Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontują dwór rodu Mniszchów w Bielinach. Przywrócą mu świetność za pieniądze z Funduszy Norweskich

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Z końcem II wojny światowej Czartoryscy uciekli z dworu za granicę przed armią sowiecką, co uratowało im życie
Z końcem II wojny światowej Czartoryscy uciekli z dworu za granicę przed armią sowiecką, co uratowało im życie Piękna Polska
Jedna z piękniejszych architektonicznych pereł naszego regionu doczeka się kompleksowego remontu. XVII-wieczny dwór rodu Mniszchów w Bielinach odzyska blask dzięki środkom pozyskanym przez gminę z Funduszy Norweskich przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Umowę dotyczącą remontu podpisali 27 czerwca właściciel Zakładu Remontowo Budowlanego Jan Bajek oraz Stanisław Garbacz burmistrz Gminy i Miasta Ulanów w obecności Rafała Webera wiceministra Infrastruktury i Roberta Bednarza starosty niżańskiego.

W ramach prac, oprócz kompleksowego remontu budynku, będzie doprowadzona instalacja wodociągowa i sanitarna, zostaną odmulone rowy i stawy, przeprowadzone prace pielęgnacyjne  drzewostanu w przydworskim parku, powstaną alejki, mała architektura i oświetlenie.

- Prace wycenione są na sumę 3,5 miliona złotych – mówi burmistrz Stanisław Garbacz. -  Dzięki złożonemu przez gminę Ulanów w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Bieliny – wieś nad Sanem” wnioskowi pod nazwą „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Gminy Ulanów”, 85 procent tej kwoty pochodzić będzie z Funduszy Norweskich.

Projekt przewiduje, że w odnowionych salach dworku prowadzone będą działania kulturalno-edukacyjne, warsztaty, szkolenia, spotkania integracyjne, wystawy, koncerty i inne wydarzenia artystyczne.

- Zależy nam na przybliżeniu historii rodów szlacheckich, które zostawiły trwały ślad w historii Bielin. Posłuży temu przede wszystkim muzealna wystawa dawnej kultury dworskiej – mówi Magdalena Hasiak ze Stowarzyszenia „Bieliny – wieś nad Sanem”. – Chcemy też ożywić piękny park, który jest wymarzonym miejscem do organizowania wydarzeń plenerowych.

Wieś Bieliny powstała w miejscu dawnej przystani rzecznej przy Sanie zwanej „Targowisko”. Pierwszymi właścicielami Bielin byli Jaguszowscy herbu Handbank. Na początku XVII wieku wieś należała do Stanisława Ulińskiego herbu Dołęga, podczaszego przemyskiego i założyciela Ulanowa. Następnie Bieliny trafiły do rodu Mniszchów, dla których wybudowano tu dwór datowany na XVII wiek. Rezydencję otaczał rozległy park z rzadkim drzewostanem i zbiornikiem wodnym. Kolejni właściciele zaniedbywali dwór, dopiero książę Włodzimierz Czartoryski odbudował dwór i stworzył prężnie działający majątek ziemski. Zasłużył się ratując podczas wojny mieszkańców. Opuścił dwór z rodziną w 1944 roku, kiedy do Polski wkroczyła bolszewicka Armia Czerwona.

Powstanie osady o nazwie Bieliny związane było z położeniem jej nad ważną arterią rzeczną – Sanem. Liczni właściciele Bielin pozostawili tutaj trwałe ślady swego włodarstwa. Wybudowano kościół, klasztor, pałac (zwany dworkiem). W dziedzinie kultury należy zwrócić uwagę na bogaty zbiór dzieł bibliograficznych, zbiór obrazów, wystrój wnętrza pałacu, wokół którego znajdował się rozległy park z rzadkimi okazami drzew i krzewów (dziś zachowany fragmentarycznie). Poza tym wielowiekowy kontakt dworu z miejscową ludnością wnosił wzory i innowacje w szerzeniu kultury rolnej. Równolegle z rozwojem przemysłu żeglarskiego powstawało flisactwo. Było to dodatkowe zajęcie mieszkańców osady. 

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyremontują dwór rodu Mniszchów w Bielinach. Przywrócą mu świetność za pieniądze z Funduszy Norweskich - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24