Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wanna bierze 3 razy więcej wody niż prysznic - o oszczędzaniu

al/Stanisław Siwak
W naszej kuchni woda nie musi lać się szerokim strumieniem.
W naszej kuchni woda nie musi lać się szerokim strumieniem. Krystyna Baranowska
Pod prysznicem zużyjesz około 15-30 litrów wody, zaś w wannie 100 litrów i więcej.

Jeśli zdecydujesz się używać prysznica, zamiast urządzać kąpiel w wannie, zaoszczędzisz sporo litrów wody. Nie powinieneś też lekceważyć przecieków muszli klozetowej, gdyż strumień o szerokości 0,5 cm powoduje utratę 300 do 500 litrów wody na dobę.

Można również zamontować system do spuszczania wody w toalecie, dzięki któremu - w zależności od potrzeby - wybierasz niewielką lub większą ilość wody do spuszczenia.

Istotne jest obchodzenie się z kranem w kuchni i łazience. Należy go dokładnie zakręcać i od razu uszczelniać wszelkie przecieki. Okazuje się, że każde 60-80 kropli na minutę kapiące z naszego kranu to strata 20-25 litrów na dobę.

Nie pierz pod bieżącą wodą

Oszczędzaj wodę podczas prania. Przede wszystkim nie należy prać pod bieżącą wodą, bo wtedy zużywamy ją w wielkich ilościach.

Powinniśmy prać przy całkowitym wypełnieniu pralki, a także stosować zamaczanie bielizny zamiast prania wstępnego.

Znaczące ilości wody możemy także zaoszczędzić w kuchni. Przykładowo, zmywając naczynia należy odkręcać kran tylko wtedy, kiedy jest to rzeczywiście potrzebne, gdyż woda nie musi lać się szerokim strumieniem cały czas.

Możesz opracować oszczędną technikę zmywania naczyń, np. do jednej komory zlewu nalewamy wodę z płynem, w drugiej płuczemy.

Baterie bezdotykowe się opłacają

Perlator, to rodzaj sitka o drobnych oczkach, które mocuje się na końcu wylewki po to, by napowietrzało strumień wypływającej wody. Tradycyjny perlator ogranicza zużycie wody o ok. 15 proc.

Można też kupić perlatory zaprojektowane specjalnie z myślą o oszczędzaniu wody, które ograniczają jej wypływ z wylewki o 40-60 proc., a mimo to wydaje się, że z kranu wypływa jej tyle samo, bo do strumienia "dodano" tysiące drobnych pęcherzyków powietrza. Taka zmiana nie zmniejsza skuteczności mycia.

Baterie termostatyczne wyposażone są w blokadę uniemożliwiającą wypływ wody o temperaturze niższej niż ustawiona na termostacie. Dopiero po osiągnięciu żądanej przez użytkownika temperatury z wylewki płynie woda.

Bardzo oszczędzają wodę baterie bezdotykowe. Są drogie, ale ekonomiczne. Woda płynie z nich tylko wtedy, gdy podstawisz np. rękę pod wylewkę.

Myjąc zęby, nie trzymaj otwartego kranu przez 3-4 minuty, tylko staraj się używać kubeczka.

Jeśli już zdecydujesz się myć swój samochód nie w myjni, tylko domowym sposobem, używaj wiadra z wodą, a nie bieżącej wody z węża. Jeśli myjesz wodą z wiadra, zużyjesz około 20 litrów wody. Wężem z bieżącą wodą - 100 do 200 litrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24