Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie ponownie ruszyła budowa ośrodka rehabilitacji dla dzieci i młodzieży

Beata Terczyńska
Biskup Kazimierz Górny i ks. Stanisław Słowik w drodze na uroczystość.
Biskup Kazimierz Górny i ks. Stanisław Słowik w drodze na uroczystość. Fot. Krystyna Baranowska
Po przerwie ruszyła budowa Regionalnego ośrodka rehabilitacyjno - edukacyjnego dla dzieci i młodzieży przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.
Kamien WegielnyKamien Wegielny wmurowano w Regionalnym Ośrodku Rehabilitacyjno - Edukacyjnym  dla dzieci i mlodziezy w Rzeszowie

Regionalny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla dzieci i m...

Możliwe, że już w przyszłym roku będą się tu leczyć pierwsi mali pacjenci, m.in. po urazach, wypadkach, z porażeniem mózgowym i ADHD. Ośrodek będzie mógł przyjąć ok. 200 pacjentów miesięcznie.

Budowa ośrodka ciągnie się już od ponad 10 lat. Po zastoju, znów ruszyły prace w dwupiętrowym budynku. I jest szansa, że zakończą się w przyszłym roku. A na to czekają rodzice dzieci wymagających rehabilitacji. Te, pomocy muszą szukać poza regionem, w Lublinie, Zamościu, Krakowie.

Nowoczesne oddziały

W centrum, na ponad 10 tys. m. kw. zaplanowano nowoczesne oddziały i poradnie.

- Będzie ambulatoryjna opieka rehabilitacyjna i fizjoterapia, dzienny oddział rehabilitacji dzieci i młodzieży oraz dzieci z ADHD, stacjonarny oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej - wylicza Janusz Solarz, dyrektor SW nr 2. - Planujemy również stacjonarny oddział rehabilitacji kardiologicznej na 25 łóżek, dla dorosłych.

Będzie też dzienny oddział rehabilitacji dzieci i młodzieży metodą nauczania kierowanego według Peto, którym może się pochwalić tylko kilka ośrodków w Polsce. Dzięki tej metodzie każde upośledzone dziecko prowadzone przez specjalistów staje się zdolne do nauki w szkole.

Ośrodek ma nosić imię papieża

Pomysł budowy ośrodka zrodził się na jednym z sejmików rehabilitacyjnych, które odbywają się w Rzeszowie od 1992 r., z inicjatywy prof. Andrzeja Kwolka. W 1998 r. powołana została Fundacja Caritas na rzecz budowy. Dostała d wojewody fundamenty wraz z działką 1,5 ha na terenie szpitala. W 2005 r. weszła w porozumienie z zarządem województwa, przekazując prowadzenie urzędowi marszałkowskiemu.

- Wielokrotnie podczas pontyfikatu Jan Paweł II zabierał głos w sprawach dotkniętych niepełnosprawnością. Wyrazem jego oddania człowiekowi cierpiącemu jest ustanowienie światowego dnia chorego - mówił wczoraj ks. Stanisław Słowik podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego poświęconego właśnie przez papieża, 18 sierpnia 2002 r. w Krakowie, podczas ostatniej pielgrzymki do Polski.

Pacjentów będzie witała figura Ojca Świętego z wyciągniętą ręką. Pomnik jest autorstwa artysty Krzysztofa Brzuzana. Niżej sylwetki widać trzy schody. Symboliczne. Bo do pokonania, jak choroba. Stopnie to kamienie z Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, z Domu ulgi w cierpieniu św. O. Pio z Petrelciny oraz z sadzawki Siloe.
Koszt budowy ośrodka oceniono na ponad 64 mln zł, z czego ok. 36 mln zł to fundusze europejskie. Reszta pochodzi z budżetu województwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co z ofertami pracy sezonowej? Jakie stawki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24