Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej chorób zakaźnych w naszym regionie. Wśród nich jest nie tylko szkarlatyna

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Szkarlatyna (płonica) jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami grupy A. Objawia się  wysoką temperaturą (powyżej 39 st. C), nudnościami i wymiotami, wysypką, bólami brzucha i biegunką
Szkarlatyna (płonica) jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami grupy A. Objawia się wysoką temperaturą (powyżej 39 st. C), nudnościami i wymiotami, wysypką, bólami brzucha i biegunką Archiwum Polska Press
Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, w ostatnim czasie zaobserwowano wzrost zachorowań na szkarlatynę (płonnicę). Na szczęście w regionie nie ma odry.

- Źródłem raportowania przez Państwową Inspekcję Sanitarną zachorowań na choroby zakaźne są zgłoszenia otrzymywane od lekarzy rozpoznających daną jednostkę chorobową. Zebrane dane umożliwiają systematyczne monitorowanie liczby zachorowań oraz dokonywanie zarówno bieżącej jak i długofalowej oceny sytuacji epidemiologicznej - wyjaśnia Dorota Gibała, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Wzrost zachorowań na szkarlatynę

Rzecznik WSSE w Rzeszowie zaznacza, że w roku 2023 w województwie podkarpackim zauważono znaczący wzrost w porównaniu z rokiem 2022 liczby zgłoszonych przypadków zachorowań na płonicę (szkarlatynę) oraz chorobę legionistów.

- Nie zaobserwowano natomiast istotnego wzrostu liczby zachorowań na pozostałe choroby zakaźne - dopowiada rzecznik. - W latach 2022-2023 nie zarejestrowano w województwie podkarpackim zachorowań na odrę. W przypadku krztuśca zgłoszono 9 zachorowań (rok 2019 - 40 zachorowań).

Legionelloza zbierała żniwo zwłaszcza w Rzeszowie

W 2023 roku problemem na Podkarpaciu była również legionelloza (choroba legionistów). To choroba układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze (od 20-50OC).

Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia. Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, klimatyzatorach.

Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może dochodzić również między innymi przez zachłyśnięcie się skażoną wodą. Do tej pory nie stwierdzono przenoszenia bakterii Legionella z człowieka na człowieka.
Na Podkarpaciu zarażonych legionellozą było 179 osób. Zmarło ponad 20 osób.

Grypa też wciąż atakuje

Mieszkańców Podkarpacia atakuje też wirus grypy, a także wirus RSV.

Dorota Gibała, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie informuje także, że w od 16 stycznia 2024 r. do 31 stycznia 2024 r. do Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych w województwie podkarpackim w dwutygodniowych sprawozdaniach MZ-56 - „Sprawozdanie o zachorowaniach na choroby zakaźne, zakażeniach i zatruciach” zgłoszono m.in. 39 przypadków zachorowań na grypę, potwierdzonych badaniem molekularnym, w tym 13 dzieci do lat 14.

- Zgłoszono również 2032 przypadki zachorowań na grypę, potwierdzone wynikiem szybkiego testu antygenowego, a także 939 przypadków zakażeń wirusem RSV, potwierdzonych wynikiem szybkiego testu antygenowego, w tym 322 dzieci do lat 2 - wylicza Dorota Gibała.

Od początku sezonu epidemicznego 2023/2024, tj. od 1 września 2023 roku zarejestrowano łącznie 72 przypadki zachorowań na grypę potwierdzone badaniem molekularnym, w tym 31 dzieci do lat 14, 3052 przypadki zachorowań na grypę potwierdzone wynikiem szybkiego testu antygenowego, a także 2005 przypadków zakażeń wirusem RSV potwierdzonych wynikiem szybkiego testu antygenowego, w tym 832 dzieci do lat 2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24