Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu przy ul. Szopena w Rzeszowie powstał pierwszy bank mleka matki

Anna Janik
Bartosz Frydrych
W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie wcześniaki karmi się mlekiem pozyskanym od innych matek. To jedyna taka lecznica na Podkarpaciu.

W Polsce banki mleka matek miały dotąd tylko cztery miasta: Warszawa, Kraków, Toruń i Opole. Od tego miesiąca do tej listy dołączył także Rzeszów, a dokładnie KSW nr 1 przy ul. Szopena. To szósty szpital w Polsce i pierwszy na Podkarpaciu, który urodzone tu przedwcześnie maluchy karmi mlekiem pozyskanym od innych matek. Takich, które wytwarzają go więcej niż potrzeba na zaspokojenie potrzeb własnego dziecka.

W praktyce Bank Mleka Matki to po prostu osobna lodówka, w której trzyma się buteleczki z zamrożonym mlekiem. Mleko za darmo godzą się oddać inne matki. Rzeszowska lecznica bierze je ze szpitala im. Św. Rodziny w Warszawie. Po co?

- Jeżeli rodzi nam się wcześniak albo maluch z wrodzonymi wadami układu pokarmowego to pojawia się problem z karmieniem - tłumaczy Małgorzata Stefańska, ordynator oddziału intensywnej terapii i fizjologii noworodka, konsultant wojewódzki ds. neonatologii. - Bo mama w 29 lub 30-tym tygodniu ciąży nie jest przygotowana do karmienia, często jest w stresie, musi dopiero pobudzić laktację, a my nie mamy czym w tym czasie karmić dziecka - tłumaczy.

Do tej pory wcześniaki podłączano do kroplówki lub podawano sztuczne mleko. Ale tego ostatniego lekarze unikali, bo mleko to pochodzi od krów, ma zupełnie inną florę, a dodatkowo przyczynia się do rozwoju najgroźniejszej dla wcześniaków choroby, czyli martwiczego zapalenia jelit, prowadzącego do perforacji jelita. Z kolei mleko matki przed tą chorobą zabezpiecza, dlatego przez lekarzy jest traktowane nie tylko jako pokarm, ale wręcz lek.

- Chroni noworodka przed infekcjami, zakażeniami, skracając czas hospitalizacji, ale także zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób, w tym przewodu pokarmowego, cukrzycy typu 1 i 2, alergii - wylicza dr Stefańska. - To służy całemu społeczeństwu, bo dzieci karmione piersią rzadziej trafiają do szpitali, co pozwala zmniejszyć wydatki na leczenie - zaznacza.

I dodaje, że kilkadziesiąt lat temu w Polsce były banki mleka, ale działały komercyjnie. Dziś szpital za 50 ml mleka płaci jedynie 14 zł. To wyłącznie koszty utrzymania banku mleka, z którego ono pochodzi, bo matki oddają je za darmo. I podobno w innych regionach Polski wcale nie trzeba ich do tego namawiać. Specyfika Podkarpacia jest w tym względzie niestety inna, bo rodzące tu kobiety stosunkowo rzadko karmią piersią. To nie tylko wina stereotypów, ale także efekt braku szerokiego dostępu do szkół rodzenia i poradni laktacyjnych, których NFZ nie kontraktuje, a na które nie wszystkie mamy mogą sobie pozwolić. Dlatego szpital chce szeroko propagować karmienie piersią, by w przyszłości rozbudować swój bank mleka o pomieszczenia, gdzie kobiety będą mogły pokarm oddać.

Bo takie mleko jest nie tylko zdrowe, ale i w 100 proc. bezpieczne dla dziecka. Każda butelka jest przebadana mikrobiologicznie, ma swój kod kreskowy, pozwalający sprawdzić, skąd pochodzi pokarm dla dziecka. Mleko jest pasteryzowane metodą Holtera, czyli poddawane obróbce cieplnej opracowanej specjalnie dla mleka kobiecego. U dawczyń obowiązkowo wykonuje się badania w kierunku HIV, zapalenia wątroby typu B i C i kiły. Kandydatki pytane są o tryb życia, historię przebytych chorób, w tym infekcyjnych. Dyskwalifikujące dla potencjalnej dawczyni są choroby przewlekłe, palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków, a także przyjmowanie niektórych leków i wypijanie zbyt dużej ilości napojów zawierających kofeinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24