Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z indeksem poznawać świat

Alina Bosak
Badając nocne motyle, studenci z Rzeszowa nawiązali międzynarodowe przyjaźnie.
Badając nocne motyle, studenci z Rzeszowa nawiązali międzynarodowe przyjaźnie. Archiwum EKOSKOP
Zostając studentem, nie przegap możliwości udziału w międzynarodowych projektach.

Organizatorzy projektu: A Rocha Portugal (Portugalia), Stowarzyszenie EKOSKOP (Polska), Eco-Explore (Wielka Brytania), i JNM (Belgia) przy wsparciu europejskiego programu "Młodzież w Działaniu".
Więcej informacji o wymianie młodzieży i międzynarodowym wolontariacie: Stowarzyszenie EKOSKOP, www.ekoskop.rzeszow.pl

- To wspaniała okazja, by poznać inne kultury, nowych ludzi i podszlifować język - mówią studenci z Rzeszowa, którzy właśnie wrócili z Portugalii. Wspólnie z kolegami z innych krajów obserwowali tam motyle nocne.

Początek maja 6-osobowa grupa pasjonatów przyrody z podkarpackich i lubelskiej uczelni spędziła w Portugalii, w ramach projektu Tydzień Bioróżnorodności w Algarve (Biodiversity Week Algarve).

- Przez 12 dni 16 młodych osób z Belgii, Wielkiej Brytanii, Polski i Portugalii obserwowało motyle nocne w dolinie rzeki Alvor. Chodziło nie tylko o to, by zaznajomić się z przyrodą południa Portugalii, ale przede wszystkim - poprzez wspólne działanie, poznać siebie nawzajem i nawiązać międzynarodowe kontakty - opowiada Aleksandra Cisek, liderka polskiej grupy.

Wraz z nią na obóz badawczy pojechali: Natalia Kempa, studentka turystyki i rekreacji na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Marta Kluz, studiująca kulturoznawstwo na Uniwersytecie Rzeszowskim, i Piotr Kościółek, szef Koła Naukowego Przyrodników UR. Motyle nocne ruszył badać także Marcin Jakielaszek, student inżynierii i środowiska na Politechnice Rzeszowskiej. Polską ekipę uzupełniała przedstawicielka Lublina - Weronika Maślanka, doktorantka na Uniwersytecie Przyrodniczym.

Przygoda i nauka

W Portugalii gościło ich stowarzyszenie A Rocha. Nie wszyscy z nich są znawcami nocnych motyli. Piotra fascynuje entomologia, Marcina - rośliny.

- Uwielbiam podróże, poznawanie nowych kultur, a owady fascynowały mnie od dziecka - mówi z kolei Marta. - Wyjazd do Portugalii był dla mnie wspaniałą przygodą. Każdy dzień pobytu był dokładnie zaplanowany. Wieczorami nastawialiśmy pułapki na ćmy. Rano je sprawdzaliśmy i rozpoznawaliśmy schwytane gatunki. - Z tych badań powstaje raport naukowy. A w Rzeszowie planujemy wystawę fotografii - wtrąca Aleksandra.

- Potem poznawaliśmy Portugalię podczas codziennych wycieczek - dodaje Natalia.

Jak na każdym młodzieżowym obozie, dzielili się też obowiązkami, pomagając w kuchni i przy sprzątaniu.

- Zdobyte doświadczenia młodzi mogą też wykorzystać w kraju - zauważa Maciej Kunysz ze Stowarzyszenia EKOSKOP z Rzeszowa, które organizowało nabór do projektu. - Badanie bioróżnorodności pozwala stwierdzić, w jakim stanie znajduje się środowisko naturalne w danym regionie. Zdobyli umiejętności, dzięki którym będą też potrafili lepiej chronić przyrodę Podkarpacia.

Jak wyjechać

Uczestnicy wyjazdu do Portugalii zostali wybrani spośród 16 kandydatów, którzy starali się o udział w projekcie. Wiedzieli o nim dzięki przynależności m.in. do kół naukowych na swoich uczelniach.

- Studenci wypełniali formularz zgłoszeniowy, w którym pisali, dlaczego chcą wyjechać - tłumaczy Maciej Kunysz. - W ramach Stowarzyszenia EKOSKOP i organizacji partnerskich wybraliśmy polską ekipę. Płynna znajomość angielskiego nie była wymagana.

Projekt był dofinansowany z europejskiego programu "Młodzież w Działaniu", który wspiera edukację pozaformalną, integrację kulturową i wymianę młodzieży z krajów Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych.

- Aby otrzymać wsparcie z takiego programu, trzeba napisać ciekawy projekt. Może to zrobić nieformalna grupa młodzieży, ale łatwiej otrzymać dofinansowanie, kiedy wspiera nas jakieś stowarzyszenie - tłumaczy Aleksandra Cisek. - Nasz wyjazd do Portugalii był częścią projektu beligijskiej organizacji JNM, która zaprosiła do niego m.in. rzeszowskie Stowarzyszenie EKOSKOP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24