Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualne podróże przez świat obrazów Zdzisława Beksińskiego. Muzeum w Sanoku planuje następne atrakcje [WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
W Muzeum Historycznym w Sanoku od 7 lat odbywają się projekcje De Profundis, stanowiące wirtualną podróż po świecie wykreowanym na podstawie obrazów Zdzisława Beksińskiego. Projekcie cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Stałą ekspozycję malarstwa, rysunku oraz fotografii Zdzisława Beksińskiego, stanowiącą przegląd twórczości artysty, uzupełniła w 2016 roku wirtualna podróż przez świat obrazów Zdzisława Beksińskiego zatytułowana „De Profundis”.

To multimedialne doświadczenie stało się możliwe dzięki aplikacji stworzonej przez studio 11th Dimension. Otrzymała ona nagrodę VR for Art w Warszawskiej Szkole Filmowej. Umożliwia odbycie trójwymiarowej, podróży przez świat obrazów Zdzisława Beksińskiego przy wykorzystaniu okularów Oculus Rift oraz HTC Vive.

– Projekt pomimo upływu lat nie traci nic na aktualności i cieszy się nadal popularnością. Turyści korzystają z niego nader chętnie. Jest to mocne preludium do zwiedzania galerii Beksińskiego – mówi Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, podkreślając, że Mistrz był entuzjastą nowoczesnych technologii komputerowych i z artyzmem potrafił się nimi posługiwać. Projekt bardzo przypadł do gustu zwiedzającym, i to nie tylko młodszego pokolenia, bo podróż przez sztukę Beksińskiego jest fascynującym przeżyciem, spotęgowanym przez niepokojącą muzykę.

Dlatego Muzeum Historyczne w Sanoku wraz ze Studiem „Polyrain Jakub Ruszała” przedłużyło tę ofertę, choć zazwyczaj kończyła się ona wraz z wakacjami. Do 10 września pokazy odbywają codziennie w siedzibie Muzeum Historycznego w Sanoku – zamku królewskim (poddasze) od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00 oraz w poniedziałki w godz. 8.00-12.00. Od 11 września do 1 października seanse będą dostępne w piątki, soboty i niedziele w godz. 9.00-17.00. Cena biletu 18 zł.

To jednak nie wszystko. Ze względu na popularność projektu nastąpiła konieczność rozwijania tej oferty, być może z wykorzystaniem nowocześniejszych technologii. Studio, jak i muzeum deklarują taką wolę.

– Patrząc na reakcję publiki chcielibyśmy pójść za ciosem – dodaje dyr. Serafin. – Wierzę, że już w przyszłym roku projekt zyska nową jakość, będzie angażował nowe obrazy i będzie prezentowany nie tylko w murach muzeum, ale w skali całego kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24