Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy park w Julinie zamknięty na kilka lat. Powstanie w nim Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Park otaczający pałac myśliwski (na zdjęciu) w Julinie zamknięty jest na kłódkę z powodu przeglądu technicznego obiektu
Park otaczający pałac myśliwski (na zdjęciu) w Julinie zamknięty jest na kłódkę z powodu przeglądu technicznego obiektu Archiwum Nowin
Park otaczający pałac myśliwski w Julinie koło Rakszawy zamknięty jest na kłódkę z powodu przeglądu technicznego obiektu. Za kilka lat powstanie w nim Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa.

Jak nas poinformował podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot, pałac myśliwski znajduje się pod nadzorem konserwatorskim, odbywają się w nim przeglądy stanu zachowania i zabezpieczenia przeciwpożarowego we współpracy z właścicielem, czyli Muzeum - Zamek w Łańcucie.

- 3 lipca 2020 r. zastępca podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków w Przemyślu wydał pozwolenie na przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych w pałacu w Julinie wraz z pozwoleniem na zmianę przeznaczenia obiektu na Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa

– informuje Beata Kot.

Muzeum - Zamek w Łańcucie będzie dopiero aplikować o środki na powstanie Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa.

– Muzeum posiada dokumentację projektową na remont pałacu w Julinie wraz z stosownymi pozwoleniami na jego przeprowadzenie. Będziemy aplikować o środki do każdego ogłoszonego programu, do którego projekt będzie się kwalifikował

- informuje Alina Żelazna, specjalista ds. administracyjno- technicznych w Muzeum - Zamku w Łańcucie.

I dodaje, że ze względu na obszerny zakres prac, przewiduje się trzyletni okres realizacji projektu i przez ten czas park w Julinie nie będzie udostępniany zwiedzającym.

Modrzewiowy pałac myśliwski został wzniesiony z modrzewia w 1880 roku w stylu szwajcarskim. Był własnością Potockich i stanowił ich letnią rezydencję. Pałac przeżywał okres świetności między dwiema wojnami. Posiadał pełną techniczną infrastrukturę z własną elektrownią. Gościł znamienitych gości z całej Europy.

Na terenie okalającego pałacyk parku rosną rzadkie obce gatunki. Jedną z atrakcji jest słynna aleja dojazdowa z modrzewia polskiego, prowadząca do pałacu od leśniczówki przy drodze z Brzózy Stadnickiej. Pałac i park w Julinie leżą przy trasach turystycznych Green Velo i Karpackim Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych.


ZOBACZ TAKŻE: Miodobranie w pierwszej miejskiej pasiece w Rzeszowie na terenie Zakładu Uzdatniania Wody MPWiK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24