Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Więcej kredytów na 2 proc. - Są duże nadzieje na kredyty z dopłatami dla kupujących pierwsze mieszkania. Jak zagłosują posłowie?

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Program „Bezpieczny kredyt” na 2024 rok ma być znacznie większy niż planowano. Rządowy projekt trafił już do Sejmu. Jak teraz zagłosują posłowie? Wbrew zapowiedziom o wyczerpaniu się pieniędzy na cieszący się dużą popularnością „Bezpieczny kredyt 2 proc.” jest ogromna szansa, że w 2024 r. z tych kredytów skorzysta dodatkowo 35 tys. rodzin.

Spis treści

Zwiększyć bezpieczny kredyt 2 proc.

- To jest bardzo ważna sprawa i dlatego się cieszę, że prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki złożył już projekt zwiększenia puli środków na program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” w 2024 roku. Jako posłowie PiS jesteśmy gotowi debatować nad tym projektem choćby dzisiaj. Mam też nadzieję, że projekt, ze względu na ogromne zainteresowanie społeczne, będzie rozpatrywany bardzo szybko. Nie wyobrażam sobie, aby posłowie z innych ugrupowań reprezentujący Podkarpacie nie byli za szybkim uchwaleniem tej noweli - przekonuje poseł Fryderyk Kapinos.

Bardzo wysoki popyt

Uzasadnieniem tej nowelizacji jest rzeczywiście ogromne zainteresowanie kredytami z rządowymi dopłatami dla osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Popyt na kredyty mieszkaniowe jest w ostatnich miesiącach bardzo wysoki i znacznie przekracza wcześniejsze przewidywania. Tak jest w Rzeszowie, na Podkarpaciu i praktycznie w całym kraju.

Np. liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła z 13,5 tys. we wrześniu ub. roku do 36,6 tys. we wrześniu br. Te dane odzwierciedlają duże zainteresowanie programem „Pierwsze mieszkanie”. Preferencyjny kredyt (2 proc.) umożliwia osobom, które nigdy wcześniej nie posiadały mieszkania, uzyskanie preferencyjnego kredytu hipotecznego na warunkach zbliżonych do tych, jakie banki oferowały przed wzrostem stóp proc.

Większe limity

Dlatego rząd proponuje podwyższenie kwot maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa, aby można było udzielić w 2024 r. dodatkowo 35 tys. kredytów dla osób zainteresowanych kupnem swojego pierwszego mieszkania.

Dodatkowe 4,8 mld zł

Dziś budżet „Programu bezpieczny kredyt 2 proc.” wynosi 11,3 mld zł. Jednak posłowie mogą przegłosować proponowane przez rząd dodatkowe 4,8 mld zł i budżet wzrośnie do 16,1 mld zł.

Jeszcze niedawno zakładano udzielenie do końca 2024 r. (pierwsze 1,5 roku funkcjonowania programu) ok. 50 tys. kredytów mieszkaniowych z dopłatami. Do tej pory 41 tys. osób skorzystało z tego programu. Stąd potrzeba zasilenia Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, który umożliwi udzielenie w latach 2023-24 łącznie ok. 75 tys. bezpiecznych kredytów 2 proc.

„Bezpieczny kredyt” na 2024 rok Sejm może szybko zwiększyć

Rząd w uzasadnieniu do proponowanych przepisów przypomniał, że w założeniach ustawy o kredycie 2 procent przyjęto mniejsze zainteresowanie tym preferencyjnym kredytem. Spodziewano się, że w pierwszej połowie 2023 r. i w 2024 r. zostanie udzielonych ok. 45 tys. kredytów mieszkaniowych z dopłatami. Już wiadomo, że liczba 45 tys. kredytów może zostać przekroczona już do końca tego roku.

Dlatego rząd zaproponował przeznaczenie dodatkowych 4,8 mld zł, tak aby łączny budżet wyniósł 16,1 mld zł. Dzięki temu w 2024 r. z programu kredyt 2 proc. może skorzystać kolejne 35 tys. osób, które chcą kupić swoje własne pierwsze mieszkanie. Szacuje się też, że w latach 2023 - 2027 z bezpiecznego kredytu 2 proc. będzie mogło skorzystać łącznie 180 tys. polskich rodzin.

To dobra wiadomość

- Inicjatywa rządu i złożenie tego projektu w Sejmie to dobra wiadomość dla młodych małżeństw i ludzi oczekujących na zakup pierwszego mieszkania. To także dobra wiadomość dla tych, którzy budują te mieszkania

- mówi dr Krzysztof Kaszuba, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział Rzeszów.

- Kredytobiorcy, ciesząc się z 2-procentowego kredytu, niech zwrócą też uwagę na marżę bankową i dokonują analizy ofert kilku banków - dodaje ekonomista.

Mieszkanie towarem, na który nas stać

- Kredyt 2 procent zasadniczo zwiększa dostępność mieszkań dla dziesiątek tysięcy polskich rodzin. Ponieważ cieszy się takim powodzeniem, to zdecydowaliśmy o zwiększeniu finansowania tego całego projektu - wyjaśniał premier M. Morawiecki.

Przypomnijmy zasady bezpiecznego kredytu 2 proc. Przez pierwsze 10 lat budżet państwa dopłaca do kredytu hipotecznego, tak aby miał on stałe oprocentowanie 2 proc. Z programu mogą korzystać osoby do 45. roku życia, które nie mają i nie miały mieszkania. Osoby, które nie zgromadziły środków na wkład własny, mogą skorzystać jednocześnie z dwóch programów (mieszkanie bez wkładu własnego i bezpieczny kredyt 2 proc.)

Maksymalna wysokość bezpiecznego kredytu 2 procent:

  • 500 tys. złotych dla jednej osoby,
  • 600 tys. złotych dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem.

- Chcemy, aby mieszkanie było towarem, na którego zakup każdego Polaka, który uczciwie pracuje, będzie stać - stwierdził premier.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24