Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart: regularnie docierają dostawy potrzebnego sprzętu do walki z COVID

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
- Sytuacja rozwija się dynamicznie, ale również stale ją badamy i analizujemy i reagujemy adekwatnie do sytuacji - zapewniała wojewoda Ewa Leniart podczas dzisiejszej konferencji w Rzeszowie poświęconej walce z koronawirusem.

Jak mówi wojewoda, z Agencji Rezerw Materiałowych stale napływają do naszego regionu środki ochrony osobistej oraz inne, np. płyny dezynfekcyjne, które są przeznaczane dla szpitali z terenu naszego województwa. Także dla innych podmiotów, DPS-ów, szkół.

Od początku pandemii jest to ponad 3 mln maseczek chirurgicznych, ponad dwa miliony rękawiczek, ponad 95 tys. kombinezonów i wiele innych specjalistycznych sprzętów, które były przeznaczane dla naszego personelu białego na przeciwdziałanie zakażeniom wewnątrzszpitalnym oraz na ograniczanie rozprzestrzeniania się koronowirusa

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart: regularnie docierają dosta...

ARM wspiera Podkarpacie również sprzętowo. To przede wszystkim respiratory dla szpitali, kardiomonitory, pulsoksymetry,

- Te materiały, które napływają do magazynu województwa podkarpackiego, są przekazywane do szpitali w zależności od ich zapotrzebowania — twierdzi wojewoda.

Proces dostaw realizowany jest w sposób ciągły. Dużym wsparciem w transporcie są jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej, Poczta Polska.

Stan łóżek dla pacjentów z COVID-19 w podkarpackim wynosi prawie 1500, obłożenie na poziomie 840. Łóżek respiratorowych jest 88, z nich 80 jest w tej chwili zajętych.

- W miarę rozwoju epidemii zwiększamy ilość łóżek, dając podmiotom leczniczym czas na to, aby zaadaptować łóżka szpitalne na potrzeby leczenia pacjentów z COVID-19. Mamy świadomość, że ta choroba dotyka również personel medyczny. W różnych szpitalach jest to na różnym poziomie. Ogniska zachorować dotyczą różnych szpitali. Ważnym elementem są izolatoria dla pacjentów niskoobjawowych albo bez objawów, a nie może oddać się izolacji domowej — mówi wojewoda.

Jak zaznaczyła wojewoda, w przypadku pacjentów z COVID-19 nie obowiązuje przywiązanie do rejonów operacyjnych, którymi rządzi się system państwowego ratownictwa medycznego.

- Prowadzimy bazę służącą do koordynacji poziomu zajęcia łóżek dla pacjentów z COVID-em. Na bieżąco wiemy, w którym szpitalu, na mocy decyzji wojewody zobowiązanym do prowadzenia określonej ilości łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID, są możliwości przyjęcia pacjentów. A więc karetka jest dysponowana do szpitala, w którym te możliwości istnieją. Największy potencjał wolnych łóżek jest w tej chwili w tych szpitalach, które mocą decyzji wojewody w ostatnim czasie, stały się szpitalami dedykowanymi do opieki nad pacjentami z COVID-em. Dotyczy to szpitali w Sanoku, Jarosławiu i Dębicy — mówi wojewoda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24