Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weszły w życie nowe, korzystne, zasady zakupu mieszkań

Oprac. si [email protected]
Fot. K. Baranowska
Fot. K. Baranowska
Do tej pory w polskim prawie nie było żadnych przepisów, które chroniłyby nabywców mieszkań przed nieuczciwymi praktykami niektórych deweloperów.

 Teraz klienci dewelopera będą lepiej chronieni. Umowę przedwstępną będą podpisywać tylko u notariusza, a pieniądze wpłacać na rachunek.

29 kwietnia weszła w życie ustawa z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (DzU nr 232, poz. 1377). Zapełnia ona lukę w prawie.

 

Osoba zainteresowana ofertą danego dewelopera powinna dostać od niego prospekt informacyjny.

 

Jak informuje Rzeczpospolita, jest to zestandaryzowany zbiór najważniejszych informacji o danej inwestycji. Ustawa dokładnie określa bowiem, co powinno się w nim znaleźć, a jego wzór stanowi załącznik do ustawy. Deweloper w swojej siedzibie będzie udostępniał prospekt (wraz z załącznikami do niego np. ze wzorem umowy deweloperskiej) na papierze, a na prośbę kupującego – także nieodpłatnie w formie elektronicznej.

Pamiętaj! Prospekt będzie obowiązkowym załącznikiem do umowy deweloperskiej.

Jak podaje Rzeczpospolita, obecnie klient będzie miał prawo także zapoznać się w siedzibie dewelopera m. In. Z aktualnym stanem księgi wieczystej dla danej nieruchomości, kopia pozwolenia na budowę i projektem architektoniczno – budowlanym.

Teraz kupujący lokale od dewelopera będą zawierali umowę deweloperską, która zastępuje dotychczasową umowę przedwstępną. Do tej pory żaden przepis jej nie definiował. Obecnie, zgodnie z ustawą, jest to umowa, na podstawie której deweloper zobowiązuje się do ustanowienia i przeniesienia na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia budowlanego prawa odrębnej własności lokalu, albo domu.

Teraz kupujący nie musi się bać, że w razie upadłości dewelopera zostanie bez dachu nad głową i z kredytem. Chroni go prawo upadłościowe.


Klient nie zostanie z niczym

Do tej pory klienci takiego przedsiębiorcy, który popadł w tarapaty finansowe, mieli nikłe szanse na odzyskanie pieniędzy lub na dokończenie budowy lokalu. Byli bowiem znacznie gorzej chronieni przez prawo upadłościowe niż np. osoby kupujące lokale na odrębną własność w spółdzielniach mieszkaniowych. Teraz nareszcie to się zmieni.

Ustawa deweloperska wprowadza bowiem do prawa upadłościowego nowe przepisy - „Postępowanie wobec deweloperów". Przewidują one, że w razie upadłości dewelopera powstanie masa upadłościowa, w skład której wejdzie grunt, rozpoczęta [

inwestycja

](http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/podkarpacie-zobacz-12-najwiekszych-inwestycji-84608.html) oraz środki zgromadzone na rachunku powierniczym.

Prawo upadłościowe przewiduje dwa wyjścia: albo kontynuacja budowy mieszkań (domów jednorodzinnych), albo też zaspokojenie roszczeń nabywców z odrębnej masy upadłościowej.

 

Dla każdej inwestycji masa upadłościowa będzie ustanawiana odrębnie

 

Każdą z nich będzie zarządzał syndyk masy upadłościowej. on jednak podejmował samodzielnie decyzji. Ustawa nakłada na niego obowiązek zwołania zgromadzenia nabywców mieszkań (lub domów jednorodzinnych). I to ono podejmie uchwałę, co dalej robić.

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24