MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warunki trzeba spełnić

Józef Lonczak
Do urzędów skarbowych wpływają wnioski o odzyskanie części pieniędzy, które podatnicy wydali na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem, budową lub modernizacją domu lub mieszkania.

Urzędnicy skarbowi słusznie wyszli z założenia, że część osób fizycznych może mieć kłopoty z prawidłowym złożeniem takiego wniosku. Dlatego przygotowali odpowiednie wzory: wniosku VZM-1 oraz załączników VZM1/A i VZM1/B. To nie wszystko opracowano także instrukcję do prawidłowego wypełnienia tych dokumentów, co przeciętnemu Kowalskiemu ułatwia procedurę odzyskiwania pieniążków.

Mimo to większość składanych wniosków zawiera błędy lub niedopatrzenia i dlatego ich autorzy są wzywani do urzędów w sprawie uzupełnienia lub poprawy "nieścisłości" we wnioskach.

Wszystkie formularze wraz z instrukcją ich wypełniania oraz kompletna listą materiałów budowlanych (na które wzrosła stawka podatku VAT z 7 do 22 proc. są dostępne w urzędach skarbowych lub na stronie internetowej www.mf.gov.pl.
Jednocześnie przy składaniu wniosku należy się kierować wykazem robót zaliczanych do remontu budynku lub lokalu mieszkalnego zawiera załącznik do ustawy. W przypadku remontu budynku (lokalu) mieszkalnego wykonane prace muszą mieścić się w tym wykazie. W przeciwnym wypadku, zwrot VAT nie będzie przysługiwał.

Warunki trzeba spełnić

Masz prawo wystąpić z wnioskiem o zwrot części kosztów budowy lub remontu mieszkania. W tym przypadku każda osoba fizyczna (a nie firma*) może coś odzyskać od fiskusa część wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, ale pod pewnymi warunkami.

- Po pierwsze, ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych. To prawo powstało, gdy osoba fizyczna: budowała budynek mieszkalny, nadbudowywała lub rozbudowywała budynek na cele mieszkaniowe (również, gdy przebudowywała czy przystosowywała budynek niemieszkalny, jego części lub pomieszczenia niemieszkalne na lokal mieszkalny), remontowała budynek mieszkalny lub mieszkanie.

- Po drugie, budowę, przebudowę, remont lub adaptację prowadziła sama, sposobem gospodarczym. Jeśli korzystała z usług firmy zwrot nie obejmuje świadczonych usług.

- Po trzecie, jeśli kupiła materiały budowlane po 1 maja 2004 r. i ma na to dowód w postaci faktury VAT.

- Po czwarte, posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane lub tytuł prawny do domu, czy mieszkania. Uwaga, nakaz płatniczy nie jest tytułem prawnym do mieszkania.

Wniosek wspólnie lub osobno

Zwrot VAT przysługuje łącznie obojgu małżonkom (złożony razem lub oddzielnie).
Wniosek powinien zawierać:

- imię, nazwisko, numer identyfikacji podatkowej (w przypadku małżeństwa dane obojga małżonków);

- rodzaj poniesionych wydatków (np. budowa, remont, nadbudowa, przebudowa);
- rok rozpoczęcia inwestycji;

- wykaz faktur oraz wartość poniesionych wydatków;

- kwotę zwrotu - obliczasz ją sam;

- oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu, jeżeli roboty te nie wymagają pozwolenia na budowę;

- wskazanie sposobu wypłaty kwoty zwrotu (kasa, poczta, przelew);

- podpis ubiegającego się o zwrot wydatków, gdy osoba pozostaje w związku małżeńskim - podpisu obojga małżonków.

Do wniosku należy dołączyć kopie:

- pozwolenia na budowę, (jeśli inwestycja tego wymagała). W przypadku, gdy inwestycja nie została zakończona zaświadczenie o stanie jej zaawansowania od kierownika budowy,

- dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego, jeśli remont nie wymagał tego zezwolenia,

- faktur dokumentujących poniesione wydatki,

- pozwolenia na użytkowanie domu lub zawiadomienie o zakończeniu inwestycji,

- w przypadku nadbudowy, rozbudowy albo przebudowy, dokumentu określającego stopień zaawansowania inwestycji sporządzonego przez posiadacza uprawnień budowlanych.

Ile odzyskasz pieniędzy

Kwota zwrotu jest limitowana i zależy m.in. od tego ile pieniędzy wydałeś, i czy w latach 2004-2005 korzystałeś z podatkowej ulgi budowlanej lub remontowej.

Korzystasz z ulgi

Jeśli odliczasz takie wydatki, czyli korzystasz z ulgi budowlanej lub remontowej i wystąpisz z wnioskiem (jego złożenie jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika), urząd skarbowy zwróci ci maksymalnie 55,23 proc. kwoty podatku VAT wynikającej z faktur.

Jeśli twoja inwestycja wymagała pozwolenia na budowę, to otrzymasz zwrot do wysokości 9,959 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 70 metrów kwadratowych mieszkania i ceny 1 m kw. mieszkania (ogłaszanej co kwartał przez GUS na potrzeby obliczania premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych m.in. na stronie www.stat.gov.pl) Obecnie obowiązująca stawka (do 30 bm.) wynosi 2560 zł/m kw.

Jeśli twoja inwestycja nie wymagała pozwolenia na budowę, to otrzymasz zwrot do wysokości 9,959 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 30 metrów kwadratowych mieszkania i ceny 1 m kw. mieszkania.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24