Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje z cukrzycą

Andrzej Piątek
Chorzy na cukrzycę nie muszą unikać nawet najdalszych wojaży.
Chorzy na cukrzycę nie muszą unikać nawet najdalszych wojaży. Archiwum
Masz cukrzycę? Możesz korzystać z uroków wakacji, ale pod pewnymi warunkami!

Chorzy na cukrzycę słusznie obawiają się, że podróż związana z urlopem, zmiana miejsca pobytu, inny klimat zaszkodzą ich zdrowiu. Można się jednak do wyjazdu tak przygotować, by czuć się bezpiecznie.

- Dla cukrzyków nie są wskazane wysokie temperatury i wilgotne powietrze. Lepiej w szczycie sezonu nie jechać w tropiki - odradza diabetolog, dr nauk med. Alicja Milczarczyk. - Wszelkie wyjazdy zagraniczne wymagają od chorych na cukrzycę szczególnie starannego przygotowania. Muszą pamiętać o niezbędnych dokumentach, zapasie leków i bezpiecznym trybie życia.

Niezbędne dokumenty

W podróży po kraju są niezbędne legitymacja ubezpieczeniowa i aktualny formularz RMUA, bez których żaden lekarz nie wypisze recepty. Jeśli wybierasz się za granicę, zabierz dokument dla służb celnych, gdzie twój lekarz zaświadcza, że jesteś chory na cukrzycę. Najlepiej, jeśli będzie przetłumaczony na język kraju, do którego się wybierasz.

Insulina i przybory
Jeśli wybierasz się w podróż musisz wziąć zapas insuliny, igieł, pasków testowych i wstrzykiwacz. Warto mieć z sobą dwa glukometry z dodatkowymi bateriami oraz zestaw do ratunkowego podania glukagonu.

Jak przewozić insulinę
Najlepiej w termosie, torbie z izolacją termiczną lub podręcznej lodówce. Nie wolno ich wkładać do walizki przewożonej samolotem w luku bagażowym ze względu na niską temperaturę. Nie wolno przewozić insuliny w schowku samochodowym z powodu za wysokiej temperatury. Insulina może być przechowywana w temperaturze do 25 C° i to jedynie przez miesiąc. Jeżeli skrystalizuje się pod wpływem niskiej temperatury nie nadaje się do użytku.

Jeśli zabraknie insuliny
Jeżeli została zniszczona lub zgubiona, udaj się do najbliższego szpitala lub apteki. Otrzymasz insulinę, okazując dokument stwierdzający, że jesteś chory na cukrzycę.

Dokument ten powinien zawierać twój adres, telefon, grupę krwi, sposób leczenia, wykaz stosowanych leków, ich dawki oraz kontakt do twojego lekarza diabetologa. Musisz mieć także przy sobie insulinę, urządzenia do jej wstrzykiwania oraz testy do badania poziomu glukozy we krwi.

Ubezpieczenie z NFZ

Jadąc za granicę, oprócz paszportu i karty informacyjnej na temat swojej choroby, zabierz polisę ubezpieczeniową na leczenie, również szpitalne.

- W większości krajów europejskich obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia ubezpieczonych w NFZ do bezpłatnego leczenia - informuje diabetolog, dr nauk med. Alicja Milczarczyk. - Można ją otrzymać w oddziałach NFZ. Więcej informacji na www.nfz.gov.pl

Unikaj jazdy nocą

Jeżeli podróżujesz własnym samochodem, szczególnie daleko, często odpoczywaj i unikaj jazdy nocą. Nigdy nie rozpoczynaj jazdy, jeśli odczuwasz objawy hipoglikemii i zawsze zabieraj ze sobą glukozę lub cukier na wypadek wystąpienia niedocukrzenia.

W podróży samolotem
Wcześniej skontaktuj się z liniami lotniczymi, aby przygotowano ci specjalny posiłek. Ale posiłki mogą być opóźnione lub może ich wcale nie być, dlatego ważne jest zabranie do bagażu podręcznego przekąsek oraz tabletek glukozy.
Dowiedz się, w jakich godzinach będą podawane posiłki, by dostosować do tego schemat wstrzyknięć insuliny. Podczas długiego lotu jest niezbędna częstsza niż zwykle kontrola stężenia glukozy przy pomocy glukometru.
- Modyfikacja dawek insuliny nie jest wymagana przy podróży na północ lub południe, a także nie jest potrzebna przy przekraczaniu mniej niż 5 stref czasowych - mówi diabetolog, dr nauk med. Alicja Milczarczyk. - Radzę najlepiej nie przestawiać zegarków i podczas przyjmowania insuliny nadal kierować się czasem miejsca zamieszkania. Tak będzie łatwiej dopilnować pór wstrzyknięć insuliny.
Posiłki w restauracjach
Za granicą lepiej zamawiać posiłki gotowane, grillowane, pieczone, unikać smażonych. Wybierajmy dania dietetyczne, nie jedzmy nie obranych owoców i surowego mięsa. Pijmy 2-3 litrów płynów dziennie. Unikajmy napojów z kostkami lodu i alkoholem, szczególnie w gorącym klimacie, z uwagi na zagrożenie odwodnieniem organizmu.
Wysiłek fizyczny
Po długim wysiłku fizycznym zagrożenie hipoglikemią może utrzymać się nawet przez wiele godzin od jego zaprzestania. Dlatego ważna jest kontrola glikemii przed i po wysiłku, a także przed snem.
- Uprawiając ćwiczenia fizyczne szczególną uwagę należy poświęcić stopom - radzi diabetolog, dr nauk med. Alicja Milczarczyk. - Chory z cukrzycą powinien codziennie je oglądać, nie chodzić boso, nosić wygodne obuwie, nie dopuszczać do powstawania odcisków i otarć. A jeżeli wystąpią, przyłożyć sterylny opatrunek i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24