MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmniejszyć podatek PIT? Można to zrobić, inwestując. Zakup tych papierów wartościowych jest korzystny podatkowo

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Jeśli nabyłeś niektóre obligacje skarbowe, w ramach oszczędzania na emeryturę, możesz je teraz odliczyć od PIT lub zaplanować zakup odpowiednich papierów i obniżenie podatku w kolejnym roku
Jeśli nabyłeś niektóre obligacje skarbowe, w ramach oszczędzania na emeryturę, możesz je teraz odliczyć od PIT lub zaplanować zakup odpowiednich papierów i obniżenie podatku w kolejnym roku 123rf.com/profile_peterzayda/jermos
Najlepszy moment na to, by zacząć oszczędzać to ten, kiedy po raz pierwszy jesteśmy w stanie nie wydać całej pensji na utrzymanie. Jeśli właśnie jesteś w takim momencie życia, a dodatkowo marzysz o tym, by płacić nieco mniejsze podatki, to znaczy, że właśnie nadszedł czas, by otworzyć pierwsze konto... emerytalne, i przyjrzeć się pięciu rodzajom obligacji detalicznych, których zakup do tego uprawnia. Jeśli jednak zrobiłeś to w 2023 r., to nie zapomnij uwzględnić tych oszczędności w najbliższym zeznaniu podatkowym. Możesz sporo zyskać.

Spis treści

Na emeryturę można oszczędzać z obligacjami dwojako. Obydwa sposoby są korzystne podatkowo, ale wiążą się też z koniecznością otwarcia specjalnych kont emerytalnych IKE–Obligacje i IKZE–Obligacje. Z uwagi na bliski termin rozliczeń ze skarbówką, najpierw zajmiemy się sposobem, który umożliwia odliczenia podatkowe w rocznym zeznaniu. Do tego będzie nam potrzebne specjalne konto IKZE dedykowane obligacjom. Ale od początku.

Czym jest konto IKZE. Dlaczego warto je założyć?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to wyjątkowy rodzaj konta pozwalający oszczędzać na jesień życia, ale też oferujący preferencje podatkowe tu i teraz. Dzięki oszczędzaniu w ramach kont IKZE możliwe jest uzyskanie nie tylko zysków, ale również określonych przywilejów podatkowych. Posiadacz konta IKZE może odliczyć wpłaty na to konto od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To jednak nie wszystko.

Wypłaty z konta IKZE. Jaki podatek zapłacą spadkobiercy?

Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. z 1013 r. poz. 1717), wprowadziła korzystne zmiany w zakresie opodatkowania wypłat z IKZE dla oszczędzających i dla osób uprawnionych do środków z IKZE w przypadku śmierci oszczędzającego – takie wypłaty będą opodatkowane podatkiem zryczałtowanym w stawce 10 proc. Opodatkowanie zwrotu środków z IKZE – pozostawiono bez zmian PIT według skali podatkowej.

Kto może wpłacać na konto IKZE? Tu dorosłość zaczyna się wcześniej

IKZE jest przypisane tylko jednej osobie. Nie można zatem prowadzić tego konta wspólnie z małżonkiem/małżonką. Za to wolno je otworzyć jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności. Prawo do wpłat na IKZE przysługuje bowiem osobom, które ukończyły 16 lat. Ale i tu są pewne ograniczenia. Osoba małoletnia może dokonywać wpłat na IKZE tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę, i w wysokości nieprzekraczającej tych dochodów.

Czym jest konto IKZE–Obligacje? Do zakupu, jakich papierów uprawnia?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego–Obligacje (IKZE–Obligacje) to szczególny rodzaj konta emerytalnego prowadzonego przez Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego. Umożliwia ono zakup interesujących nas obligacji, czyli tych papierów wartościowych, dzięki którym obniżymy nasz podatek. Ich przewaga nad pozostałymi papierami wartościowymi, które można kupować w ramach konta IKZE to wysoki poziom ich bezpieczeństwa, gwarantowany przez Skarb Państwa.

Dzięki gromadzeniu środków na Koncie IKZE–Obligacje podatnik ma możliwość odliczenia wpłat dokonanych na IKZE w danym roku kalendarzowym od dochodu w składanym rocznym zeznaniu PIT, i uzyskać dodatkową korzyść wynikającą z różnic stawek podatkowych.

Tylko te obligacje skarbowe pozwalają na zmniejszenie podatku PIT:

  • Roczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (ROR),
  • Dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (DOR),
  • Trzyletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (symbol TOS),
  • Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe (COI),
  • Dziesięcioletnie emerytalne oszczędnościowe obligacje skarbowe (EDO).

Jak dużo można odliczyć od podatku? Taki jest limit zakupu obligacji skarbowych na 2024 r.

Niestety odliczenia podatkowe również mają swoje granice. Wpłaty na konto IKZE nie mogą przekroczyć rocznego limitu ustalanego rokrocznie przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. W tym roku w ramach IKZE limit podstawowy wynosi 9 388,80 zł, a limit dla osób prowadzących pozarolniczą działalność to 14 083,20 zł.

Rozliczasz się z fiskusem w 2024 r.? Taki był pułapu wpłat na IKZE w 2023 r.

W roku 2023 wpłaty na konto IKZE nie mogły przekroczyć 8 322 zł. A w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 423, z późn. zm.) wysokość kwoty wpłat na IKZE w roku 2023 nie powinna była przekroczyć 12 483 zł.

Warto podkreślić, że środki z wykupu obligacji posiadanych w ramach konta oraz należne odsetki nie są zaliczane do rocznego limitu wpłat na IKZE, czy IKE, którym zajmiemy się następnym razem. Można też kupować dodatkowe obligacje na konta rejestrowe u tzw. agentów emisji, w ramach zwykłych warunków. Jeśli masz problem ze zrozumieniem niektórych terminów dotyczących obligacji, sięgnij po nasz słowniczek obligatariusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zmniejszyć podatek PIT? Można to zrobić, inwestując. Zakup tych papierów wartościowych jest korzystny podatkowo - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24