MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WSIiZ uruchomił darmowe studia w języku angielskim - aviation management

Beata Terczyńska
Kornelia Ożóg z Soniny i Michał Sum z Dębicy: - Wierzymy, że po tych studiach uda nam się znaleźć pracę na międzynarodowych lotniskach.
Kornelia Ożóg z Soniny i Michał Sum z Dębicy: - Wierzymy, że po tych studiach uda nam się znaleźć pracę na międzynarodowych lotniskach. Fot. Krzysztof Łokaj
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jako jedyna w Polsce i czwarta w Europie otworzyła specjalność aviation management, czyli zarządzanie naziemną infrastrukturą lotniczą.

Uczelnia uznała, że to zawód z przyszłością. - W najbliższych 10 - 15 latach znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników lotnictwa cywilnego. Może brakować nawet ok. 25 tys. pracowników na lotniskach w Polsce. Takie dane podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego - mówi Bartosz Pomianek z WSIiZ, kierownik projektu "Do kariery na skrzydłach - studiuj Aviation Management".

Angielski to podstawa

Na nową, prestiżową specjalność na kierunku ekonomia (studia licencjackie, 6 semestrów) uczelnia przyjęła 60 studentów z Polski i zagranicy, m.in. Ukrainy, Rumunii, Nigerii, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych i Holandii. O jedno miejsce starało się trzech kandydatów.

- Liczyła się głównie bardzo dobra znajomość angielskiego i matematyki. Języka uczę się od czwartego roku życia - mówi Michał Sum z Dębicy, który znalazł się w gronie studentów składających wczoraj przysięgę także po angielsku. - To ciekawy kierunek, gwarantujący pracę z ludźmi, a nie tylko za biurkiem. Zarządzanie mnie kręci. Mogę zarządzać np. odprawą, bagażami, ochroną. Skończyłem kurs menageringu.

Plusem dla pierwszego rocznika jest fakt, że za studia nie zapłacą ani grosza. Koszt nauki pokrywa UE i budżet państwa.

Praktyki także w Niemczech

Zajęcia poprowadzą praktycy z branży lotniczej, m.in. z Niemiec. - Studentów czekają praktyki np. na lotniskach we Frankfurcie i w polskich portach. Nawiązaliśmy współpracę z Lufthansą i LOT-em. Prowadzimy rozmowy z innymi znanymi liniami - dodaje Pomianek.

WSIiZ planuje specjalną salę lotniczą w ośrodku w Kielnarowej. Z unikatowym oprogramowaniem symulacyjnym, fotelami jak w samolocie, biurkiem przypominającym kokpit.

Wśród rozpoczynających studia uczelnia wylosowała wczoraj studenta, któremu ufundowała bilet lotniczy do Paryża. Szczęśliwcem został Patryk Kogut z Rzeszowa.

Otwarcie kierunku kosztowało ok. 3 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24