Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędrówka szlakiem inicjatyw lokalnych w Bieszczadach

Inka Wieczeńska
Fot. Inka Wieczeńska
Fundacja Bieszczadzka w Ustrzykach Dolnych zorganizowała "Studyjny objazd szlakiem inicjatyw lokalnych". Celem przeglądu była prezentacja przedsięwzięć, które w ostatnich latach wykonano na terenie Bieszczadów.
Wedrówka szlakiem inicjatyw w BieszczadachFundacja Bieszczadzka w Ustrzykach Dolnych zorganizowala "Studyjny objazd szlakiem inicjatyw lokalnych”. Celem przeglądu byla prezentacja przedsiewziec, które w ostatnich latach wykonano na terenie Bieszczadów.

Wędrówka szlakiem inicjatyw w Bieszczadach

Objazd rozpoczął się od Zatwarnicy, malowniczo położonej wsi w dolinie Sanu. Powstało tam "Społeczne Stowarzyszenie Dzieciom Bieszczadzkiej Szkoły w Zatwarnicy". Staraniem jego członków zrekonstruowano "Chatę bojkowską", gdzie prowadzone są warsztaty rękodzieła artystycznego/ haft, koronka, tkactwo, rzeźba, ceramika i malarstwo. " Chata Bojkowska" stanowi centrum i siedzibę tworzącego się Ekomuzeum.

W Bandrowie Narodowym pieśniami pogranicza powitał nas zespół folklorystyczny "Bieszczadzki Dom". Chcąc ocalić od zapomnienia ginące zawody, zespół organizuje corocznie warsztaty- "Koszykalia", w ramach których członkowie poznają i nabywają umiejętności bibułkarstwa, wikliniarstwa, karpackiego haftu oraz specjalizują się w kuchni regionalnej. Głównym założeniem całego projektu jest pobudzenie inicjatywy lokalnej społeczności dla dobra rozwoju wsi. Zostały wydane katalogi, foldery, materiały informacyjne.

Naszą wędrówkę kończymy w leskiej wsi Orelec. Jako odpowiedż mieszkańców na likwidację Szkoły Podstawowej powstało "Stowarzyszenie Orelec". Działa ono na rzecz Społecznej Szkoły klas 0-III oraz szeroko pojętego rozwoju wsi. Od tej pory w Orelcu dzieje się naprawdę wiele. Społeczność lokalna zrealizowała szereg projektów, które zmieniły nie tylko oblicze wsi, ale i mentalność jej mieszkańców. W ramach "Rodzinnego centrum wypoczynku i rekreacji" powstaje nowoczesny plac zabaw i parking.
Celem kolejnego przedsięwzięcia " Powrót do tradycji motorem rozwoju wsi" jest stworzenie ogólnie dostępnego miejsca, które stanowiłoby sezonowy warsztat rękodzieła ludowego, a szczególnie wypieku tradycyjnego chleba, wyrobu bieszczadzkiej biżuterii /krywulek/ oraz propagowania innych ginących zawodów jak gonciarstwo i wikliniarstwo.

Miejsce to ma się przyczynić do zachowania tradycji, integracji społecznej oraz podniesia atrakcyjności turystycznej wsi i regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24