Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędrują nie tylko palcem po mapie

Wojciech Tatara
Małgorzata Ciąpała, Gabriela Bajer oraz Sylwia Pyrda aktywnie angażują się w działalność klubu podróżnika oraz portalu internatowego.
Małgorzata Ciąpała, Gabriela Bajer oraz Sylwia Pyrda aktywnie angażują się w działalność klubu podróżnika oraz portalu internatowego. Wojciech Tatara
Od listopada ub.r. w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Henryka Sienkiewicza w Łańcucie działa Klub Podróżnika. W ramach jego zajęć uczniowie spotykają się co trzy tygodnie i błądząc palcem po mapie poznają najciekawsze miejsca na świecie.

Do tej pory spotkania te były poświęcone Afryce, Bośni i Hercegowinie, Bałkanom oraz Meksykowi. Ponadto młodzi ludzie zapoznali się też z najpopularniejszymi portalami podróżniczymi oraz rozmawiali przez skypa z Polką od sześciu lat mieszkającą w Meksyku i pracująca tam jako przewodnik wycieczek. Prezentowane są także filmy oraz fotografie z ciekawych i atrakcyjnych miejsc na naszym globie. Dzisiaj odbędzie się kolejne spotkanie w klubie, tym razem z polskim akcentem: poświęcone będzie bowiem Beskidom, Pieninom i Tatrom.

Pomysł katechety

Pomysłodawcą założenia klubu był ksiądz Maciej Gierula, szkolny katecheta i podróżnik z zamiłowania. - Na pierwsze spotkanie przyszło 170 osób - mówi mgr Robert Szura, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie. - Staram się wspierać uczniów w ich poczynaniach. Sam jestem z zawodu geografem oraz pilotem wycieczek, więc podróże są mi bliskie. Kiedyś zresztą zakładałem w rzeszowskim II LO koło Polskiego Towarzystwa Turystyki Krajoznawczej - dodaje dyrektor Szura.

Najbardziej w działalność koła zaangażowana jest Małgorzata Ciąpała, uczennica klasy III C. Przygotowuje ona prezentacje i plakaty wybranych miejsc oraz koordynuje działania pozostałych członków klubu.

- Podróżowanie to samo piękno. Rodzi się najpierw w naszych marzeniach. Każdy ma jakieś swoje ulubione miejsce na świecie lecz nie zawsze ma możliwość jego odwiedzenia. Można je więc obejrzeć na fotografiach i filmach. Jest też okazja porozmawiania z osobami, które tam były. Na naszych spotkaniach nie tylko oglądamy zdjęcia, ale też staramy się poznać kulturę i codzienne zwyczaje odległych krajów - mówi Małgorzata Ciąpała.

Członkowie klubu planują udział w turystycznej wyprawie. - Chcielibyśmy się wybrać w podróż po Polsce. Najbliższe spotkanie będzie poświęcone takiej wędrówce. Zresztą działalność w klubie stwarza możliwość ciągłego rozwijania się oraz samorealizacji. Uczymy się także samodzielności i dobrej organizacji. Szkoła sprzyja rozwojowi takich zainteresowań. Bardzo pomagają nam w naszej działalności nauczyciele oraz dyrektor szkoły - dodaje Małgorzata.

Mają swój portal

Dokładne i szczegółowe informacje o spotkaniach w klubie podróżnika można znaleźć na stronie www.format.czwartawladza.edu.pl. To kolejny przejaw aktywności uczniów I LO w Łańcucie. Portal działający w ramach projektu "Czwarta władza z klasą. Szkolny koncern medialny" rozpoczął działalność 14 marca. - W skład naszego redakcyjnego zespołu wchodzą redaktor naczelna, dziennikarz, osoba zajmującą się public relations, grafik, informatyk, jak też tłumacz. Przed uruchomieniem strony rozpoczęliśmy cykl szkoleń zorganizowany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie - mówi Gabriela Blajer, redaktor naczelna portalu. Na stronie można znaleźć ciekawe informacje z życia kulturalnego Łańcuta, felietony, eseje, fotogalerie, filmy oraz rzecz jasna, aktualności szkolne.

- Staramy się sami organizować ciekawe wydarzenia na skalę szkoły i miasta. Za miesiąc planujemy czytanie trylogii Henryka Sienkiewicza pod lipą. Drzewo to jest symbolem naszej szkoły, ponieważ zostało posadzone wraz z wyzwoleniem Polski spod okupacji niemieckiej. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że ostatnio zorganizowaliśmy dzień z wąsem ku czci Adama Małysza - mówi Gabriela Blajer.

- Zarówno szefowa portalu jak i dziewczyna działająca w klubie podróżnika kończą w tym roku naszą szkołę i boję się, czy ich następcy wykażą się równie dużym zaangażowaniem i pasją, jak Magda i Gabriela - mówi dyrektor Szura.
Dziennikarze portalu swoje umiejętności zdobywali też w naszej redakcji. - Mnie w rozwijaniu pasji dziennikarskiej pomogły liczne szkolenia, miedzy innymi w Nowinach podczas letniej akademii, w których brałam udział. Było to dla mnie ciekawe doświadczenie - mówi Gabriela Blajer

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24