NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  Wielka aukcja na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w...

  Wielka aukcja na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

  Krzysztof Kapica, Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Wielka aukcja na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie.
  1/32

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Kapica

  - Bardzo się cieszymy, że udało nam się zorganizować dziesiątą, jubileuszową edycję aukcji - nie kryje zadowolenia Rafał Ciupiński, prezes zarządu Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. - Artyści i kolekcjonerzy, nie tylko z Podkarpacia, ale i z całej Polski, a także zagranicy byli bardzo szczodrzy. Uzbierało się ponad 200 obrazów olejnych, grafik, ikon, rzeźb.
  Na aukcję wystawiione zostały obrazy takich twórców, jak np. Arkadiusz Andrejkow, Małgorzata Dawidiuk, Leszek Kuchniak, Krzysztof Ludwin czy Emil Polit, Zbigniew Ważydrąg czy Piotr Błażejewski.

  Andrzej Duda, Prezydent RP podarował na licytację płaskorzeźbę „Pałac Prezydencki” (została sprzedana za 1800 zł).

  Aukcję wzbogaciły prace z ogólnopolskiego pleneru malarskiego w Boguchwale, międzynarodowego spotkania artystów w wsi Słonne koło Dubiecka przekazane przez Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu, a także podkarpacki oddział marynistów polskich, czy Stowarzyszenie Silesia Tak Art. z Tych.

  - Każdemu darczyńcy jesteśmy wdzięczni - podkreśla prezes Ciupiński. - Wielu artystów nie trzeba było namawiać do udziału w akcji. Sami się do nas zgłaszali. To wynikało z potrzeby serca, z przekonania, że robią coś dobrego, faktycznie pomagają. To wspaniałe, że nie zapominają o nas, pamiętają rokrocznie.

  Każdy mógł dziś przyjść do Teatru im. Wandy Siemaszkowej pooglądać prace, wylicytować. Ci, którzy kupili dzieła też automatycznie dołożyli swoją cegiełkę do pomocy hospicjum.

  - Rokrocznie staramy się określać cel, który jest dla nas ważny. Wcześniej zbieraliśmy pieniądze na dofinansowanie karetki, którą udało się nam kupić, czy na doposażenie oddziału, który wybudowaliśmy. Teraz Fundacja pieniądze z zakupionych dzieł przeznaczy na wymianę zużytego sprzętu i zakup nowego do hospicjum stacjonarnego i domowego dla dzieci. Są to łóżka medyczne, materace przeciwodleżynowe i koncentratory tlenu. - mówi Ciupiński - Musimy wymienić kilkadziesiąt takich koncentratorów. Jeden to koszt ok. 3-3,5 tys. zł. Łóżko z materacem kosztuje ok. 2-3 tys. zł. Potrzeby są duże, jeśli chodzi o zakup sprzętu. Pod opieką w hospicjum domowym mamy ponad 50 dzieciaków z całego województwa podkarpackiego, a na oddziale, w hospicjum stacjonarnym - aktualnie 19.

  Są to podopieczni z różnymi nieuleczalnymi problemami zdrowotnymi.

  - To przede wszystkim choroby nowotworowe, metaboliczne, schorzenia neurologiczne lub sprzężone, czyli tzw. wielowadzia - mówi prezes. - Niektórzy pacjenci pod opieką pozostają kilka lat.

  Podczas aukcji udało się zebrać 48 tys. zł.  ZOBACZ TEŻ: WOŚP 2017 Krosno: Aukcja dzieł sztuki w Biurze Wystaw Artystycznych

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo