Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie powstał Punkt Konsultacyjny Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Szpital Krosno
W Krośnie rozpoczął działalność Punkt Konsultacyjny Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka. Działa w ramach nowej Poradni Chorób Zakaźnych dla Dzieci.

W regionie od połowy września są dwie takie poradnie: w Rzeszowie, w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym przy ul. Warzywnej i w Krośnie, w kompleksie szpitala wojewódzkiego przy ul. Korczyńskiej.

Wcześniej istniała tego typu poradnia w ramach ogólnej Poradni Chorób Zakaźnych. Obecnie poradnia została objęta odrębną umową z NFZ w zakresie chorób zakaźnych dla dzieci.

Jak informuje dyrekcja szpitala osobny kontrakt nie ma wpływu na zmniejszenie limitu w Poradni Chorób Zakaźnych dla dorosłych. Od stycznia 2019 roku do 31 lipca 2019 r. w Poradni Chorób Zakaźnych przyjęto 1389 osób oraz 346 dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Świadczenia są realizowane przez lek. Mariusza Szepelaka oraz dr n. med. Sabinę Dobosz – pediatrę, specjalistę chorób zakaźnych, posiadającą wieloletnie doświadczenie kliniczne w leczeniu chorób zakaźnych dzieci oraz prowadzeniu szczepień ochronnych u dzieci z grup wysokiego ryzyka.

Punkt Konsultacyjny Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka w Krośnie jest pierwszym tego typu na Podkarpaciu.

- Mając na uwadze coraz częstsze wątpliwości rodziców na temat zasadności szczepień, utworzenie tego typu komórki jest pomocne zarówno dla lekarzy jak też dla rodziców, którym pozwoli na podjęcie właściwej decyzji i zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci - zaznacza dyrektor szpitala, Piotr Czerwiński. - O ile świadczenia z zakresu leczenia chorób zakaźnych dzieci są realizowane przez poradnie chorób zakaźnych dla dorosłych, to w istniejącej strukturze leczniczej odczuwany był do tej pory brak świadczeniodawcy oferującego konsultacje w zakresie szczepień dla dzieci. Dzieci są obsługiwane przez lekarzy z długoletnim doświadczeniem pediatrycznym, a także specjalizujących się w diagnozowaniu i leczeniu chorób zakaźnych. Stworzenie odrębnej poradni znacznie skróci czas oczekiwania małych pacjentów na przyjęcie do lekarza.

Placówka zajmuje się głównie kwalifikacją do szczepień, poradnictwem - szczególnie w przypadku wątpliwości lub odmowy rodziców dotyczących realizacji szczepień ochronnych, zwiększonego ryzyka wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego, dzieci z różnymi problemami zdrowotnymi jak choroby przewlekłe, wady wrodzone, zaburzenia odporności, dzieci przedwcześnie urodzonych.

Do poradni mogą kierować dzieci lekarze rodzinni oraz lekarze z innych poradni specjalistycznych, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia ryzyka szczepień.

Poradnia działa przez trzy dni w tygodniu (poniedziałek, wtorek, czwartek).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24