Łukasz Konstanty
Kolejny świetny występ zanotowała Wiktoria Dąbrowska w juniorskim Pucharze Świata w łyżwiarstwie szybkim. Podczas pierwszego dnia zawodów odbywających się w Japonii nasza zawodniczka zajęła drugie miejsce na dystansie 1 000 metrów.

Rywalizacja w japońskim mieście Hachinohe kończy zmagania pucharowe w sezonie 2023-24.

Wiktoria Dąbrowska o krok od wygrania klasyfikacji generalnej

Dąbrowska do Azji jechała ze sporymi nadziejami na sukces. Wszak w dwóch poprzednich imprezach zaliczanych do juniorskiego Pucharu Świata rywalizację na dystansie 1000 metrów kończyła w ścisłej czołówce - wygrała w miejscowości Baselga di Pine, z kolei w Collalbo była trzecia. Dobrą dyspozycję potwierdziła także w sobotę, zajmując drugą lokatę.

Najlepsza w Japonii okazała się Holenderka Meike Veen, starsza od naszej łyżwiarki o dwa lata. Triumfatorka uzyskała czas 1:18,35, lepszy od Polki o zaledwie 0,04 s. Tak niewielka różnica zdecydowała nie tylko o triumfie w Hachinohe, ale także w końcowej klasyfikacji generalnej na tym dystansie - Veen łącznie uzbierała zaledwie o punkt więcej od Wiktorii!

Wiktoria Dąbrowska zdobędzie PŚ na 500 metrów?

Urodzona w 2006 roku Dąbrowska w niedzielę powalczy jeszcze o jak najlepszy wynik na dystansie 500 metrów. W klasyfikacji generalnej jest obecnie na drugiej pozycji, na opublikowanej przez ISU liście startowej niedzielnych zawodów brakuje jednak liderki rankingu - Japonki Hany Noake, a także jej rodaczki, plasującej się na trzeciej pozycji Waki Sasabuchi. Najgroźniejszymi rywalkami będą więc Koreanka Huidan Jung (pojedzie w parze z Polką), Holenderka Jillian Knook i... Hanna Mazur, która zajmuje szóstą lokatę.

Warto wspomnieć jeszcze o innym sukcesie naszych reprezentantów - w drużynowej rywalizacji sprinterek Polki startujące w składzie Dąbrowska, Mazur i Zofia Braun zajęły trzecią pozycję. Gorzej poradzili sobie z kolei panowie, którzy zakończyli zawody na 7. lokacie.

W sobotę japońskiej publiczności zaprezentowali się także inni Biało-Czerwoni. Na dystansie 1000 metrów 11. miejsce zajęła Braun, a dziesięć lokat niżej sklasyfikowana została Liwia Kubin. Wśród juniorów najlepiej spisał się z kolei Szymon Wojtakowski, który zajął 6. pozycję (i siódmą w końcowej klasyfikacji generalnej). Pozostali nasi łyżwiarze zakończyli zmagania w drugiej dziesiątce - 16. był Antoni Pluta, a 19. Kacper Abratkiewicz.

Najgorzej polskim zawodnikom poszło na dystansie 3000 metrów - Julia Grzywińska zajęła 21. miejsce wśród juniorek, z kolei w męskiej części rywalizacji 19. był Szymon Kwapisz, 21. Dawid Balcerczyk, a 26. Jerzy Stadnicki.

W niedzielę juniorów i juniorki czeka rywalizacja na 500 i 1500 metrów, a także w wyścigach ze startu wspólnego.