MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur i rent 2024. Tyle dostają emeryci od 1 marca - kwoty netto

OPRAC.:
Marcin Trzyna
Marcin Trzyna
Tabela emerytur od marca 2024. Oto stawki po waloryzacji:Obecna emerytura na rękę: 2002 złEmerytura na rękę po waloryzacji: 2244,64 zł
Tabela emerytur od marca 2024. Oto stawki po waloryzacji:Obecna emerytura na rękę: 2002 złEmerytura na rękę po waloryzacji: 2244,64 zł
O ile urosły emerytury i renty w marcu 2024 roku? Waloryzacja rent i emerytur została przeprowadzona 1 marca. Wskaźnik waloryzacji wyniósł 12,12 proc. Osoby korzystające z emerytur mogą spodziewać się podwyżek, wpływających na ogólną wysokość ich świadczeń. O ile urosła twoja emerytura od 1 marca br.? Sprawdź wyliczenia kwot netto.

Spis treści

Obowiązkiem ustawowym jest wprowadzenie waloryzacji procentowej dla emerytów. 9 lutego br. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że realny wzrost płac w ubiegłym roku wyniósł 1,1 proc. To oznacza, że waloryzacja emerytur od marca wyniesie 12,12 procent.

Ponadto w 2024 roku emeryci otrzymają trzynastkę oraz czternastkę. Trzynastka wypłacana jest w wysokości minimalnej (zwaloryzowanej w danym roku) emerytury. A więc wyniesie 1780,96 zł brutto.

Jak będzie emerytura po waloryzacji? Stawki netto:

Waloryzacja emerytur. Na czym polega?

Waloryzacja emerytur to proces dostosowywania wysokości świadczeń emerytalnych do zmian w sytuacji ekonomicznej i inflacji. Oznacza to, że wraz ze wzrostem inflacji i kosztów życia, emerytury i renty są zwiększane o pewien procent, aby utrzymać ich wartość realną.

Waloryzacja emerytur jest dokonywana na podstawie wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określanego przez Główny Urząd Statystyczny. W przypadku braku inflacji lub jej spadku, kwota emerytur i rent pozostaje bez zmian.

Waloryzacja emerytur ma na celu chronienie emerytów przed utratą siły nabywczej ich świadczeń w wyniku inflacji i wzrostu kosztów życia. W praktyce oznacza to, że emerytury są regularnie dostosowywane do zmian cen, aby emeryci mogli utrzymać podobny standard życia, jakiego doświadczali podczas pierwszych lat pobierania świadczeń emerytalnych. Waloryzacja emerytur jest również ważna z punktu widzenia polityki społecznej, ponieważ ma na celu zapewnienie godziwego życia emerytom i rencistom, którzy przez wiele lat pracowali dla dobra kraju i społeczeństwa.

Waloryzacja emerytur 2024 - tabela emerytur:

Tabela emerytur od marca 2024. Oto stawki po waloryzacji:Obecna emerytura na rękę: 2002 złEmerytura na rękę po waloryzacji: 2244,64 zł

Waloryzacja emerytur i rent 2024. Tyle dostają emeryci od 1 ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24