MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie powstało Centrum Chorób Piersi

beta/ mat. prasowe
Zespół Centrum Chorób Piersi Pro-Familia tworzą lekarze różnych specjalności: radiolodzy, onkolodzy, radioterapeuci, chirurdzy oraz m.in. psychologowie i rehabilitanci.
Zespół Centrum Chorób Piersi Pro-Familia tworzą lekarze różnych specjalności: radiolodzy, onkolodzy, radioterapeuci, chirurdzy oraz m.in. psychologowie i rehabilitanci. Archiwum szpitala
W Centrum Chorób Piersi w szpitalu Pro-Familia kobiety będą mogły wykonać nie tylko USG piersi, ale też mammografię, rezonans magnetyczny i wszystkie rodzaje biopsji.

- Chirurgią piersi zajmujemy się od kilku lat. Miesięcznie wykonujemy średnio 30 zabiegów, m.in. procedury oszczędzające czy operację mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją. Stworzenie Centrum Chorób Piersi to kolejny krok, który robimy z myślą o kobietach. Aby z podejrzeniem raka piersi w ciągu kilku tygodni mogły otrzymać diagnozę i ustalony plan leczenia. To ważne szczególnie teraz – gdy w dobie pandemii COVID-19 dostęp do diagnostyki jest utrudniony – mówi Radosław Skiba, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia.

- Centrum zostało wyposażone m.in. w nowoczesny mammograf cyfrowy. Posiadamy też 3-teslowy rezonans magnetyczny, który gwarantuje najwyższą jakość obrazowania. Docelowo chcemy ubiegać się o kontrakt z NFZ na badania przesiewowe. Mamy nadzieje, że stanie się to jak najszybciej – dodaje dyrektor szpitala Pro-Familia.

Jeżeli zmiana w obrazie USG lub mammografii wzbudzi niepokój radiologa, zostanie wykonana diagnostyka pogłębiona - biopsja gruboigłowa, biopsja mammotomiczna lub rezonans magnetyczny.

- Gdy okaże się, że zmiana ma charakter nowotworowy, pacjentka zostanie skierowana do poradni chirurgicznej gdzie zostanie objęta opieką

– wyjaśnia lek. Jerzy Ilnicki, specjalista radiolog.

Raz w tygodniu zwoływane będzie konsylium – zebranie lekarzy różnych specjalności, na którym zostanie podjęta decyzja o dalszym leczeniu. W takim spotkaniu uczestniczyć będzie też pacjentka. Będzie informowana o wszystkich możliwych opcjach leczenia, by mogła brać świadomy udział w całym procesie.

W szpitalu Pro-Familia w Rzeszowie wykonuje się m.in. operację oszczędzające pierś i układ chłonny, mastektomię z jednoczasową rekonstrukcją czy mastektomię prewencyjną.

- Do niedawna rozpoznanie raka kojarzyło się z koniecznością odjęcia piersi - mastektomią. Dziś coraz częściej wykonuje się zabiegi oszczędzające w oparciu o techniki, które umożliwiają zachowanie prawidłowego kształtu i symetrii. Musimy jednak pamiętać, że takie zabiegi są możliwe we wczesnym stadium choroby. Dlatego tak ważna jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Im szybciej kobieta trafi do nas - lekarzy, tym większe ma szanse na pełne wyleczenie – wyjaśnia lek. Rafał Rylski chirurg-onkolog, kierownik oddziału chirurgii ogólnej w Pro-Familii. - Jeżeli okaże się, że pacjentka wymaga bardziej radykalnego postępowania chirurgicznego, możemy wykonać jednoczasowo lub w późniejszym czasie rekonstrukcję utraconej piersi – dodaje.

Pro-Familia zalicza się do niewielu ośrodków w Polsce, które wykonują zabieg mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją usuniętej piersi.

- Zabieg polega na tym, że podczas jednego zabiegu usuwamy gruczoł piersiowy z guzem lub guzami pozostawiając skórę, otoczkę i brodawkę. Następnie, podczas tej samej operacji wykonujemy rekonstrukcję piersi wszczepiając ekspander lub protezę w celu natychmiastowej odbudowy

– krok po kroku wyjaśnia dr n.med. Artur Bocian, specjalista chirurg-onkolog.

- Taka łączona operacja to zabieg dzięki któremu kobieta nie czuje się okaleczona z powodu usuniętej piersi. Może założyć biustonosz, nadal czuć się kobietą. Łatwiej jest wtedy zapomnieć o przebytej chorobie – dodaje.

Wyjaśnia, że taki zabieg nie opóźnia dalszego leczenia onkologicznego – chemioterapii, radioterapii czy hormonoterapii. Może być wykonany jednak tylko w określonych przypadkach.

Zespół Centrum Chorób Piersi w Rzeszowie tworzą lekarze różnych specjalności: radiolodzy, onkolodzy, radioterapeuci, chirurdzy oraz m.in. psychologowie i rehabilitanci.


Profilaktyka raka piersi w kilku łatwych krokach

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24