Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu trwa montaż monitoringu

Klaudia Tajs
W pierwszym etapie montażu monitoringu, kamery zostaną zainstalowane między innymi na Placu Bartosza Głowackiego, centralnym punkcie Tarnobrzega.
W pierwszym etapie montażu monitoringu, kamery zostaną zainstalowane między innymi na Placu Bartosza Głowackiego, centralnym punkcie Tarnobrzega. Fot. K. Tajs
Pierwszym krokiem do uruchomienia miejskiego monitoringu jest instalacja serwerowni w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Na początek w mieście zainstalowanych zostanie 15 punktów kamerowych i 20 kamer.

Robert Kędziora, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu: W pierwszym etapie w Tarnobrzegu, w miejscach publicznych zainstalowanych zostanie 15 punktów kamerowych i 20 kamer. Mamy już pieniądze na kolejny etap prac.

Monitoring wizyjny ma zastąpić monitoring, który założono w Tarnobrzegu w 2000 r. Dziesięć zainstalowanych wówczas kamer przez krótki czas spełniały swoją rolę, gdyż awaria goniła awarię.

Nowy system

W budowę włączyła się Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która rozbudowuje swoją sieć światłowodową. 350 tys. zł na budowę pierwszej części miejskiego monitoringu radni Tarnobrzega zabezpieczyli jeszcze w ubiegłym roku. Z tegorocznego budżetu przeznaczonych zostanie kolejnych 300 tys. zł.

- Budujemy system od przysłowiowego zera, gdyż te kamery, które dziś są, nie do końca spełniają swoją funkcję na etapie dowodowym dla policji i straży miejskiej - tłumaczył prezydent.

Miasto przymierza się do instalacji 34 kamer. W pierwszej kolejności kamery zostaną zamontowane na rynku, głównych skrzyżowaniach oraz miejscach newralgicznych z punktu różnych zdarzeń. System zarządzania monitoringiem będzie znajdował się w jednym z pomieszczeń tarnobrzeskiej komendy policji, a przy jego obsłudze będzie pracowało pięć osób.

Przy dzikich wysypiskach

Zaangażowanie w montaż miejskiego monitoringu to nie jedyne nowe zadanie, z jakim zmierzą się tarnobrzescy strażnicy miejscy.

- Kupiliśmy już przenośną kamerę, która stanie w tych miejscach, gdzie najczęściej podrzucane są śmieci, czyli na obrzeżach miastach - ostrzega Robert Kędziora, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu. - Jest to kamera mobilna z własnym zasilaniem. Może rejestrować to, co się dzieje wokół niej zarówno w dzień, jak i w nocy.

Komendant Kędziora ma nadzieję, że w obliczu zmiany przepisów dotyczących obligatoryjnego odbioru odpadów od mieszkańców przez gminę, kamera będzie wykorzystywana tylko w skrajnym przypadkach. Nie mniej osoba, która zostanie przyłapana na wyrzucaniu odpadów w niedozwolonych miejscach musi się liczyć z mandatem karnym do 500 tysięcy złotych.

Jeśli interes gminy będzie tego wymagał, to jako straż możemy odstąpić od wręczenia mandatu i skierować sprawę do sądu grodzkiego, a wtedy grzywna może wzrosnąć automatycznie do pięciu tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24