Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto byłoby zamienić tunele w Strzyżowie i Stępinie w jeden turystyczny produkt [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Strzyżowski schron kolejowy ukryty jest we wnętrzu Żarnowskiej Góry. Ma 438 m długości i strop na wysokości niemal 6,5 m.
Strzyżowski schron kolejowy ukryty jest we wnętrzu Żarnowskiej Góry. Ma 438 m długości i strop na wysokości niemal 6,5 m. Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej
Coraz więcej turystów odwiedza niemiecki kolejowy tunel podziemny w Strzyżowie. Warto byłoby połączyć tę ofertę turystyczną z naziemnym tunelem kolejowym Hitlera w pobliskiej Stępinie.

Od marca br. tunel odwiedziło ponad 6,5 tys. turystów.

– Na spotkaniu z Bogusławem Wołoszańskim było ponad 500 osób. W biernym schronie technicznym, do którego wchodzi się kanałem z głównego tunelu, zmodernizowaliśmy stałą wystawę; zorganizowaliśmy m.in. inscenizację stanowiska partyzanckiego AK, by podkreślić fakt, że partyzanci odbili ten obiekt z rąk Niemców. Trzeba wspomnieć, że w tym sezonie przez tunel przejechał 14 Podkarpacki Rajd Samochodów Zabytkowych, odbył się w nim plener fotograficzny Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, tunel był też na trasie biegów Tropem Wilczym i Pogórze Ultra Trail – wylicza Magdalena Wilusz, dyr. Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej, do którego należy tunel.

Przed tunelem zorganizowano nawet kino plenerowe przy okazji wydarzenia Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „Rzeszów Miasto i Region”.

Ale wydarzeniem, które tak naprawdę uświadomiło strzyżowskiemu muzeum, że tunel ma olbrzymi turystyczny potencjał, była Noc Muzeów i Noc Nietoperzy w maju br., w której uczestniczyło ponad tysiąc osób nie tylko z woj. podkarpackiego.
Podziemny tunel kolejowy w Strzyżowie zdobywa popularność w świecie. 26 września londyńską premierę miał drugi sezon dokumentu telewizyjnego stacji National Geographic "World War II Secrets From Above", w którym „wystąpił” tunel. Muzeum w Strzyżowie poinformuje o dacie polskiej premiery "World War II Secrets From Above". Magdalena Wilusz mówi, że ekipa National Geographic po raz drugi już nagrywała materiał o Strzyżowie.

- Podziemny tunel odwiedzili w tym sezonie nie tylko filmowcy, ale także zagraniczni tour operatorzy, czyli przedstawiciele biur podróży, a w tym tygodniu odwiedzą krajowi. – Mamy nadzieję, że przygotują oni oferty wycieczek z uwzględnieniem strzyżowskiego tunelu – mówi M. Wilusz.

W październiku zaczyna się sezon grup zorganizowanych, głównie szkolnych. – W każdym tygodniu mamy zaplanowana jakąś grupę. Np. uczniowie będą mogli uczestniczyć w edukacyjnych zajęciach „Historyczni detektywi”, podczas których przewodnik opowiada o historii obiektu, a dzieci i młodzież ma odnaleźć ukryte kartki z zagadkami i odpowiedzieć na nie – informuje dyrektor strzyżowskiego muzeum.

Strzyżowski schron kolejowy ukryty jest we wnętrzu Żarnowskiej Góry. Ma 438 m długości i strop na wysokości niemal 6,5 m. Podobnie jak obiekt naziemny w pobliskiej Stępinie powstawał w latach 1940-41. Obiekt w Stępinie jest najdłuższym naziemnym schronem kolejowym na świecie, liczy on 383 metry długości. Wokół tunelu Niemcy utworzyli w promieniu 500 m pierścień obronny złożony z 5 małych schronów. Tunel należy do gminy Frysztak. Nie ma on jednak statusu muzeum i rozwiniętej promocji tak jak strzyżowski.

Tunel można zwiedzać od maja do września od wtorku do niedzieli, a w październiku tylko w niedziele lub w inne dni, także po telefonicznym umówieniu się.

Turyści odwiedzający Stępinę jeżdżą też do Strzyżowa, i odwrotnie, dlatego warto byłoby zamienić te dwa obiekty w jeden produkt turystyczny, np. oferując wspólny tańszy bilet i komunikację między obiektami. Na razie nikt oficjalnie o tym nie mówi, ale miejmy nadzieję, że wcześniej, niż później zostanie zrealizowany taki projekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24