Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Dębicy chcą dopłacać do montażu kolektorów słonecznych

Sławomir Oskarbski
Magdalena Karnas z Wydziału Planowania Strategicznego: - Na razie wpłynęły do nas cztery takie ankiety, ale zainteresowanie mieszkańców kolektorami jest znacznie większe. Mieliśmy w tej sprawie już kilkadziesiąt telefonów.
Magdalena Karnas z Wydziału Planowania Strategicznego: - Na razie wpłynęły do nas cztery takie ankiety, ale zainteresowanie mieszkańców kolektorami jest znacznie większe. Mieliśmy w tej sprawie już kilkadziesiąt telefonów. Fot. Sławomir Oskarbski
Domowe kominy będą mniej dymić, a mieszkańcy Dębicy zaoszczędzą pieniądze na ogrzewaniu wody. Stanie się tak, jeśli urzędnikom uda się przekonać dębiczan do montowania kolektorów słonecznych.

Kolektory umożliwiają wykorzystanie promieniowani słonecznych, a więc darmowej i ekologicznie czystej energii, do ogrzania wody lub mieszkania. W naszym klimacie nie zastąpią jednak w pełni tradycyjnych sposobów ogrzewania, bo w zimie, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest największe, słońca nie ma zbyt wiele.

- W skali roku kolektory mogą zapewnić 50-60 proc. energii potrzebnej do ogrzania wody - mówi Wiesław Stanaszek, naczelnik wydziału planowania strategicznego w dębickim magistracie.

Kupno i zainstalowanie kolektorów na przeciętnym domu to koszt 14 tys. zł. Miasto chce jednak pomóc mieszkańcom i planuje, że pokryje połowę tych wydatków.

- Nawet zakładając planowane dofinansowanie, nie każdemu inwestycja musi się opłacić. Każdy musi to sobie indywidualnie skalkulować. Zasada jest taka, że kto zużywa więcej wody, temu wydatek szybciej się zwróci - mówi Wiesław Stanaszek, naczelnik wydziału planowania strategicznego Urzędu Miejskiego w Dębicy.

Miasto na razie przygotowało dla mieszkańców ankietę, która pozwoli określić zainteresowanie kolektorami. Ten etap ma już za sobą licząca 7,5 tys. mieszkańców Szczawnica w Małopolsce, jedna z pierwszych w Polsce gmin, które zdecydowały się dopłacać do kolektorów.
- Zainstalujemy kolektory na 600 domach. To bardzo dużo, tym bardziej, że wiele osób już wcześniej zamontowało ten sprzęt - mówi Tomasz Moskalik, kierownik referatu inwestycji Urzędu Gminy w Szczawnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24