Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu "na górce" w Rzeszowie diagnozują i leczą niepłodność. W środę uroczyście otworzono ośrodek [ZDJĘCIA, WIDEO]

Agata Flak
W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 uroczyście otwarto Referencyjny Ośrodek Diagnostyki i Terapii Niepłodności. Znajduje się on w Klinice Ginekologii i Położnictwa.

- Już dziesięć par korzysta z pomocy ośrodka. Kolejne mogą się zgłaszać - mówi Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Na leczenie do ośrodka będą przyjmowane pary, które od co najmniej 12 miesięcy nie mogą doczekać się potomstwa, pełnoletni w wieku prokreacyjnym oraz pacjenci, którzy wcześniej nie byli diagnozowali pod kątem niepłodności.

Aby się zapisać, nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zadzwonić pod numer 17 866 41 74 lub 17 866 41 75 i umówić się na bezpłatną wizytę. Diagnostyka i terapia pacjentów jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 14.35.

- Referencyjny Ośrodek Leczenia Niepłodności powstał w ramach Kliniki Ginekologii i Położnictwa. W ośrodku kompleksowo zajmujemy się diagnostyką, a następnie terapią niepłodności męskiej oraz żeńskiej - wyjaśnia prof. dr hab. med. Dorota Darmochwał-Kolarz, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w KSW nr 2 w Rzeszowie.

Wcześniej pacjenci z Podkarpacia, aby się leczyć musieli wyjeżdżać do innych placówek w kraju, np. do Warszawy lub Kielc. Teraz będą mają ośrodek na miejscu. - Nowością jest to, że oprócz kobiet leczeni będą także mężczyźni - mówi lek. Grzegorz Dworak, rezydent z Kliniki Ginekologii i Położnictwa.

- Leczenie będzie polegało na uzupełnieniu substancji, której może brakować w organizmie. Jeżeli będzie problem z nasieniem, że np. będzie brakowało w nim pewnych pierwiastków to uzupełnimy je - wyjaśnia lekarz.

Rzeszowski ośrodek powstał w ramach rządowego Programu Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020.

Z dofinansowania w wysokości ponad 3,5 miliona złotych, które otrzymał szpital, wyremontowano klinikę. Zakupiono także wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny.

- Sprzęt, który został zakupiony to wyposażenie laboratorium andrologicznego, gdzie znajduje się sprzęt do komputerowej analizy nasienia. Analizator nasienia posłuży nam nie tylko do diagnostyki, ale również mogą być nim wykonywane bardziej zaawansowane badania diagnostyczne, takie jak analiza DNA. Mamy też kilka stanowisk mikroskopowych. Jest to naprawdę wysokiej klasy sprzęt, który pozwoli na pełną diagnostykę niepłodności męskiej - mówi prof. dr hab. med. Dorota Darmochwał-Kolarz

Opieką rzeszowskiego ośrodka zostanie objętych 500 par z regionu.

- Będzie się nimi opiekował zespół specjalistów, położników i ginekologów, którzy posiadają doświadczenie w diagnostyce i terapii niepłodności. W czasie diagnozy i terapii będziemy konsultowali się także z endokrynologami, immunologami, genetykami, urologami, andrologami, jak również psychologami specjalizującymi w pomocy parom z problemami niepłodności - wyjaśnia kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa.

W Polsce łącznie z ośrodkiem w Rzeszowie powstało szesnaście Referencyjnych Ośrodków Diagnostyki i Terapii Niepłodności. Ministerstwo Zdrowia na ten cel przeznaczyło ponad 13 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24