Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Unii się udało

JÓZEF LONCZAK
Kosztem 951 tys euro, realizowany jest w Podkarpackim nowatorski projekt "Tworzenie Lokalnych Porozumień na Rzecz Zatrudnienia" (LPZ). Tego rodzaju lokalne partnerstwa przyniosły już pozytywne efekty w krajach Unii Europejskiej.

W woj. podkarpackim występuje duże bezrobocie i wynikające z tego problemy społeczne, jak ubożenie rodzin i zniechęcenie do wszelkich działań. Podejmowane do tej pory wysiłki na rzecz zmniejszenia bezrobocia nie przynoszą jednak oczekiwanych rezultatów.

W Unii też

Peter Newman, lider zespołu z firmy IMC Polska, realizującej projekt: - W Lokalnych Porozumieniach na Rzecz Zatrudnienia partnerami mogą być m.in.: samorządy gminne i powiatowe, władze regionalne, pracodawcy, przedstawiciele małych i średnich firm, izby gospodarcze, przedstawiciele związków zawodowych, kościoła i grup parafialnych oraz organizacje pozarządowe i stowarzyszenia rolnicze. Niby to proste, ale w praktyce bardzo trudne

Cezary Ulasiński, kluczowy ekspert IMC Polska: - Celem porozumień na rzecz zatrudnienia jest połączenie najlepszych sposobów oraz środków przeznaczonych na walkę z bezrobociem i tworzeniem nowych miejsc pracy. Współpraca partnerów w gminach i powiatach ma doprowadzić do wypracowania wspólnych zadań, w tym inwestycyjnych. Przedstawiciele niektórych powiatów już przystępują do tworzenia konkretnych projektów, które mają szansę na sięgnięcie po środki pomocowe, a później po fundusze strukturalne.

Także w Unii Europejskiej, pomimo większych możliwości i wielu instrumentów, w niektórych regionach występowała wysoka stopa bezrobocia i tzw. mało elastyczny rynek pracy. Tam do rozwiązania tych problemów zaangażowano na poziomie lokalnym więcej podmiotów, które, na co dzień z reguły niechętnie ze sobą współpracują. I udało się. W sumie w latach 1997 - 1999 w krajach Unii Europejskiej powstało kilkadziesiąt porozumień na rzecz tworzenia miejsc pracy .

12 powiatów

U nas realizację projektu rozpoczęto od szkoleń dla osób, które w przyszłości wypracują i przygotują lokalne porozumienia na rzecz zatrudnienia. Przeszkolono już przedstawicieli z powiatów: leżajskiego, mieleckiego, sanockiego, strzyżowskiego kolbuszowskiego, niżańskiego, brzozowskiego i lubaczowskiego. Szkolenia dla przeworskiego, stalowowolskiego, jasielskiego, i ropczycko - sędziszowskiego rozpoczną się we wrześniu br.

Wspólnota interesu

Wartość kontraktu: Program Phare SSG 2000 RZL Wspieranie Rozwoju Lokalnych Porozumień na Rzecz Zatrudnienia wynosi ponad 951 484 euro, z czego 713 613 euro to środki Phare, a 237 871 euro - pieniądze z budżetu państwa.

- Porozumienia są próbą uświadomienia wspólnej odpowiedzialności różnych instytucji lokalnych za rynek pracy. Często odnosi się wrażenie, że wszystkie sprawy z bezrobociem pozostawia się urzędom pracy. Natomiast rynek pracy jest bardziej złożony. Dlatego, aby skuteczniej walczyć z bezrobociem potrzebne jest zaangażowanie pracodawców, związków zawodowych i organizacji pozarządowych oraz władz lokalnych - przekonuje Marcin Dygoń, koordynator projektu ze strony Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Pozytywne podejście

Doświadczenia Irlandii, Włoch i innych państw Unii wskazują, że niezbędnymi warunkami do powstania lokalnych porozumień są m.in.: zgodne współdziałanie podmiotów lokalnych np. samorządów lokalnych, przedsiębiorców czy organizacji społecznych w sprawie zatrudnienia i kreowania nowych miejsc pracy. Potrzebne jest też, otwarcie się na wymianę wspólnych doświadczeń, kumulacja posiadanych środków oraz wiedzy i doświadczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24