Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspaniały jubileusz Zespołu Tańca Ludowego "SANOK". Tańcząca historia trwa nadal! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
Zespół Tańca Ludowego „SANOK” świętował 30-lecie istnienia. Nie było już z nim jego wieloletniego kierownika artystycznego i choreografa Janusza Podkula, ale występ jubileuszowy na pewno uznałby on za udany.

Zespół powstał w 1993 r. przy Sanockim Domu Kultury. Jest kontynuatorem tradycji Zespołu Pieśni i Tańca „AUTOSAN”, którego początki sięgają z kolei 1978 r. Na historię zespołów składają się setki koncertów w kraju i za granicą m. in. w Szwajcarii, Portugalii, Turcji, Holandii, Szwecji, Słowacji, Bułgarii i na Węgrzech, a także sukcesy i nagrody „wytańczone” w regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach i festiwalach.

ZTL „SANOK” posiada w repertuarze tańce narodowe (polonez, mazur, krakowiak, oberek, kujawiak) oraz wiązanki tańców z wielu regionów Polski (m. in. rzeszowskich, lubelskich, łowickich, Lachów Sądeckich). Swoje umiejętności rozwijają w nim tancerze w bardzo różnym wieku, których łączy jednak wspólna pasja – taniec ludowy i narodowe tradycje.

Co roku do ZTL „SANOK” trafiają kolejni, młodzi ludzie, którzy mają możliwość rozwijania swoich zdolności artystycznych i poznawania polskiej kultury ludowej. Kunszt tancerzy, przemyślane układy choreograficzne, a także piękne, kolorowe stroje sprawiają, że prezentacje sceniczne zespołu niezmiennie wzbudzają aplauz publiczności.

Od początku istnienia choreografem oraz kierownikiem artystycznym był Janusz Podkul, który w 2013 r. obchodził 45-lecie pracy artystycznej, a sam zespół świętował 20-lecie istnienia pod skrzydłami SDK. Przygotowując się do tych uroczystości grupa byłych członków zespołu postanowiła zaprezentować się ponownie publiczności. W przypadku większości tancerzy był to powrót na scenę po wielu latach. Powrót udany, ponieważ aktualnie stanowią oni, obok dwóch grup młodzieżowych, kolejną grupę taneczną zespołu żartobliwie zwaną „dinozaurami”.

W 2022 r. zmarł Jan Podkul. Od tego czasu zespół prowadzi Martyna Dąbrowska, jego uczennica, która zdobywała doświadczenie m.in. w „Mazowszu”.

30-lecie istnienia świętowano hucznie, dając podczas weekendu dwa koncerty. Publiczność, wypełniając po brzegi salę widowiskową SDK, nie szczędziła aplauzu, gdyż kolejne pokolenia zespołu prezentowały się równie pięknie jak niegdyś.

(Historia zespołu została opracowana na podstawie informacji na stronie SDK).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24