Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sanoku rozpoczyna się Międzynarodowa Wiosna Akordeonowa. Zagrają wybitni wiruozi [PROGRAM]

Ewa Gorczyca
Archiwum organizatora
Od 11 do 13 kwietnia potrwa Międzynarodowa Wiosna Akordeonowa "Sanok 2019". Koncerty odbywają się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku.

W inauguracyjnym koncercie (czwartek, godz. 18) w sali koncertowej PSM I i II st. w Sanoku (ul. Podgórze 25) zagra wybitny wirtuoz tego instrumentu, Server Abkerimov: solista Moskiewskiego Towarzystwa Muzycznego "Mosconcert" oraz Moskiewskiego Regionalnego Domu Sztuki, kompozytor, wykładowca kursów mistrzowskich. Wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach, oklaskiwała go publiczność w różnych częściach świata.

W drugiej części koncertu wystąpi utalentowany akordeonista młodego pokolenia, Bartosz Głowacki, absolwent sanockiej szkoły i Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, m.in finalistą w konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu. Od 2015 roku jest jednym z artystów City Music Foundation w Londynie.

Jako solista występował w wielu prestiżowych salach koncertowych. Oprócz kariery solowej jest aktywny w muzyce kameralnej współpracując z uznanymi muzykami w wielu stylach muzycznych. Często wykonuje partie akordeonu dla znakomitych instytucji muzycznych w Wielkiej Brytanii (The Royal Opera House, The Royal Ballet, National Theatre czy London Symphony Orchestra). Nagrał solową płytę która zostanie wydana końcem tego roku. We wrześniu czeka go trasa koncertowa z Tanita Tikaram w Niemczech, Szwajcarii oraz Austrii, natomiast w październiku solowa trasa w Meksyku. W programie jego recitalu znajdą się utwory muzyki baroku oraz argentyńskie tango.

Podczas inauguracyjnego koncertu soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna sanockiej PSM.

Kolejne odsłony Wiosny Akordeonowej w sobotę (koncert kameralny) i niedzielę (koncert galowy). Wśród wykonawców m.in.: duet Gajda, Maciej Zimka, Wiesław Ochwat i kwintet Tanguillo.

Duet Gajda (Małgorzata i Seweryn) jest zespołem grającym bardzo zróżnicowaną muzykę, przede wszystkim muzykę karpacką, zawierającą melodie łemkowskie, bojkowskie, żydowskie, słowackie, góralskie. Również wykonują muzykę rozrywkową połączoną z muzyką klasyczną oraz filmową.

W piątkowym koncercie zagra także Michał Matuszewski. Pochodzi z małej bieszczadzkiej wsi Myczków. Przygoda Michała z muzyką rozpoczęła się w dzieciństwie. Talent chłopca odkryła jego babcia. To od niej otrzymał pierwszy instrument – keyboard.
Ukończył dwa stopnie szkoły muzycznej w Sanoku w klasie akordeonu, ale gra nie tylko na akordeonie, ale również na fortepianie a także śpiewa.

Popularność zdobył dzięki występowi w programie Must Be The Music w 2016 roku. Zaczarował jury i publiczność brawurowym wykonaniem piosenki "Człowieczy los" z repertuaru Anny German. Doszedł do finału Must Be The Music wraz z Olgą Garstką, zajął II miejsce. Obecnie gra i śpiewa w zespole VECHI ACUM, wykonującym muzykę bałkańską i żydowską.

Wykonawcami piątkowego koncertu będzie także Duet Zimka&Ochwat. Powstał w 2013 roku z inicjatywy dwóch uznanych, wielokrotnie nagradzanych artystów i wybitnych absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Podczas wspólnych koncertów duet udowadnia, że akordeon potrafi brzmieć jak orkiestra, a interpretacje na długo zapadają w pamięci publiczności. W programie ich występu utwory Edwarda Griega, III Koncert Brandenburski Bacha oraz Obrazki z wystawy Modest Musorgskiego i Maurice Ravela.

Gwiazdą sobotniego koncertu galowego będzie Kwintet Tanguillo – lubelski zespół instrumentalny założony w 2003 roku. Zespół tworzą: akordeonistka Elwira Śliwkiewicz-Cisak, pianista Piotr Chilimoniuk, gitarzysta Jakub Niedoborek, skrzypek Dariusz Drzazga i kontrabasista Robert Brzozowski. W ich wykonaniu m.in. muzyka argentyńskiego mistrza bandoneonu – Astora Piazzolli.

Publiczności zaprezentuje się też Krzysztof Polnik, wybitny uczeń ZSM w Przemyślu, laureat Grand Prix w 20 Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych.

Wstęp na wszystkie koncert jest wolny. Organizatorzy to PSM i I II stopnia, Społeczna Szkoła Muzyczna oraz Sanockie Towarzystwo Muzyczne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24