Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykonaj dach zgodnie z zasadami sztuki budowlanej

Józef Lonczak
Fot. Roben
Dach nad głową jest synonimem domu jako całości. Jego wytrzymałość podczas uderzenia gwałtownego wiatru decyduje o "być albo nie być" całego budynku.

Jeśli konstrukcja więźby i połać dachowa zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej - powinny znieść zmienne pory roku, dobowe wahania temperatury, obciążenie śniegiem itd.

Dyskusje na temat jakości wykonania pokryć dachowych powracają falami. Tak, jak falami powracają niespotykane dotychczas w Polsce zjawiska meteorologiczne - trąby powietrzne i tornada, które w kilka minut potrafią zniszczyć dorobek całego życia. Eksperci wypowiadają się w mediach, sumiennie analizują przyczyny katastrof budowlanych wywołanych przez żywioł.

Wnioski, do których dochodzą, są najczęściej słuszne. Inaczej jest z ich wprowadzaniem w czyn. Czy chociaż - jak mówi przysłowie - przynajmniej "po szkodzie" nabywamy mądrości?

Fachowcy na wagę złota

Do najstarszych i sprawdzonych pokryć dachowych należą pokrycia ceramiczne, które przez wieki miały już okazje sprawdzać się w skrajnych warunkach atmosferycznych.

Przepisy budowlane mówią o technologiach dopuszczonych do stosowania, nie różnicując ich na bardziej lub mniej trwałe, długowieczne, wytrzymałe itd.

Decyzje o wyborze rodzaju pokrycia pozostają w gestii architektów, inwestorów i często są wynikiem działań marketingowych, a także zasad funkcjonowania wolnego rynku.

Ma to swoje dobre i złe strony. W każdym przypadku prawidłowe wykonanie dachu precyzyjnie regulują szczegółowe przepisy. Ich zachowanie i drobiazgowe wręcz przestrzeganie jest podstawowym elementem, który powinien zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom oraz długowieczność połaci i całego budynku. Powinien, ale nie zawsze gwarantuje…

Oczami ekspertów

Zniszczenia dokonywane przez oprzez coraz częściej występujące wichury zwróciły uwagę właśnie na aspekt jakości wykonania. Eksperci budowlani powtarzali słowa o ogromnej sile ssącej, jaką wytwarza huraganowy wiatr.

Dachówki ceramiczne, ze względu na swoja wagę i niewielką powierzchnię, są w stanie oprzeć się nawet silnym i gwałtownym wiatrom.

- Najbardziej newralgiczne punkty dachu to kalenica i mocowanie gąsiorów - podkreśla Krzysztof Omilian z firmy Röben Ceramika Budowlana - Dlatego ogromnie ważne jest wykonanie w tych miejscach prawidłowych mocowań dachówki. Aby wzmocnić odporność połaci na siły ssące wiatru, zalecamy zastosowanie - wciąż za mało popularnego - klamrowania na całej połaci każdego nowego dachu - dodaje.

Mądry przed szkodą

Stabilność ceramicznego pokrycia dachowego zwykle wystarcza. Mimo to, istniało w polskich przepisach zalecenie klamrowania co trzeciej dachówki na całej połaci w rejonach narażonych na silne wiatry (tereny górskie i nadmorskie). Co druga lub co trzecia dachówka w rzędzie przytrzymywana jest za pomocą klamry łączącej ją z więźbą.

Punkty mocowań w poszczególnych rzędach poziomych powinny być rozmieszczone w stosunku do siebie na przemian, z przesunięciem o jedną dachówkę. Wszelkiego rodzaju sposoby mechanicznego przytwierdzania dachówek mają na celu zabezpieczenie pokrycia dachu przed działaniem silnych wiatrów (sił ssących) i są dodatkowymi środkami zabezpieczającymi przy dużym nachyleniu połaci dachowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24