MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie otwarto Międzynarodowe Centrum Integracji "Feniks"

PAP/Agnieszka Pipała
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek (2L) i wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul (3L) podczas otwarcia Międzynarodowego Centrum Integracji Feniks, 17 bm. w Rzeszowie.
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek (2L) i wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul (3L) podczas otwarcia Międzynarodowego Centrum Integracji Feniks, 17 bm. w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz
Otwarte w środę w Rzeszowie Międzynarodowe Centrum Integracji "Feniks" ma służyć zbliżaniu kultur, tworzeniu pozytywnych relacji społecznych obcokrajowców z mieszkańcami Rzeszowa, a także aktywizacji społecznej i zawodowej.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreślał podczas otwarcia centrum, że jest ono miejscem otwartym dla wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy działają w różnych organizacjach pozarządowych w mieście.

- To dzisiaj święto przede wszystkim, tych, którzy społecznie, w różnych organizacjach pozarządowych, w różnych NGO pracują na rzecz nas - mieszkańców - powiedział Fijołek.

Zauważył, że w związku z wojną zza wschodnią granicą i związanym z nią procesem uchodźczym Rzeszów gości wielu obcokrajowców, nie tylko tych, którzy znaleźli tutaj schronienie, ale także tych, którzy nas chronią i pilnują naszego bezpieczeństwa.

- Jesteśmy dzisiaj miastem wielonarodowym i wszyscy powinniśmy się integrować. Stąd ten międzynarodowy charakter tego miejsca - podkreślił Fijołek.

W MCI "Feniks" będą się odbywały m.in.:

  • działania związane z aktywizacją społeczną, zawodową,
  • warsztaty,
  • szkolenia,
  • kursy językowe, ale także wydarzenia kulturalne, jak np. wystawy, pokazy, koncerty, czy po prostu spotkania przy kawie na tematy bliskie mieszkańcom.

Będzie to także miejsce spotkań organizacji związanych m.in. z kulturą, zielenią, pomocą społeczną, a także miejsce wymiany doświadczeń, realizowania i kreowania wspólnych projektów.

Pomocą, również w poszukiwaniu pieniędzy, będzie służyć m.in. mieszczący się na drugim piętrze tej samej kamienicy Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek (2L) podczas otwarcia Międzynarodowego Centrum Integracji Feniks, 17 bm. w Rzeszowie.
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek (2L) podczas otwarcia Międzynarodowego Centrum Integracji Feniks, 17 bm. w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

Fijołek zaznaczył, że nazwa centrum nie jest przypadkowa. Nawiązuje do mitycznego ptaka, który pod koniec życia spalał się na stosie, a z popiołów odradzał się na nowo.

- Feniks, a więc miejsce, gdzie wielu z nas może narodzić się na nowo. W różnych aspektach: jedni podnieść się z problemów, inni rozwinąć skrzydła swojej działalności społecznej, jeszcze inni dostać znakomite recenzje własnych prac twórczych. W każdym aspekcie możemy się tu rozwijać, a także wzajemnie sobie pomagać - podkreślił prezydent.

MCI "Feniks" to wspólna inicjatywa firmy Phoenix Contact działającej w branży elektroniki i automatyki, która pomaga uchodźcom z Ukrainy od początku wojny, i władz Rzeszowa.

"Feniks" mieści się w kamienicy w centrum Rzeszowa, przy ul. 3 Maja, miejskim deptaku. Budynek został na ten cel odremontowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Koszt inwestycji to ponad 1,4 mln zł, z tego prawie 1,2 mln dała firma Phoenix Contact, a także UNHCR – ponad 172 tys. zł i Fundacja CORE – prawie 105 tys. zł.

Jest tam 14 pomieszczeń, w tym:

  • pokój spotkań,
  • strefy relaksu,
  • sala konferencyjna,
  • wystawowa, a także zaplecze kuchenne.

Wszystkie są w pełni przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Przy "Feniksie" ma też działać centrum integracji biznesowej.

Nowo otwarte Międzynarodowe Centrum Integracji Feniks, 17 bm. w Rzeszowie.
Nowo otwarte Międzynarodowe Centrum Integracji Feniks, 17 bm. w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

Wśród planowanych inicjatyw, które będą tam realizowane, można wymienić m.in. zajęcia integracyjne dla dzieci pochodzących z mniejszości narodowych mieszkających w Rzeszowie, szczególne dla dzieci uchodźców z Ukrainy, warsztaty z nauki języka polskiego, poradnictwo psychologiczne, trening kompetencji poznawczych i zajęcia ruchowe.

Planowana jest także aktywizacja społeczno-zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym z niepełnosprawnościami, integracja pochodzących z Ukrainy osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym czy aktywizacja społeczno-gospodarcza.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24