W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie pamiątkowe statuetki odebrali dziś laureaci rankingu Złota Setka Gmin Podkarpacia i akcji Samorządowiec Podkarpacia. Relacja i zdjęcia z gali finałowej.

Ranking Złota Setka Gmin Podkarpacia to podsumowanie osiągnięć samorządów województwa podkarpackiego. Opracował go dr Krzysztof Kaszuba i zespół z Małopolskiego Instytutu Gospodarczego oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Rzeszowie, przy współudziale kapituły Nowin pod kierownictwem red. naczelnego.

- Z rankingu płyną trzy zasadnicze wnioski: dwa pozytywne i negatywny. Ten ostatni to taki, że z terenu gmin generalnie ubywa mieszkańców - mówił podczas otwarcia finałowej gali Stanisław Sowa, redaktor naczelny „Nowin”. - Cieszy za to fakt, że gminy wyspecjalizowały się w zdobywaniu funduszy unijnych i generalnie zwiększają swoje dochody - dodał.

Zobacz galerię

Inwestor - słowo klucz

W kategorii głównej, w której braliśmy pod uwagę wyniki za 2017 rok, zwycięzcy wyłonieni zostali w trzech podkategoriach:

  • gminy miejskie,
  • miejsko-wiejskie
  • oraz wiejskie.

Tak jak w poprzednich edycjach Złotej Setki Gmin Podkarpacia braliśmy pod uwagę m.in. dochody samorządów i wydatki na jednego mieszkańca. Na pierwszym miejscu zestawienia wśród gmin miejskich znalazł się Rzeszów, wśród wiejskich Solina, a wśród miejsko-wiejskich Lesko.

Złota Setka Gmin Podkarpacia - Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa

Złota Setka Gmin Podkarpacia - Katarzyna Zielińska-Onyszko zastępca wójta gminy Solina

Złota Setka Gmin Podkarpacia - Barbara Jankiewicz, burmistrz Leska

Tradycyjnie przyznaliśmy też wyróżnienia w pięciu kategoriach specjalnych, czyli:

  • gmina - lider globalizacji (Rzeszów)
  • gmina - inwestor (Krosno)
  • gmina - kreator kapitału społecznego (Tryńcza)
  • turystyczna gmina Podkarpacia (Sanok)
  • gmina - lider pozyskiwania i wykorzystania środków unijnych (gmina wiejska Dębica).

- Kiedy w Krośnie pojawia się inwestor, jest specjalnie traktowany. Nie tylko precyzyjnie informujemy o możliwościach inwestowania, ale także je dla niego stwarzamy - mówił Piotr Przytocki, prezydent Krosna. - Analizujemy jego plany i pomagamy je wcielić w życie. A kiedy już dojdzie do finału, analizujemy losy takiego przedsiębiorstwa, zastanawiając się, czy jeszcze nie można mu jakoś pomóc. Inwestorzy naprawdę doceniają ten klimat.

Złota Setka Gmin Podkarpacia - Piotr Przytocki, prezydent Krosna

Liczne grono wyróżnionych

Z kolei włodarz gminy Dębica podkreślił wysiłki włożone przez samorząd w odbudowę tętniącego niegdyś życiem uzdrowiska Latoszyn

- Mamy unikatowe w skali kraju i Europy wody siarczkowe, które był wykorzystywane już przed wojną. Leczą nawet choroby polityczne - żartował Stanisław Rokosz. - W przyszłym roku wybudujemy trzeci w kraju basen kąpielowy, zdrojowy, a w dalszej przyszłości chcemy wykorzystać wody geotermalne - dodał.

Złota Setka Gmin Podkarpacia - Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica

Podczas XI edycji rankingu Złota Setka Gmin Podkarpacia wypadającym w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, specjalnie powołana kapituła wybierała liderów nie za ostatni - 2017 rok, lecz liderów oraz złote dziesiątki ostatniej dekady (2008-2017).

- Samorządowiec, który jest laureatem „Złotej setki” jest skuteczny w realizacji własnego programu, ale ten program wynika z oczekiwań mieszkańców jego gminy - mówiła podczas gali wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. - Jeśli włodarz potrafi wsłuchać się w głos mieszkańców i jednocześnie sprawić, żeby to były jego własne postulaty, to takie połączenie daje gwarancję sukcesu - zaznaczyła.

Złota Setka Gmin Podkarpacia - Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki

Podkreślił to także przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Cypryś.

- Łączy nas troska o tych, którzy nam powierzyli swój los. Dobremu samorządowcowi nic nie zastąpi satysfakcji z dobrze wykonanego zadania, dlatego wszystkim życzę radości ze spotkań z tymi, którzy są w naszych małych ojczyznach - mówił Jerzy Cypryś. - A 21 października życzę wszystkim, aby wyborcy zdecydowali dla was jak najlepiej - podkreślił.

Złota Setka Gmin Podkarpacia - Jerzy Cypryś, przewodniczący sejmiku woj. podkarpackiego

Podczas gali finałowej uhonorowaliśmy również samorządowców, którzy zdobyli najwięcej głosów w plebiscycie „Nowin” Samorządowiec Podkarpacia - Oceniamy Władze.

- Chciałbym pogratulować wszystkim prezydentom, starostom, burmistrzom, wójtom i radnym, którzy w tej rozrywkowej formie uzyskali potwierdzenie swojej popularności - mówił Stanisław Sowa. - Życzę oczywiście zdanego egzaminu wyborczego 21 października - dodał.