Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych miejscach Podkarpacia od piątku mają być blokady dróg [INTERAKTYWNE MAPY]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W Internecie dostępna jest aktualizowana mapa rolniczych protestów.
W Internecie dostępna jest aktualizowana mapa rolniczych protestów. Google Maps
W piątek, 9 lutego, o godz. 10 mają się rozpocząć blokady dróg do przejść granicznych na granicy z Ukrainą oraz autostrad i dróg w całej Polsce. Jednak to nie wszystko. Zapowiadane są inne akcje, choćby "wycieczki ciągnikami do wielkich marketów".

Blokadę dróg dojazdowych do wszystkich polsko-ukraińskich przejść granicznych oraz autostrad i dróg w całej Polsce zapowiadają od najbliższego piątku związkowcy z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Do akcji mają się przyłączyć inne grupy, m.in. przewoźnicy.

- Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny - argumentują członkowie rolniczej Solidarności.

Zapowiadają, że akcja rozpocznie się w najbliższy piątek, 9 lutego, o godz. 10 i może potrwać do 10 marca.

W Internecie opublikowana została mapa spodziewanych protestów. Jest ona na bieżąco aktualizowana. Przed podróżą warto sprawdzić miejsca blokad.

Na środę (7 lutego) rano zgłoszone zostały następujące miejsca blokad dróg:

  • Medyka - przed przejściem granicznym, skrzyżowanie z drogą gminną,
  • Munina, koło Jarosławia,
  • Przeworsk, w rejonie węzła autostradowego Gorliczyna,
  • Sędziszów Małpolski,
  • Jedlicze,
  • Rymanów,
  • Jasło.

Przykładowo we wspomnianym Jaśle i powiecie jasielskim protest ma rozpocząć się o godzinie 11 przy cmentarzu w Trzcinicy. Uczestnicy ruszą drogą krajową nr 28 w kierunku Jasła. Trasa w Jaśle: zjazd na drogę wojewódzką nr 992 (ul. Wojska Polskiego) do ronda ks. Wojciechowskiego, następnie przejazd do ronda Adama Lazarowicza (DW992) i drogi krajowej nr 28, później DK28 (przez ul. Piłsudskiego) i odcinkiem DW992 do ronda Solidarności. Powrót tą samą trasą przez rondo Lazarowicza do ronda ks. Wojciechowskiego i zjazd na rondzie w ul. św. Jana z Dukli. Na godz. 14 zaplanowane zostało spotkanie rolników z zaproszonymi gośćmi.

Aktualne dane o planowanych protestach można sprawdzić na interaktywnej, aktualizowanej mapie.

Jednak w social mediach pojawiają się również zapowiedzi innych działań rolniczych, m.in. wycieczki ciągnikami do "wielkich marketów", które mogą utrudnić ruch.

- Jednoczymy się - zapowiedzili w środę na Facebooku przedstawiciele Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu. Zapowiadają podjęcie różnych działań. Swój pierwszy protest, rozpoczęty 6 listopada, przewoźnicy zawiesili do marca.

Rolnicy protestują przeciwko ich zdaniem niekontrolowanemu, importowi zbóż, płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy, a zwłaszcza niewłaściwej polityce Unii Europejskiej w tym zakresie.

Mapa protestów rolniczych.
Mapa protestów rolniczych. Dariusz Szwed

We wtorek wieczorem na przejściu granicznym w Korczowej z rolnikami oraz służbami i inspekcjami granicznymi spotkała się wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul. Dyskutowano na temat obecnej sytuacji na polsko-ukraińskich przejściach granicznych, w kontekście importu, tranzytu i badania produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy.

- Omówiliśmy najistotniejsze problemy, a przede wszystkim stworzyliśmy listę propozycji ich rozwiązania. Nasze ustalenia zostaną przez mnie niezwłocznie przekazane właściwym ministrom. Jeszcze raz zapewniam, że polski rolnik nie zostanie sam, wszystkie problemy postaramy się rozwiązać – mówi wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Wśród ustaleń są przede wszystkim:

  • propozycja zmiany zapisu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 15 września 2023 roku w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rolnicy postulują, aby rozszerzyć aktualnie funkcjonującą listę produktów o olej roślinny, cukier i miód,
  • propozycja oznakowania w sklepach polskich produktów flagą, aby były łatwiej identyfikowalne dla konsumenta. Aktualnie informacja o kraju pochodzenia jest zawarta głównie w kodzie kreskowym,
  • wniosek o opracowanie i przyjęcie ustawy o gospodarstwie rodzinnym, co jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia Podkarpacia, gdzie mamy bardzo dużo takich gospodarstw,
  • ustalenie roku 2021 referencyjnym dla cukru. Przeanalizowano, ile cukru było importowane do Polski w latach 2021, 2022 i 2023, na podstawie analizy uznano, że takie rozwiązanie byłoby dla rolników i producentów żywności najkorzystniejsze.
  • w kwestii eko-schematów i wspólnej polityki rolnej zaproponowano zmniejszenie okrywy z 80 na 40 procent. Do tej pory 20 procent użytków rolnych może być zaorane, reszta musi zostać zasiana.

Nadkom. Krzysztof Basak, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie zapewnia, że jego służby restrykcyjnie kontrolują transporty towarów wjeżdżających do kraju z Ukrainy.

- W myśl aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii, niektórych towarów nie można importować do Polski. Są to m.in. pszenica, kukurydza, mąka pszenna, rzepak, nasiona słonecznika i otręby. Nie ma więc takiej możliwości, aby te produkty znalazły się na terenie naszego kraju. Wszystkie ich transporty są przez nas na granicy zabezpieczone, nakładamy zamknięcia celne i plomby elektroniczne, jedyną możliwą formą jest ich tranzyt zagranicę, lub do pięciu polskich portów – w Gdańsku, Gdyni, Kołobrzegu, Świnoujściu i Szczecinie. Troszczymy się o to, aby produkty wjeżdżające do kraju bezpieczne dla obywateli – zapewnia nadkom. K. Basak.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24