Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymarła roślina odkryta na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego. To drugi przypadek w ostatnich latach [WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
Biolog Jolanta Harna odkryła na łące koło Osławicy, wsi na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, roślinę uważaną od blisko 100 lat za wymarłą. Jest to czosnek grzebieniasty.

Czosnek grzebieniasty (nazwa łacińska Allium carinatum) jest rośliną należącą do rodziny czosnkowatych. Rodzimym obszarem jego występowania jest większość terytorium Europy oraz zachodnia Turcja. W Polsce do 2017 roku uznawany był za wymarły. Blisko 100 lat temu, w 1924 r. był jeszcze spotykany w rezerwacie Bielinek nad Odrą, ale i tam zanikł. W 2017 roku został odkryty w Toruniu.

Gatunek, umieszczony jest na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006, 2016), w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin (2014), do niedawna był na obszarze Polski uważany uważany za całkowicie wymarły. Na czerwonej liście w wydaniu z 2016 roku posiada kategorię RE (wymarły w obszarze Polski). Ostatnie odkrycia świadczą jednak o tym, że roślina się zachowała.

Jolanta Harna, która mieszka na terenie gminy Komańcza ponad 30 lat, trafiła na roślinę przypadkowo, podczas penetracji łąk wokół Osławicy.

– Jest tu dużo łąk i lubię sobie po nich spacerować – relacjonuje pani biolog. – Pewnego dnia zobaczyłam, że rośnie tutaj dziki czosnek, ale nie potrafiłam go sklasyfikować. Wydawał mi się nietypowy. Niestety, gdy wróciłam drugi raz, by zrobić zdjęcia i go sobie obejrzeć, łąka była zdeptana przez owce i nic nie znalazłam. W następnym roku stwierdziłam, że trzeba postąpić inaczej. Wykopałam kilka cebulek i przesadziłam do skrzynki, by mieć je na „oku”. Kiedy zakwitły, stwierdziłam, że nie jest to popularny, znany czosnek. Zaczęłam mu się przyglądać i ustaliłam, że jest to czosnek grzebieniasty. Jest to roślina, która została uznana za nieistniejącą w Polsce. Nie ma jej od 1924 roku. W 2017 roku została odnaleziona w Toruniu, w samym mieście. Była to ciekawostka botaniczna, ale uznano że jest to stanowisko antropomorficzne, czyli że zawlekli ją tam ludzie. Tutaj występuje najwyraźniej na stanowisku naturalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24