Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
4 marca 2024 roku jest 740. dniem wojny. W najbliższych dniach Kanada podejmie decyzję w sprawie przekazania Ukrainie wycofanych ze służby rakiet powietrznych CRV7 – poinformował kanadyjski minister obrony Bill Blair.

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
21:5904.03.2024

W najbliższych dniach Kanada podejmie decyzję w sprawie przekazania Ukrainie wycofanych ze służby rakiet powietrznych CRV7 – poinformował kanadyjski minister obrony Bill Blair.

21:1604.03.2024

„Ukraina musi zwiększyć wykorzystanie dronów, aby zwiększyć skalę swojego sukcesu w niszczeniu rosyjskiej floty” – oświadczył minister obrony Rustem Umyerov podczas rozmowy telefonicznej z ministrem obrony Wielkiej Brytanii Grantem Sheppsem i dowódcą sił zbrojnych admirałem Anthonym Radakinem.

17:0004.03.2024

Siły Powietrzne zgłaszają zagrożenie użyciem rakiet balistycznych

W wielu regionach ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Siły Powietrzne zgłaszają zagrożenie użyciem rakiet balistycznych.

16:3004.03.2024

KE zaproponuje Ukrainie przyłączenie się do unijnego programu wsparcia przemysłu obronnego – Euractiv

Komisja Europejska zaproponuje Ukrainie przyłączenie się do unijnego programu wsparcia przemysłu obronnego — Euractiv. Ukraina zajmie szczególne miejsce w programie, który ma wspierać wspólne europejskie zakupy broni i wzmacniać unijny kompleks wojskowo-przemysłowy korzystający ze środków unijnych. Zdaniem Komisji Europejskiej członkostwo pomoże wykorzystać doświadczenia Kijowa i przybliżyć go do członkostwa w UE.

16:1504.03.2024

Ukraina utworzyła już pięć spółek joint venture we współpracy z zachodnimi producentami broni

Ukraina utworzyła już pięć spółek joint venture we współpracy z zachodnimi producentami broni. O tym oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal. Premier zauważył, że czołowi światowi producenci broni, tacy jak Day & Zimmermann, Northrop Grumman, Lockheed Martin i inni, rozważają obecnie możliwość obecności na Ukrainie.

16:0004.03.2024

Obietnice Zełenskiego. Pomoc ofiarom rosyjskich nalotów i rotacje w Siłach Zbrojnych

Zełenski na konferencji obiecał: Pomoc ofiarom rosyjskich nalotów na Odessę i Kurachowo w obwodzie donieckim; zaopatrzenie w broń i amunicję, sytuacja na głównych kierunkach, audyt Sił Zbrojnych, rotacje brygad i decyzje kadrowe w ich obrębie; raporty wywiadu, SSU i MIA.

15:2804.03.2024

Zacharowa zagroziła Niemcom „denazyfikacją”, po ujawnionej rozmowie na temat strajków na moście krymskim

Zacharowa zagroziła Niemcom „denazyfikacją” po ujawnionej rozmowie na temat strajków na moście krymskim.Niemcy staną w obliczu „strasznych konsekwencji”, jeśli Berlin nie zmieni sytuacji, powiedziała sekretarz prasowa rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. „Nie są one, jak sobie teraz uświadamiamy, nigdy całkowicie zdenazyfikowane. Najpotworniejsze jest to, że jeśli nic nie zostanie zrobione, doprowadzi to do strasznych konsekwencji dla samych Niemiec”.

15:1004.03.2024

Szmyhal: Ukraina nie przedłuży obecnego kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu

Ukraina nie przedłuży obecnego kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu, ale kraj jest gotowy na kontynuację tranzytu z inicjatywy krajów UE. O tym oświadczył premier Denys Szmyhal na konferencji prasowej. „Jeśli kraje europejskie będą działać albo jako konsorcjum, albo jeden z partnerów europejskich będzie krajem tranzytowym dla własnego gazu, jesteśmy gotowi świadczyć taką usługę” – mówi Shmyhal.

14:4004.03.2024

Ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły rakietę wroga w rejonie dniprowskim

Ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły rakietę wroga w rejonie dniprowskim obwodu dniepropietrowskiego, – ukraińskie wojsko.

14:0904.03.2024

Premier Ukrainy Denys Szmyhal: Ukraińcy zapewnili Polsce dodatkowy wzrost PKB

13:4404.03.2024

Szmyhal: Ukraina nie zamierza wykorzystywać Polski

Ukraina nie zamierza wykorzystywać Polski. Ukraina i Ukraińcy przyczynili się do zapewnienia Polsce dodatkowego wzrostu PKB w wysokości 1-3 proc. w latach 2022-2023 – oświadczył w poniedziałek szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

„Nie zamierzamy +wisieć Polsce na szyi+ ani w kwestii naszej produkcji rolnej, ani w kwestii innych opłat ekonomicznych czy socjalnych. Jesteśmy gotowi być bardzo rzetelnym, szczerym i dobrym partnerem dla naszych polskich partnerów, dla narodu polskiego” – powiedział Szmyhal na konferencji prasowej w Kijowie.

Premier przywołał dane statystyczne na temat wpływu ukraińskiej gospodarki, obywateli Ukrainy i prowadzonych przez nich w Polsce firm na polską gospodarkę.

"Ogólnie rzecz biorąc, według Narodowego Banku Ukrainy, Credit Agricole, Deloitte, Oxford Economics, Ukraińcy i Ukraina wpłynęli na wzrost PKB Polski o 1-3 proc. rocznie w ciągu tych dwóch (ostatnich) lat" – oświadczył Szmyhal.

13:2504.03.2024

W lutym rosyjskie wojska przeprowadziły serię ataków, głównie przy użyciu dronów kamikadze

W lutym rosyjskie wojska przeprowadziły serię ataków, głównie przy użyciu dronów kamikadze, których celem były ukraińskie obiekty elektroenergetyczne; przynajmniej część tych nalotów okazała się skuteczna — poinformował w poniedziałkowym raporcie brytyjski resort obrony.

W wyniku ostrzałów doszło do zniszczeń regionalnych obiektów infrastruktury energetycznej niemal na całej Ukrainie, m.in. w obwodach donieckim, dniepropietrowskim i lwowskim.

Siły agresora przeprowadziły ataki nie tylko przy pomocy dronów, ale także pocisków rakietowych typu ziemia-ziemia i wyrzutni artyleryjskich. Jest to zmiana w porównaniu z latami 2022-2023, gdy podobnych uderzeń dokonywało głównie rosyjskie lotnictwo dalekiego zasięgu — czytamy w komunikacie ministerstwa.

Rosja prawdopodobnie wzięła na cel regionalne obiekty energetyczne, próbując zdegradować w ten sposób możliwości przemysłowe Ukrainy. Mimo tych ataków ukraińska sieć energetyczna funkcjonuje jednak w stabilny sposób — zauważył brytyjski resort.

12:3004.03.2024

Wiadomo, ile dzieci zginęło w ataku Rosjan na budynek w Odessie

Dwanaście osób zginęło w wyniku uderzenia rosyjskiego drona w budynek mieszkalny. Pięcioro z nich to dzieci: 4-miesięczny Timofey, 7-miesięczna Liza, 3-letni Marek, 8-letnia Zlata i 9-letni Siergiej.

12:1004.03.2024

W sprawie Kołomojskiego śledczy UB przesłuchali ponad 100 osób

W sprawie Kołomojskiego śledczy UB przesłuchali ponad 100 osób – powiedział w rozmowie z Ukrinform pełniący obowiązki szefa Andrij Paszczuk: Według niego wśród przesłuchanych są byli i obecni pracownicy PrivatBanku: kolekcjonerzy, kasjerzy i zarząd. Dotychczas przeprowadzono dwa badania, a w planach są dwa kolejne: kompleksowe badanie inżynieryjno-techniczne oraz badanie kryminalistyczne i ekonomiczne. 

Program badany przez ESB jest bardzo złożony. Uczestniczy w nim ponad 10 podmiotów gospodarczych, w tym 4 banki komercyjne – Paszczuk powiedział.

11:5204.03.2024

SSU ma podejrzenia przeciwko rosyjskim generałom, którzy podczas bitew o Kijów dowodzili nalotami

SSU ma podejrzenia przeciwko rosyjskim generałom, którzy podczas bitew o Kijów dowodzili nalotami na wieżowce. W wyniku skomplikowanych działań udokumentowano zbrodnie wojenne: ⁠generał pułkownik Oleksandr Czajka – dowódca Wschodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Rosji; Generał broni Wołodymyr Krawczenko – Dowódca 11. Armii Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Trwają kompleksowe działania mające na celu postawienie sprawców przed wymiarem sprawiedliwości. Obaj zbrodniarze wojenni zostaną odnalezieni i ukarani.

11:2204.03.2024

Rosyjski MSZ wezwał ambasadora Niemiec do Moskwy. Dlaczego?

Rosyjski MSZ wezwał ambasadora Niemiec do Moskwy w związku z publikacją tajnych negocjacji pomiędzy niemieckimi przywódcami w sprawie dostaw rakiet Taurus na Ukrainę i perspektywą strajków na moście krymskim.

10:5304.03.2024

Federacja Rosyjska ogłosiła atak rakietowy na rosyjską bazę lotniczą „Gwardijske” na Krymie

Federacja Rosyjska ogłosiła atak rakietowy na rosyjską bazę lotniczą „Gwardijske” na tymczasowo okupowanym Krymie. Baza lotnicza Gwardijskie została zaatakowana rakietami na Krymie. Obie rakiety eksplodowały. Droga kołowania lotniska została uszkodzona. Trzech żołnierzy zostało rannych – podają rosyjskie media.

10:1704.03.2024

Wywiad wojskowy Ukrainy uzyskał dostęp do serwerów rosyjskiego MON

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) powiadomił w poniedziałek o udanej operacji specjalnej wymierzonej w resort obrony Rosji, której efektem było uzyskanie dostępu do serwerów ministerstwa i przechwycenie dokumentów niejawnych, m.in. rozkazów, raportów, instrukcji i sprawozdań.

Mowa o dokumentach przesyłanych w korespondencji z udziałem ponad 2 tys. podmiotów podległych resortowi obrony. Analiza przechwyconych danych pozwoliła nam zidentyfikować wielu rosyjskich generałów, a także innych wysokich rangą przedstawicieli ministerstwa. Dysponujemy np. dokumentami należącymi do zastępcy szefa tego resortu, Timura Iwanowa - przekazano w komunikacie ukraińskiej służby, opublikowanym na Telegramie 

HUR oznajmił, że uzyskał dostęp nie tylko do danych o charakterze merytorycznym, ale również m.in. do oprogramowania szyfrującego i zabezpieczającego przepływ informacji.

Dzięki tej operacji będziemy mogli ustalić pełną strukturę ministerstwa obrony Rosji i podległych mu jednostek - dodał wywiad wojskowy.

Działania HUR w cyberprzestrzeni, wymierzone w rosyjskie instytucje państwowe, zostały znacząco zintensyfikowane w okresie od lutego 2022 roku, czyli po rozpoczęciu przez Kreml pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. W sierpniu 2022 roku, niecałe pół roku po agresji, ukraińskie ministerstwo transformacji cyfrowej informowało, że hakerzy kontrolowani przez władze w Kijowie zaatakowali ponad 6 tys. stron i serwisów internetowych w Rosji, w tym m.in. rządowe portale zapewniające usługi dla obywateli.

09:2604.03.2024

Pokazano film ze swoich działań w pobliżu Awdijiwki

3. Oddzielna Brygada Szturmowa pokazała film ze swoich działań w pobliżu Awdijiwki. W ten sposób UAV śledził nocny ruch rosyjskiej piechoty w jednym z pasów leśnych. Z nieba ukraińscy bojownicy dostosowali ogień artyleryjski i ostrzeliwali „desant”, na którym koncentrowały się wojska rosyjskie.

08:4804.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Zlikwidowano ponad 417 tys. żołnierzy wroga

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał dane o stratach wojsk rosyjskich według stanu na 4 marca. W sumie zlikwidowano około 417 950 rosyjskich żołnierzy.

07:5904.03.2024

Eksplozja mostu kolejowego w Rosji

W obwodzie samarskim, na południowym wschodzie europejskiej części Rosji, uszkodzony został w wyniku eksplozji most kolejowypodał w poniedziałek niezależny portal Meduza. Z doniesień kanałów na Telegramie wynika, że nikt nie został poszkodowany.

Do eksplozji doszło w rejonie miejscowości Czapajewsk, leżącej około 40 km od Samary.

Rosyjskie koleje oświadczyły, że ruch przez most został wstrzymany z powodu „nielegalnej ingerencji osób postronnych”.

22:3003.03.2024

W ciągu tygodnia pracy saperzy usunęli i zneutralizowali 4599 ładunków wybuchowych

W ciągu tygodnia pracy saperzy usunęli i zneutralizowali 4599 ładunków wybuchowych – poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy. Prace prowadzone są przy użyciu specjalnego sprzętu do zmechanizowanego rozminowywania.

22:1503.03.2024

Wojska rosyjskie 9 razy użyły amunicji chemicznej. Zrzucili ją z dronów na pole bitwy

W okresie od 2 do 3 marca wojska rosyjskie 9 razy użyły amunicji chemicznej, zrzucając ją z dronów na pole bitwy – powiedział Tarnawski, szef jednostki wojskowej Tawria.

Przypomnę, że jest to naruszenie Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej — powiedział Tarnawski.

21:3203.03.2024

W ciągu ostatniego dnia odbyło się 68 starć bojowych. Siły powietrzne uderzyły w 7 obszarów wroga

W ciągu ostatniego dnia odbyło się 68 walk bojowych. W rejonie Awdijiwki nasi obrońcy odparli 18 ataków wroga w rejonie Berdyczów, Orłówki, Tonenkego, Pierwomajskiego, Niewelskiego w obwodzie donieckim. Siły powietrzne uderzyły w 7 obszarów, w których skoncentrowany był personel wroga.

21:0003.03.2024

Ratownicy zakończyli akcję poszukiwawczo-ratowniczą w Odessie

Jak poinformowała Państwowa Służba Ratunkowa, w Odessie ratownicy zakończyli akcję poszukiwawczo-ratowniczą. W wyniku rosyjskiego strajku zginęło łącznie 12 osób, w tym 5 dzieci.

20:2003.03.2024

Strażnicy graniczni i żołnierze, przy użyciu dronów kamikadze zniszczyli wrogi kompleks

Strażnicy graniczni i żołnierze 23. Brygady Gwardii Narodowej Ukrainy „Chortycja” przy użyciu dronów kamikadze zniszczyli wrogi kompleks rozpoznawczy MUROM-M.

19:5503.03.2024

Zdjęcia satelitarne Awdijiwki przed i po okupacji

Zdjęcia satelitarne Awdijiwki przed i po okupacji. W lutym AFU wycofała się z Awdijiwki na rozkaz Naczelnego Wodza Oleksandra Syrskiego w celu zachowania personelu. Zdjęcia satelitarne pokazują Awdijiwkę 17 lutego, w dniu opuszczenia miasta przez wojska ukraińskie.

19:2203.03.2024

Sztuczna inteligencja pomoże rozminować Ukrainę — Ministerstwo Gospodarki i Palantir podpisały umowę partnerską

Sztuczna inteligencja pomoże rozminować Ukrainę — Ministerstwo Gospodarki i Palantir podpisały umowę partnerską. Dzięki możliwościom Palantir platforma będzie analizować informacje i dostarczać rekomendacji dotyczących optymalizacji procesów. Będzie mógł np. doradzić, biorąc pod uwagę wszystkie dane, jak najskuteczniej oczyścić dany teren – nowymi metodami rozminowywania, np. dronami, czy też metodami tradycyjnymi.

18:5103.03.2024

Boris Pistorius na nagraniu nazwał hybrydowy atak dezinformacyjny Rosji

Jako "hybrydowy atak dezinformacyjny Rosji" określił w niedzielę minister obrony Niemiec Boris Pistorius (SPD) nagranie poufnej rozmowy niemieckich dowódców, opublikowane w piątek przez rosyjskie media.

Zdaniem ministra także termin publikacji nagrania rozmowy niemieckich wojskowych przez stronę rosyjską nie był przypadkowy, lecz wynikał z kalkulacji Putina. „Do wycieku nie doszło przypadkowo, ale w tygodniu trudnym dla Kremla” – wyjaśnił Pistorius, wskazując, że tego samego dnia w Moskwie odbywały się uroczystości pogrzebowe Aleksieja Nawalnego.

W ocenie Pistoriusa sprawa z wyciekiem nagrania, to „hybrydowy atak dezinformacyjny Rosji”. W swoim oświadczeniu minister mówił też o „wojnie informacyjnej”, prowadzonej przez Rosję przeciwko Niemcom, która służy „podważaniu determinacji” – napisała w niedzielę agencja dpa.

„Putinowi chodzi o podział, o podważenie naszej jedności. Dlatego powinniśmy reagować ze szczególną ostrożnością, ale w sposób zdecydowany” – wyjaśnił Pistorius. Wyraził przy tym nadzieję, że „Putinowi się to nie uda”.

Pistorius potwierdził też wcześniejszy komunikat rzeczniczki resortu obrony, mówiący o tym, że nie ma na razie doniesień o innych wyciekach informacji lub podsłuchanych rozmowach telefonicznych. Minister nie chciał też na razie komentować sprawy ewentualnych konsekwencji; zapowiedział, że zaczeka na wyniki dochodzenia. Podkreślił, że w tej sprawie przeprowadzone zostanie „pełne śledztwo”.

Margarita Simonian, szefowa rosyjskiej anglojęzycznej telewizji państwowej RT, opublikowała w piątek nagranie 38-minutowej poufnej rozmowy telefonicznej z udziałem niemieckich wojskowych. Autentyczność nagrania została potwierdzona przez stronę niemiecką.

W rozmowie, która miała miejsce 19 lutego, inspektor sił powietrznych Ingo Gerhartz wraz z „trzema wysokimi rangą wojskowymi” omawiał możliwe cele Taurusów (w tym rosyjskie składy amunicji, Most Kerczeński łączący Krym z Rosją), sposoby wsparcia Ukrainy przez Bundeswehrę w przypadku rozmieszczenia rakiet, a także możliwości kontroli kursu rakiet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24