Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota Setka Gmin Podkarpacia. Samorządowcy w gminach powinni być liderami i wizjonerami rozwoju

Dr hab. Marek Cierpiał-Wolan - Prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie
Dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie
Gminne programy inwestycyjne i strategie inwestycyjne stanowią niezwykle ważny element w programowaniu rozwoju gospodarczego każdej jednostki samorządu terytorialnego.

Koordynacja działalności inwestycyjnej wymaga odpowiedniego planowania przestrzennego, właściwej gospodarki gruntami, a także wieloletnich planów finansowych. Jest to zatem wyraz nie tylko dojrzałości w zakresie zarządzania jednostką samorządu terytorialnego, ale także swoistego rodzaju wizjonerstwa wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.

Inwestycje na mieszkańca od 202 zł do 3858 zł

Warto podkreślić, że wartość inwestycji gminnych na jednego mieszkańca w województwie podkarpackim w 2022 r. mieściła się w przedziale od 202,27 zł do 3857,51 zł. Najlepsza podkarpacka gmina plasuje się w czwartej dziesiątce rankingu ogólnopolskiego. Wśród najbardziej aktywnych pod względem inwestycji znalazły się gminy: Solina, Ulanów, Padew Narodowa, Baligród, Jaśliska, Cisna, Bircza, Ostrów, Stubno i Kamień.

Na czele Solina, Ulanów

Pierwsze miejsce w rankingu w 2022 r. pod względem dochodu na jednego mieszkańca zajęła gmina Solina z kwotą inwestycji 3857,51 zł na jednego mieszkańca. W roku 2022 w gminie realizowane były ważne inwestycje z zakresu gospodarki ściekowej, jak budowa sieci kanalizacji sanitarnej czy inwestycje służące poprawie stanu infrastruktury wodnej, polegające na remoncie sieci wodociągowej. Przeprowadzono jednocześnie inwestycje infrastruktury drogowej w zakresie remontów i przebudowy dróg gminnych.

W Gminie Ulanów, która w 2022 roku zajęła drugie miejsce pod względem wartości inwestycji na jednego mieszkańca, największy udział w inwestycjach stanowił program OZE dla mieszkańców gminy na kwotę około 8 mln zł oraz remont Zespołu Dworsko-Parkowego w Bielinach na kwotę prawie 4 mln zł. Zrealizowano również najważniejsze dla gminy inwestycje drogowe. Ponadto przeprowadzono regulację gospodarki wodnej i ściekowej wraz z przebudową ujęcia i stacji uzdatniania wody. Podjęte i zrealizowane inwestycje nie tylko poprawiły warunki życia mieszkańców, ale również wizerunek gminy, zwiększając jej atrakcyjność.

Padew Narodowa też ambitnie

Trzecie miejsce zajęła w rankingu gmina Padew Narodowa, w której realizowane w 2022 r. inwestycje skierowane były w szczególności na poprawę warunków drogowych. Dzięki pozyskanym środkom z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych zmodernizowano istniejące i wybudowano nowe drogi, które znacząco podniosły jakość życia mieszkańców gminy. W ramach dbałości o dziedzictwo historyczne przeprowadzono modernizację zabytkowego obiektu poświęconego pamięci Ignacego Łukasiewicza pn. „Centrum im. Ignacego Łukasiewicza”. Dbając o środowisko oraz poprawę warunków życia mieszkańców, zrealizowano budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

W większości podkarpackich gmin najczęstsze działania inwestycyjne dotyczyły infrastruktury drogowej oraz technicznej, związanej z gospodarką wodno-kanalizacyjną oraz inwestycje służące poprawie przestrzeni publicznej w zakresie szeroko pojętej ochrony środowiska, nauki i kultury oraz dziedzictwa narodowego.

Złota Setka Gmin Podkarpacia. Samorządowcy w gminach powinni być liderami i wizjonerami rozwoju
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24