większość decyduje się więc na własny biznes w szarej strefie. W dużej mierze jest to podyktowane wysokimi kosztami pracy. Nie bez znaczenia jest także duża emigracja młodych mieszkańców regionu zarówno za granicę, jak również na Mazowsze, Dolny Śląsk. To tam zakładają firmy, tam żyją, mieszkają, zarabiają i wydają. Tam też kręci się ich życie zawodowe i prywatne.

- Teoretycznie w naszym regionie łatwiej niż gdzie indziej prowadzić firmę. 

- Rzeczywiście, jest przecież spore bezrobocie. Rąk do pracy nie powinno więc brakować. Poza tym macie jedne z najniższych pensji w kraju, a to przekłada się przecież na niższe koszty prowadzenia firmy. Ale poza tym założenie i prowadzenie firm na Podkarpaciu nie jest znacząco różne od tego w innych regionach. Te same kłopoty, problemy, podatki, biurokracja.

- Jeśli już decydujemy się na prowadzenie firmy, to najczęściej, na jaki biznes stawiamy?

- Dominuje przemysł lotniczy, elektromaszynowy, chemiczny i spożywczy. Wytwarzają łącznie prawie 70 proc. produkcji przemysłowej województwa. Ważną rolę odgrywa także przemysł rolno-spożywczy. Ten skupiony jest w branżach: mięsnej, zbożowo-młynarskiej, owocowo-warzywnej, mleczarskiej i cukrowniczej.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24