Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstrzymana budowa dwóch laboratoriów Politechniki i Uniwersytetu Rzeszowskiego

Wojciech Tatara
Podpis pod zdjęcie: Nie wiadomo kiedy konkretnie zostanie zakończona budowa laboratorium biotechnologii UR przy ul. Ćwiklińskiej w Rzeszowie.
Podpis pod zdjęcie: Nie wiadomo kiedy konkretnie zostanie zakończona budowa laboratorium biotechnologii UR przy ul. Ćwiklińskiej w Rzeszowie. Fot. Krystyna Baronowska
Przynajmniej do czerwca przyszłego roku Politechnika Rzeszowska poczeka na oddanie nowego laboratorium Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

W terminie nie zakończy się też budowa laboratorium biotechnologii dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wszystko przez firmę WMPS Wylewki Maszynowe z Tarnowa, która nie dokończyła tych inwestycji.

Podwykonawcy bez kasy

Problemy pojawiły się już w kwietniu, kiedy wykonawca zaprzestał prac przy budowie laboratorium. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego będąca inwestorem budowy laboratorium biotechnologii dla UR jak i Politechnika Rzeszowska odstąpiły od umowy z nierzetelnym wykonawcą. Problem w tym, że na jego konto z RARR-u wpłynęło 60 procent z 3,8 milionowego kontraktu. Bez pieniędzy pozostali podwykonawcy WMPS-u, którym tarnowska firma jest winna 1,2 mln zł plus odsetki.

- WMPS na tej jednej budowie zalega mi 200 tys. zł. Skierowałem sprawę do sądu, jednak na wiele nie liczę, ponieważ po firmie zniknął ślad. Przez brak płatności za prace moja firma, która do tej pory dobrze funkcjonowała, wpadła w kłopoty. Musiałem zaciągnąć kredyt - mówi Marek Wolak szef firmy Amperom z Niechobrza, która budowała instalacje elektryczne w laboratorium UR.

Podwykonawcy nie kryją pretensji do RARR-u, czyli głównego inwestora.

- Mimo zmiany kierownictwa agencji, nikt się nie zainteresował problemem niezapłaconych należnych nam pieniędzy. Skierowaliśmy więc sprawę do sądu przeciwko RARR, gdyż za obecny stan powinna solidarnie odpowiedzieć z WMPS-em - dodaje właściciel Amperanu.

Co dalej z budową laboratorium biotechnologii przy UR, kiedy zostanie ogłoszony nowy przetarg, jakie jest stanowisko RARR-u wobec przedsiębiorców, którzy za wykonaną pracę nie otrzymali pieniądzy? Takie pytania postawiliśmy Arturowi Grzesikowi, prezesowi Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Pytania wysłaliśmy we wtorek tuż po godz. 14, ale do wczorajszego popołudnia nie otrzymaliśmy odpowiedzi w tej bulwersującej sprawie.

Poszkodowani studenci

- Gdyby wykonawca zakończył prace w terminie, to studenci budownictwa i inżynierii środowiska mogliby korzystać z nowego obiektu. Teraz to się przeciągnie na pewno o jeden rok akademicki. Przygotowujemy przetarg na dokończenie budowy, który ma zostać rozstrzygnięty na początku października - dodaje Aleksander Taradajko, rzecznik prasowy PRz.

WMPS Wylewki maszynowe wspólnie z firma Ładbud buduje także zespół oświatowy przy ul. Błogosławionej Karoliny w Rzeszowie. Okazuje się, że i przy tej inwestycji są problemy.

- Ze względu na kłopoty WMPS-u Wylewki maszynowe, całość kontraktu wziął na siebie drugi wykonawca, czyli Ładbud. Początkowo prace przebiegały bez zakłóceń, ale od około trzech tygodni nie ma tej firmy na budowie. Prace stanęły. Wysłaliśmy pismo ponaglające do natychmiastowego przystąpienia do robót. Terminy nie są zachwiane, ponieważ jej zakończenie planowane jest w połowie 2015 roku - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Do sprawy wrócimy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24