Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu chcą zrekonstruować 900-letnią cerkiew

Norbert Ziętal
Alejki zamkowe są wykładane kamieniem łamanym.
Alejki zamkowe są wykładane kamieniem łamanym. Archiwum SKANSKA
Archeolodzy chcą odtworzyć obrys cerkwi z XII w., której fragmenty odkryto na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego.

Chodzi o 900-letnią cerkiew, którą w pierwszym kwartale XII w. wzniósł prawosławny władca Przemyśla, Wołodar Rościsławowicz z dynastii Rurykowiczów. Panował w latach 1097 - 1124. W 1470 r. cerkiew została rozebrana, a materiał z niej wykorzystano do budowy przemyskiej katedry. Do końca XV w. przy cerkwi istniał cmentarz.

Pierwsze fragmenty zabytku zostały odkryte jeszcze w 1961 r. Następnie przysypano je kilkumetrową warstwą ziemi.

- W marcu tego roku odkryto negatyw narożnika cerkwi Wołodara. Obecnie trwają prace mające na celu odsłonięciu negatywu zachodniej muru - mówi archeolog, dr hab. Zbigniew Pianowski, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, który nadzoruje prace archeologiczne na przemyskim Wzgórzu Zamkowym.

Naukowcy chcą zrekonstruować zarys cerkwi oraz poznać grubość jej ścian, wymiarów wapiennych bloków, z których wykonane były mury. Bloki planują wydobyć na powierzchnię. Obrys świątyni zostanie wykonany m.in. w oparciu o wyniki dotychczasowych badań.

- W trakcie prac archeologicznych związanych z rekonstrukcją cerkwi wydobyliśmy wiele przedmiotów, datowanych na początek XIV w. To dwa metalowe groty, bełt do kuszy, grot od łuku myśliwskiego oraz ceramikę. W miejscach wykonanych odkrywek pojawiły się również XVII-wieczne złomy kafli - dodaje Pianowski.

Prace archeologiczne prowadzone są przez Bożenę Marczyk - Chojnacką, Przedsiębiorstwo Prac Specjalistycznych "Invictus" i firmę archeologiczną "Bard". Odbywają się one w ramach rewaloryzacji wzgórza i dziedzińca Zamku Kazimierzowskiego. Prowadzi ją firma Skanska.

- Na Wzgórzu Zamkowym wraz z przedpolem zamkowym zrealizowaliśmy ok. 90 proc. prac związanych z rewitalizacją - twierdzi Jacek Puszkarewicz, kierownik budowy z firmy Skanska.

Odtworzony został murek terenowy, taras widokowy. Część alejek i dróg dojazdowych została wykonana z kamienia łamanego. Przedpole zamkowe zostało odwodnione. Stanęły nowe lampy oświetleniowe.

- Obecnie trwają prace wykończeniowe związane z zakończeniem układania kamienia na alejkach i drogach dojazdowych wraz z uporządkowaniem terenu - dodaje Puszkarewicz.

Skanska remontuje również zabudowania zamkowe. Zrealizowanych jest już 60 proc. prac przy instalacji elektrycznej, wodno - kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania oraz instalacji wody lodowej.

Wszystkie prace na zamku prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24